Krzyżacy

Ocena: 4.35 (55 głosów)
Inne wydania:

Krzyżacy to powieść historyczna, której akcja odbywa się w 1399 roku. Przenosimy się w niej do wielu miejsc znanych nam w historii Polski takich jak: Kraków, Tyniec, Ciechanów, Szczytno, Sieradz, Płock, Wilno, Nowe Kowno, Malbork oraz wszystkim nam znany Grunwald. Całość przyjdzie nam zwiedzić przez 11-12 lat trwania powieści.

 

Początek historii rozpoczyna się w gospodzie zwanej ,,Pod Lutym Turem”, do której niespodziewania zjawia się księżna Anna Danuta. W tej samej gospodzie zatrzymał się Zbyszko, na którym dwórka księżnej zrobiła ogromne wrażenie i się w niej zakochał. W dalszych losach naszych bohaterów dowiadujemy się o walkach, poświęceniach i ukrytej miłości. Jednak to nie wszystko, co spotka nas w Krzyżakach, iż szykuje się porwanie małżonki Zbyszka przez Krzyżaków. A zagłębiając się dalej, doczekamy wielkich poszukiwań Danuśki oraz wybuchnie wielka wojna.

 

Tę wspaniałą powieść historyczną napisał Henryk Sienkiewicz. Był to ciężki temat, do którego stworzenia, skorzystał z wielu źródeł historycznych. Jego celem było pokazanie nam braku różnic między współczesną polityką a polityką zakonu krzyżackiego. Tym samym zdobył wielkie uznanie, a jego dzieło doczekało się ekranizacji.

Informacje dodatkowe o Krzyżacy:

Wydawnictwo: Greg
Data wydania: b.d
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 83-7327-182-1
Liczba stron: 0

więcej

Kup książkę Krzyżacy

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Mój ci jest! Mój ci jest! Był stary, polski i słowiański obyczaj, mocny jak prawo, znany na Podhalu, w Krakowskiem, a nawet i w innych krajach, że gdy na prowadzonego na śmierć chłopca rzuciła niewinna dziewka zasłonę na znak, że chce za niego wyjść za mąż, tym samym zbawiała go od śmierci i kary. Znali ów obyczaj rycerze, znali kmiecie, znał polski lud miejski - a słyszeli o jego mocy i Niemcy, z dawniejszych czasów w grodach i miastach polskich zamieszkali. Dla wszystkichstało się jasnym, że gdyby Jaśko z Tęczyna chciał się teraz oprzeć uświęconemu obyczajowi, w mieście wzcząłby się groźny rozruch. I Zbyszko, i Danusia stali się jakby ukochanymi dziećmi rycerzy, mieszczan i pospolitego tłumu. Wszystko jednak zależało jeszcze od kasztelana. Rycerze i lud pociągnęli na zamek, w którym pod niebytność króla mieszkał pan krakowski - i zaraz pisarzsądowy, ksiądz Stanisław ze Skarbimierza, Zawisza, Farurej, Zyndram z Maszkowic i Powała z Taczewa udali się do niego, aby przedstawić moc obyczaju i przypomnieć, jako sam mówił, iż gdyby znalazł ,, prawo alibo pozór ,, - to wnet by skazanego uwolnił. A czyż mogło być lepsze prawo nad starodawny obyczaj, którego nie łamano nigdy?


Więcej
Więcej cytatów z tej książki
REKLAMA

Zobacz także

Krzyżacy - opinie o książce

Avatar użytkownika - Cockatrice
Cockatrice
Przeczytane:2013-11-01, Ocena: 6, Przeczytałam,

Kiedy jest się w wieku gimnazjalnym i widzi się tytuł "Krzyżacy" z nazwiskiem Sienkiewicza, ma się ochotę iść jak najdalej i nie wracać. Najlepsza książka opisująca historię walki pod Grunwaldem dostaje obniżone oceny przez przymus, jaki narzuca szkolnictwo. Z roku na rok coraz większa liczba osób twierdzi, że jest to książka gruba, beznadziejna i ma zbyt wiele obszernych opisów. 
Ja też myślałam, że ta książka nie jest warta uwagi. Jeszcze w pierwszej klasie, kiedy "Krzyżacy" byli moją lekturą, zdołałam przeczytać jedynie jakieś 60 stron i odłożyłam ją w kąt. 
Teraz, w 3 klasie, postanowiłam, że ją przeczytam. Nie pod przymusem oceny z lektury, czy wiedzy do egzaminu (choć to może trochę też przesłużyło się sięgnięciu po książkę), ale z własnej chęci. 
No bo, jak mogę negować książkę, kiedy jej całej nie przeczytałam?
Tak sięgnęłam po dwutomową powieść historyczną i wciągnęłam się w wir wydarzeń, jaki zaserwował nam autor.

Muszę przyznać, że aż radość we mnie wzbiera, że jednak przeczytałam tę powieść. I naprawdę, głupim pomysłem było umieszczenie jej w kanonie lektur dla 1 klasy gimnazjum. Do "Krzyżaków" trzeba dojrzeć. Nie mówię tu, że wszystkie osoby, które wyszły dopiero z podstawówki nie są na nią wystarczająca dojrzałe, jednak fakty mówią same za siebie. Jestem pewna, że gdyby nie przymus do czytania tej książki w gimnazjum, ocena byłaby znacznie wyższa.

