Już nikogo nie słychać


Tom 3 cyklu Antoni Fischer
Ocena: 5 (1 głosów)

KRYMINAŁ RETRO NAJWYŻSZEJ KLASY!

Listopad 1926 roku. W Poznaniu krążą pogłoski o spodziewanej wizycie Piłsudskiego. Nad bezpieczeństwem Marszałka ma czuwać komisarz Antoni Fischer. Jednak napięta po przewrocie majowym atmosfera w kraju, narastające nastroje antysemickie oraz ciągle ścierający się bolszewicy i narodowcy nie ułatwiają komisarzowi zadania.

Na domiar złego w mieście dochodzi do zbrodni. Młody praktykant znajduje ciało zastrzelonego właściciela zakładu pogrzebowego, Alojzego Kaczmarkiewicza. Jego siostrzeniec Anastazy Olkiewicz, zasłużony w czasie wojny bolszewickiej przodownik policji, za punkt honoru stawia sobie złapanie zabójcy. Niedługo potem, w podobny sposób, ginie działacz partii narodowej, mecenas Olgierd Witecki. Fischer nie ma ani chwili do stracenia, jak najszybciej musi znaleźć groźnego zabójcę.

Ryszard Ćwirlej perfekcyjnie oddaje atmosferę dwudziestolecia międzywojennego. Jego bohaterowie przechadzają się po uliczkach dawnego miasta, zaglądają do barów, zatęchłych piwnic i cel.

Informacje dodatkowe o Już nikogo nie słychać:

Wydawnictwo: Czwarta Strona
Data wydania: 2018-01-17
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788379768202
Liczba stron: 512
Język oryginału: polski

więcej

Kup książkę Już nikogo nie słychać

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Już nikogo nie słychać - opinie o książce

Avatar użytkownika -

Przeczytane:2018-05-08, 52 książki 2018,

Książka stała w bibliotece na półce z napisem „ nowości „, więc sięgnęłam po nią, można by rzec odruchowo. Nazwisko autora błąkało się gdzieś w mojej głowie za przyczyną wcześniej przeczytanych pozytywnych rekomendacji na temat cyklu o poznańskich milicjantach, który został entuzjastycznie przyjęty przez czytelników.
Natomiast książka, którą trzymałam w ręku, jak się wkrótce okazało nic z tym cyklem nie ma wspólnego a dodatkowo jest już trzecią częścią kryminału retro o komisarzu Antonim Fischerze.

Nie odpowiada mi czytanie historii od tyłu, ale tutaj akurat nie przeszkadzało mi to w lekturze, gdyż powieść może spokojne funkcjonować oddzielenie.

Miałam chyba konkretne oczekiwania wobec tej książki, dlatego cały czas zastanawiałam się, dlaczego lektura jak na kryminał przystało nie wywołała we mnie odpowiednich emocji a bohaterowie jakoś nie szczególnie przypadli mi do gustu. Może, dlatego, że wszyscy mężczyźni bez wyjątku poczynając od oficerów a na drobnych złodziejaszkach kończąc piją bez przerwy, albo, jeżeli akurat nie piją to o piciu myślą. Ich ciągłe wizyty w lokalnych restauracjach i frontowe wspominki zaczęły mnie już trochę nużyć.

Spodziewałam się rasowego kryminału, więc nie ukrywam, że jestem lekko rozczarowana. Główny pomysł na intrygę kryminalną jest zagmatwany przez wiele niepotrzebnych dygresji, które spowodowały poczucie niespójności. Wątki polityczne mnie w ogóle nie zainteresowały, może, dlatego że ta dziedzina wywołuje u mnie irytację i przyprawia o ból głowy.

Książkę udało mi się doczytać do końca, pomimo sporej objętości, tylko, dlatego, że jest napisana w lekkim stylu, z dużą swobodą i lekkością narracyjną. Bardzo podoba mi się poczucie humoru autora oraz styl, który frapuje dzięki użyciu elementów gwary. Na plus dla całości, to bardzo dobre odzwierciedlenie klimatu retro, tła historycznego i społeczno – obyczajowego.

Czułam niemalże atmosferę miasta, jego życie codzienne i mentalność ludzi, mowy i sposobu myślenia. Międzywojenny Poznań przedstawiony przez autora to miejsce, z ciemnymi zaułkami, w których, na każdym kroku czają się złodzieje, oszuści albo mordercy. W mieście tym, trudno utrzymać ład i porządek, ale świetnie radzi sobie z tym Antoni Fischer, najmocniejszy element powieści.

Zagłębiając się w fabułę „Już nikogo nie słychać „ coraz bardziej wątki kryminalne ustępują obyczajowym i w końcowym rozrachunku uważam książkę za powieść obyczajową z kryminalnym wątkiem z historią w tle.

Liczyłam na coś więcej po lekturze tej książki, stąd mój niedosyt, chociaż większość czytelników jest nią zachwycona i wysoko ocenia. Zastanawiam się, dlaczego mnie również nie zachwyciła w takim samym stopniu. Może coraz większa liczba przeczytanych książek powoduje, że stałam się bardziej wymagająca.

Link do opinii

Ryszard Ćwirlej nadal nie zawodzi. Polubiłam te jego kryminały retro i komisarza Antoniego Fischera. Bardzo dobrze przybliżony został okres dwudziestolecia międzywojennego i konflikt narodowców z bolszewikami i nastrojów antysemickich. A w tym wszystkim pojawiają się zabójstwa i zagadki kryminalne. Czytając książkę miałam wrażenie, że sama przechodzę się ulicami Poznania, zaglądam do knajpek i różnych zaułków.

Link do opinii
Inne książki autora
Granica możliwości
Ryszard Ćwirlej0
Okładka ksiązki - Granica możliwości

Rok 1990 to początek nowej ery. Kończy się czas Polski Ludowej a zaczyna Polska demokratyczna. Ale ta zmiana nie dokonuje się bezboleśnie. Nikt jeszcze...

Niebiańskie osiedle
Ryszard Ćwirlej 0
Okładka ksiązki - Niebiańskie osiedle

Chcesz znaleźć spokój i ciszę? Chcesz w tym zwariowanym świecie trafić do wymarzonego miejsca, w którym otoczą cię życzliwość, miłość i ciepło...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Z pamiętnika jeża Emeryka
Marta Wiktoria Trojanowska ;
Z pamiętnika jeża Emeryka
Obca kobieta
Katarzyna Kielecka
Obca kobieta
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Oczy Mony
Thomas Schlesser
Oczy Mony
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Rok szarańczy
Terry Hayes
Rok szarańczy
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy