John E. Douglas przez dwadzieścia pięć lat pracował jako agent specjalny FBI, profiler behawioralny i analityk śledczy. W tym czasie nauczył się bezbłędnie odgadywać sposób myślenia przestępstw, dzięki czemu udało się postawić niejednego z nich przed wymiarem sprawiedliwości. Zaskoczony wynikami swojej pracy, zdecydował się odtworzyć rozmowy, które prowadził, siedząc przy stole z najbrutalniejszymi mordercami.
W tej pasjonującej książce przywołującej prawdziwe zbrodnie Douglas przedstawia sylwetki czterech przestępców, z którymi zetknął się w trakcie swojej kariery zawodowej, i wyjaśnia, w jaki sposób pomogli mu oni zrozumieć sposób myślenia psychopatów.
Ta książka zabierze Cię do pokoju przesłuchań i zademonstruje unikalne techniki, których używał autor, aby zrozumieć działanie najbardziej przerażających i niezgłębionych umysłów. Wybierz się w niepowtarzalną podróż w najciemniejsze zakamarki profilowania kryminalnego i nauk behawioralnych.
Wydawnictwo: Feeria
Data wydania: 2022 (data przybliżona)
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN:
Liczba stron: 432
Tytuł oryginału: The Killer across the Table
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Paulina Wojnakowska
Ilustracje:Inna Sinano
Bardzo klarowny reportaż z którego można wyciągnąć wiele informacji na temat działania zbrodniarzy.
Nie wiem, kim ona będzie, ale jestem gotów zabić. Natychmiast. Jeden z najwybitniejszych profilerów w dziejach FBI i autor bestsellerowego...
Mroczna książka Johna Douglasa – jednego z najwybitniejszych profilerów w dziejach FBI. Douglas badał miejsca zbrodni dokonywanych przez...
Przeczytane:2024-09-18, Ocena: 5, Przeczytałem,
Ależ to była fascynująca książka, ten reportaż to prawdziwe studium ludzkiego zła, opierając się na autentycznych przypadkach i wiedzy zdobytej przez absolutnie topowych ekspertów w swojej dziedzinie.
Bezsprzecznie głównym zaletą książki jest jej przystępność. Chociaż porusza trudne i często szokujące tematy, autorzy starają się wyjaśniać skomplikowane zagadnienia psychologii kryminalnej w sposób przystępny i zrozumiały dla przeciętnego czytelnika. To sprawia, że książka może zainteresować zarówno miłośników kryminałów, jak i osoby zainteresowane psychologią i mechanizmami umysłów morderców.
Autorzy zaserwowali mi nie tylko opisy brutalnych zbrodni, ale przede wszystkim próbują odpowiedzieć na kluczowe pytanie, mianowicie co jest głównym bodźcem, który sprawia, że niektórzy ludzie stają się psychopatycznymi mordercami? Douglas i Olshaker analizują różne aspekty, począwszy od traum z dzieciństwa, przez dziedzictwo genetyczne, po czynniki społeczne i kulturowe, które zawsze mogą wpływać na rozwój pewnych zachowań. Szczegółowo opisują różne typy psychopatów, ich motywacje oraz to, w jaki sposób dobierają swoje ofiary. Jednym z najważniejszych wątków książki jest próba zrozumienia, czy psychopatia to wynik czynników zewnętrznych, czy wrodzonych predyspozycji klasyczny dylemat cech wrodzonych kontra nabytych.
Jedynym zarzutem, który można postawić książce, jest drobnymi momentami zbyt techniczny język. Chociaż czuć, że autorzy starają się unikać zawiłych terminów, to niektóre rozdziały mogą być trudniejsze do przyswojenia. Jednak dla większości czytelników będzie to raczej atut, bo ta książka oferuje bowiem solidną dawkę wiedzy i analizy popartej latami badań i praktyki.?Ten reportaż to pozycja obowiązkowa dla fanów kryminałów, true crime i psychologii kryminalnej, która zostawia czytelnika z pytaniami o granice ludzkiego zła oraz możliwość jego przewidywania i zapobiegania mu.
No po prostu kopalnia wiedzy.
Recenzja powstała w ramach współpracy reklamowej z Wydawnictwem Feeria