Link do opinii
Avatar użytkownika - gabolek000
gabolek000
Przeczytane:2016-09-22, Ocena: 3, Przeczytałam, 2016, 52 książki 2016, posiadam, zrecenzowane,
Poprzez mnogość tematów i tło historyczne, "Krzyżacy" są pełną ciekawych wątków powieścią, która ma swoich zwolenników i przeciwników. Ja znajduję się mniej więcej po środku, skłaniając się bardziej ku byciu zwolennikiem tej lektury. Język, którym posługiwał się autor, z pozoru wydaję się trudny i zbyt skomplikowany do zrozumienia, jednak po dłuższym wczytaniu się w opowieść, każdy zwrot jest jasny. Niekiedy nudziły mnie zbyt długie opisy, a niektóre postacie uważałam za mdłe, jednak wykreowanie takich bohaterów jak Jurand czy Jagienka poprawia humor. Nie jest to książka do poduszki, nad treścią trzeba przysiąść i się skupić. "Krzyżacy" nie nadadzą się dla wszystkich.
Link do opinii
Avatar użytkownika - vulkann
vulkann
Przeczytane:2016-03-08, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2016,
"Krzyżacy" są zmorą gimnazjalistów, ale ja po przeczytaniu tej książki jako lektury nie czuję wszechogarniającego mnie zmęczenia. Czytanie jej rozciągnęło się na kilka miesięcy, ale zamiast zanudzić się na śmierć, zaczęłam lubić twórczość Sienkiewicza ( przynajmniej bardziej niż w podstawówce "W pustyni i w puszczy"). Polecam ją śmiałkom, którzy nie uciekają na widok tak obszernego tomu, w którym znajdują się właściwie 2 książki (tom I i II).
Link do opinii
Avatar użytkownika - Marcik
Marcik
Przeczytane:2015-04-04, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Bardzo dużo czasu "straciłam" na przeczytanie "Krzyżaków". Ale cóż, lektury trzeba czytać. Tak więc przebrnęłam przez dwa tomy, jednak trzeba przyznać, że powieść nie była taka zła jak znajomi ją przedstawiali. Co prawda uważam, że jak w każdym dziele H. Sienkiewicza opisy przyrody mogłyby być krótsze, jednak wartka akcja i postacie dopracowane w każdym szczególe były naprawdę ujmujące. Po przeczytaniu samego wprowadzenia (gdzieś około 100 stron) książkę czytało mi się naprawdę lekko i przyjemnie. O czym są "Krzyżacy"? W skrócie jest to historia młodego Zbyszka, jego walk, pierwszej miłości, a to wszystko na tle wojny z Krzyżakami. Może jestem ginącym gatunkiem ucznia, ale myślę, że książkę tę naprawdę warto przeczytać, bo nie jest to takie straszne doświadczenie jak większość ludzi myśli. Poza tym książka jest uniwersalna i niesie ze sobą naprawdę dużo wartościowych przesłań. ,,Gdybym ci ja miała Skrzydełka jak gąska, Poleciałabym ja Za Jaśkiem do Śląska!"
Link do opinii
Avatar użytkownika - Nuki47
Nuki47
Przeczytane:2015-11-18, Ocena: 4, Przeczytałam, 12 książek - 2015,
Należę do mniejszości osób, którym ta książka się całkiem podobała. Z początku odstraszało mnie to, że "Krzyżacy" zawierają wiele elementów historycznych, a ja bardzo nie lubię historii i jestem z niej raczej słaba. Nie sądziłam, że czytając tą książkę przyswoję sobie niektóre z przydatnych wiadomości na temat średniowiecznej Polski. Jednak mimo to, muszę przyznać, że przez niektóre momenty nie mogłam przebrnąć i musiałam pomijać po kilka linijek, żeby nie przysnąć. Również nie polecam czytać tej książki przed snem, ponieważ miałam tak, że się wyłączałam, jedynie oczy śledziły tekst, a na drugi dzień nie pamiętałam kompletnie nic z tego, co przeczytałam, przez co zmuszona byłam czytać po raz kolejny to samo. Sięgając po tą książkę liczyłam na tekst pełen dat, wydarzeń itp., a tymczasem przeczytałam coś z naprawdę według mnie intrygującą fabułą, lepszą nawet niż niektórych książek pisanych w dzisiejszych czasach "na siłę". Każdemu, kto zastanawiał się nad przeczytaniem tej książki dodatkowo albo jako lekturę, polecam serdecznie czytać, bo wbrew pozorom "Krzyżacy" nie są wcale tacy źli (chyba, że postacie przedstawione w książce, wtedy już są :)).
Link do opinii
Avatar użytkownika - DanutaB
DanutaB
Przeczytane:2015-08-29, Ocena: 6, Przeczytałam,
"Krzyżacy" Sienkiewicza to "bardzo poważny" utwór, który jest wart przeczytania. Sienkiewicz pokazuje Tu jak bardzo można było walczyć ze sobą... 'Na jakiej szali wieszano wolność..." Wolność od Krzyżaków była wolnością wymarzoną przez naród polski... Ta opowieść daje Znak, ze są jeszcze pisarze warci uwagi.. Polecam ją dla wszystkich...
