Kto zabił mojego ojca.

Ocena: 5 (1 głosów)

Powrót do domu, do szarego brzydkiego miasta dzieciństwa i odwiedziny u potwornie schorowanego ojca stają się dla Edouarda Louisa punktem wyjścia do napisania przejmującej opowieści o swoim ojcu i rodzinie.

Zaledwie pięćdziesięcioletni mężczyzna stoi u schyłku swego życia, a syn próbuje pozbierać okruchy z tego, co pozostało z ich relacji zniszczonej niegdyś przez wstyd, homofobię i biedę. Czułość i miłość potrafi ich jeszcze pogodzić, ale mocno krytyczne spojrzenie autora na upokarzający i zdegenerowany francuski system społeczny dodaje temu przesłaniu ogromny ładunek buntu. Jest w nim niezgoda na wyobcowanie i okrucieństwo państwa wobec ubogich i głośny sprzeciw wobec powszechnej afirmacji dla indywidualnej odpowiedzialności i ślepoty społeczeństwa na systemową niesprawiedliwość. Louis ostrzega francuskie elity przed postępującym ubóstwem i ukrytym gniewem klas niższych, o których państwo zapomina. Próbuje to samo uświadomić umierającemu ojcu: ,,Należysz do kategorii ludzi, których polityka skazuje na przedwczesną śmierć".

Ta kombinacja czułości, miłości, wybaczenia i wołania o solidarność oraz gniewu i niezgody na nierówność i pogardę sprawia, że książka głęboko porusza i zapada czytelnikowi w pamięć.
Ta kombinacja czułości, miłości, wybaczenia i wołania o solidarność oraz gniewu i niezgody na nierówność i pogardę sprawia, że książka głęboko porusza i zapada czytelnikowi w pamięć.
Anita Musioł, Wydawnictwo Pauza

Informacje dodatkowe o Kto zabił mojego ojca.:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2021-09-20
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788395703003
Liczba stron: 64
Język oryginału: francuski
Tłumaczenie: Joanna Polachowska

Tagi: Ojciec relacjazojcem Francja społeczeństwo

więcej

Kup książkę Kto zabił mojego ojca.

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Kto zabił mojego ojca. - opinie o książce

Ta cieniutka objętościowo książeczka, nawet nie na jedno popołudnie, zawiera w sobie mnóstwo treści. Mnóstwo niedożytych emocji, żali, pretensji, ale i miłości. Do ojca. I sporo oskarżeń społecznych, sądzę, że dla wytłumaczenia i wytłumienia emocji związanych z ujawnieniem prawdy o relacji ojca z synem (ale to może być tylko moja nadinterpretacja). Ciekawy przypadek, świetnie opisane stosunki w rodzinie, do tego opis społeczeństwa. Fragmentaryczny, ale jednak. Całość bardzo emocjonalna, głęboka, pełna treści i bardzo dobrze napisana. Warto!

Link do opinii
Inne książki autora
Historia przemocy
Edouard Louis0
Okładka ksiązki - Historia przemocy

Młody paryżanin wraca do domu w wigilijną noc po udanej kolacji z przyjaciółmi. Jest czwarta nad ranem i ulice są puste. Nieopodal domu zaczepia...

Koniec z Eddym
Edouard Louis 0
Okładka ksiązki - Koniec z Eddym

Tytułowy Eddy mieszka w małym miasteczku na północy Francji, pochodzi z robotniczej rodziny. Od urodzenia czuje się inny od rówieśników...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska
Księga zaklęć
Najukochańsza
Joanna Jagiełło
Najukochańsza
Strach ze strychu
Radek Jakubiak
Strach ze strychu
Draka na Antypodach
Katarzyna Ryrych ;
Draka na Antypodach
Strefa interesów
Martin Amis
Strefa interesów
Stajnia pod Lipami
Magdalena Zarębska ;
Stajnia pod Lipami
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy