Lekarstwo dla duszy to owoc wieloletniej działalności publicystycznej Justyny Kopińskiej, a zawarte w tej książce teksty – wcześniej publikowane na łamach "Vogue.pl", zebrane i opracowane specjalnie na potrzeby niniejszego zbioru – łączy jeden wspólny mianownik.
Dobro.
Przypadkowe spotkanie, przypadkowa rozmowa. Kopińska sięga głęboko pod powierzchnię codzienności i wykorzystuje każdą możliwą okazję, żeby dzielić się trafnymi spostrzeżeniami i żeby inspirować.
Czy dobro wyzwala dobro? Jaka ważna jest bliskość? Zaufanie? Czy warto płynąć z prądem? Co zrobić, żeby w końcu poczuć szczęście?
Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2020-02-26
Kategoria: Publicystyka
ISBN:
Liczba stron: 272
Język oryginału: polski
Tłumaczenie: brak
Piękny zbiór felietonów o trudnych sprawach, rozterkach. O Polsce która boli, męczy i nie jest sprawiedliwa. O ludziach, którzy walczą z rzeczywistością każdego dnia i nie poddają się. Myślę, że może ta książka rozbudzić apetyt na przeczytanie innych pozycji z dorobku pani Justyny.
To jest moje pierwsze zetknięcie z jej twórczością. Jestem pod wrażeniem jej odwagi pisania o trudnych i kontrowersyjnych tematach.
Jest to zbiór felietonów i tekstów publikowanych na łamach Vogue. Są krótkie więc to idealna pozycja dla zabieganych. Czyta się dobrze ale nie lekko, niektóre historie ściskają za serce. Podam kilka tematów jakie są poruszane. Bezkarność przestępców i bezsilność ofiar. Bagatelizowanie przez sędziów molestowania, śmiesznie niskie kary albo uniewinnianie gwałcicieli za zniszczenie życia ofierze. Pedofilia wśród księży. Hejt w mediach społecznościowych, który prowadzi do samobójstwa. Znęcanie się nad pacjentami. I wiele innych, opartych na faktach.
Są to sprawy, które nie powinny mieć miejsca a jednak się dzieją, nie można ich bagatelizować, warto na chwilkę się zatrzymać i pomyśleć co się dzieje, potrzeba zmian.
Ważna i wartościowa książka chociaż jak dla mnie zbyt mało rozudowane historie ale to w końcu zbiór felietonów. Teraz wiem, że muszę koniecznie sięgnąć po pozostałe książki.
O nowej książki Justyny Kopińskiej powiem tylko tyle, że to kawał dobrego reportażu, poruszającego temtykę, która jednych bulwersuje, a u drugich pogłębia jedynie ich stan niezrozumiałej ignorancji w stosunku do innego człowieka. Dyskryminacja, przemoc, nietolerancja, a wszystko to w ochronnej kopule stawianej przez polityków, sądy, instytucje państwowe i kościelne.
Do młodego reportera docierają przerażające pogłoski o koszmarze pacjentów jednego z polskich szpitali psychiatrycznych. Jedyną szansą na zweryfikowanie...
Książka jednej z najczęściej nagradzanych polskich dziennikarek ,,Współczesną wojnę" rozpoczyna reportaż o najważniejszym konflikcie 2022 roku. To wynik...
Ocena: 5, Przeczytałam,
Dziś recenzja najnowszego reportażu Justyny Kopińskiej, Lekarstwo dla duszy, która ma wielu zwolenników i przeciwników. Pamiętamy przecież tę doskonałą publicystkę, która zastanawiała się: Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie? Ostrzegała przed znieczulicą i obojętnością: Polska odwraca oczy. Przedmiotem jej zainteresowania były rozmaite kwestie, zawarte w pracy Z nienawiści do kobiet.
Najnowsza książka stanowi ukoronowanie dotychczasowej twórczości tej dziennikarki. Tym razem jest to antologia tekstów, publikowanych na łamach Vogue.pl. Dodatkowo, znalazły się te felietony, które dotąd nie zostały opublikowane.
Justyna Kopińska jest wrażliwą reporterką, która porusza tematy bolesne, nie znajdujące zrozumienia u przedstawicieli władz, wymiaru sprawiedliwości. Dotyka przemocy seksualnej, praw płci żeńskiej. Autorka pisze o hejcie, braku solidarności wśród kobiet (prawda!).
W Lekarstwie dla duszy odnajdujemy sporo refleksji, podsumowań z poprzednich publikacji, powtórzeń z wcześniejszych rozdziałów.
Przeczytajcie, bo warto. I pamiętajmy o utworze Stanisława Sojki Tolerancja.