Link do opinii
Avatar użytkownika - Natawki
Natawki
Przeczytane:2015-08-18, Ocena: 6, Przeczytałam,
Kocham książki Henryka Sienkiewicza
Link do opinii
Rozpłakałam się przy piątej stronie. Mam zamiar kiedyś przeczytać do końca ale na obecną chwilę nie mogę się zmusić.
Link do opinii
Avatar użytkownika - MataHari
MataHari
Przeczytane:2014-08-28, Ocena: 6, Przeczytałem,
Link do opinii
Avatar użytkownika - nati104
nati104
Przeczytane:2014-03-10, Ocena: 2, Przeczytałam, Mam,
Powieść autorstwa Henryka Sienkiewicza "Krzyżacy" jest jedną z najbardziej znanych książek pisarza. Stała się także lekturą w szkołach gimnazjalnych. Początkowo książka była dla mnie nudna, opisy dłużyły się niemiłosiernie i nie mogłam znaleźć wątku, który zachęciłby mnie do dalszego czytania. Z czasem dopiero zaczęły pojawiać się ciekawe momenty i zwroty akcji. Jednak mimo tych kilku interesujących stron książkę czytałam wyjątkowo długo i nie mogłam doczekać się końca tej historii.. Nie jest to jedna z lektur, które przypadły mi do gustu i po które sięgnę ponownie za kilka lat.
Link do opinii
Avatar użytkownika - iwona-w
iwona-w
Przeczytane:1979-10-06, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Jedna z najciekawszych lektur szkolnych. Magiczny czas rycerstwa - turnieje, przygody i obyczajowość. Kawałek historii Polski przedstawiony w ciekawej formie. Wyraziste postaci. A wszystko opisane tak pięknie.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Shi4
Shi4
Przeczytane:2013-10-26, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 (190) książek w 2013, Historyczne, Mam,
Biorąc udział w wyzwaniu związanym z książką historyczną postanowiłam przypomnieć sobie jedną z nielicznych lektur szkolnych, która mi się podobała. Od czasu, gdy czytałam "Krzyżaków" po raz pierwszy minęło dobre kilkanaście lat, dlatego też dziś odbiór książki jest już inny. Znam już lepiej historię Polski, więc inaczej patrzę na tło historyczne, inaczej odbieram wydarzenia i ich skutki. Lecz książka podoba mi się tak samo jak kiedyś. Tak samo wciągnęły mnie losy Zbyszka z Bogdańca, Juranda, czy Jagienki, która jest moją faworytką. "Krzyżacy" napisani są językiem stylizowanym na staropolski przez co mają swój klimat, ale też za razem trzeba się bardziej wczytać, by zrozumieć określenia, które dziś odeszły do lamusa.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Mandaryn89
Mandaryn89
Przeczytane:2013-10-08, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,
Podstawa polskiej literatury narodowej. POLECAM!!!
Link do opinii
Avatar użytkownika - Fifi
Fifi
Przeczytane:2011-05-09, Ocena: 6, Przeczytałem,
Znakomicie przedstawiona sytuacja polityczna Polski w średniowieczu. Polecam książkę wszystkim osobom lubiącym czytać książki historyczne.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Ervisha
Ervisha
Przeczytane:2010-06-14, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Krzyżacy to lektura szkolna, która choć gruba i opowiadająca o odległych czasach to jednak mimo wszystko naprawdę ciekawa. Zawartych w niej jest wiele wątków, od miłosnych po historyczne wydarzenia spod bitwy pod Grunwaldem. Polecam przede wszystkim uczniom gimnazjum, ale również dorosłym.
Link do opinii
Avatar użytkownika - glaadys
glaadys
Przeczytane:2013-09-22, Ocena: 4, Przeczytałam, Wyzwanie - powieści obyczajowe,
Nie spodobała mi się szczególnie ta historia, ale warto ją przeczytać.
Link do opinii

Gdyby nie rozwlekłe opisy, historię czytałoby się dużo lepiej. 

Link do opinii
Avatar użytkownika - joszmi
joszmi
Przeczytane:2019-07-12, Ocena: 3, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - MagdaMc
MagdaMc
Przeczytane:2019-02-18, Ocena: 3, Przeczytałem,
Inne książki autora
Listy z podróży do Ameryki Tom 2
Henryk Sienkiewicz0
Okładka ksiązki - Listy z podróży do Ameryki Tom 2

Lata siedemdziesiąte XIX wieku. Rozkwitające Stany Zjednoczone Ameryki Północnej. On – Henryk Sienkiewicz – początkujący, lecz już znany pisarz...

Nowele i opowiadania
Henryk Sienkiewicz0
Okładka ksiązki - Nowele i opowiadania

Zbiór zawiera najwybitniejsze nowele i opowiadania tego autora takie jak: "Janko Muzykant", "Latarnik", "Wspomnienie z Maripozy"...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy