Hiszpańskie oczy

Ocena: 4 (6 głosów)
Annę i jej córkę poznajemy podczas wizyty u psychologa. Kobiety próbują rozwikłać problem Ewy - bulimię. Aby jednak dziewczyna mogła w pełni wyzdrowieć, konieczna jest terapia - toksyczna miłość musi przerodzić się w uczucie, którym kobiety nie będą się wzajemnie ranić. Czy możliwe jest, żeby córka powtarzała los matki? Jak bardzo młodzieńcze traumy determinują życie nasze i naszych bliskich?Hiszpańskie oczy to powieść o trudnej miłości, dojrzewaniu, zagubieniu, akceptacji i cierpieniu. Losy bohaterki Nurowskiej wtłoczone są w tryby historii, która odciska na jej psychice i późniejszym życiu ślady nie do zatarcia.Z historią powstania Hiszpańskich oczu wiąże się moje niezwykłe przeżycie. Pod koniec lata 1988 roku spotkałam w parku kobietę, która mimo że nie była już młoda, miała jedną z piękniejszych twarzy, jakie widziałam. Nawiązałam z nią rozmowę. I nagle, nieoczekiwanie dla nas obu, zaczęła o sobie opowiadać. Jak się potem okazało, byłam jej pierwszą i jedyną słuchaczką, odkąd w 1953 roku wróciła z zesłania na Syberii. Trafiła tam jako piętnastoletnia dziewczyna za udział w Powstaniu Warszawskim. Nie wracała ze Związku Radzieckiego sama, przywiozła ze sobą córkę, owoc gwałtu, jakiego dokonano na niej w łagrze.

Informacje dodatkowe o Hiszpańskie oczy:

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: b.d
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788374147392
Liczba stron: 336

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Hiszpańskie oczy

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Hiszpańskie oczy - opinie o książce

Avatar użytkownika - Madaleno
Madaleno
Przeczytane:2010-06-12, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,
Powieść o destrukcyjnej więzi między matką a córką. Z wojną w tle. Ciekawa, taka w stylu Nurowskiej.
Link do opinii

"Hiszpańskie oczy" to kolejna książka Nurowskiej, jaką przeczytałam w ostatnim czasie. Tym razem temat jest dużo poważniejszy i dotyczy bardzo skomplikowanych relacji między matką a córką. 

Anna jest aktorką, która młodość spędziła w łagrze. Z dalekiej Syberii wróciła z okaleczonym ciałem i taką samą duszą. Oraz z niekochaną córką, która była wynikiem zbiorowego gwałtu. 

Teraz jej córka jest dorosła i boryka się z podobnymi problemami jak ona. A do tego pojawiają się poważne zaburzenia psychiczne. Wskutek perswazji psychologa Anna rozpoczyna podróż w głąb siebie by znaleźć przyczynę tych problemów. 

Książka jest poruszająca. Dotyka bardzo bolesnych tematów. Kwestia sowieckich łagrów bardzo długo była tematem tabu. Chociaż historia Anny bardziej skupia się na tym, co było po uwolnieniu. Samego łagru źle nie wspomina. Gorsze dla niej są czasy gdy musiała sama zatroszczyć się o swój los. No i kwestia skomplikowanych relacji pomiędzy nią a Jerzym. No i kwestia anoreksji Ewy... 

Początkowo książka naprawdę mnie nudziła. Jednak z czasem dałam się wciągnąć w skomplikowane relacje między głównymi bohaterami. Lektura nie jest lekka, zwłaszcza, że są szybkie przeskoki między przeszłością a teraźniejszością. Ale ogólnie warto po nią sięgnąć. 

Link do opinii
Avatar użytkownika - talithakum
talithakum
Przeczytane:2015-05-14, Ocena: 2, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - Kamulka84
Kamulka84
Przeczytane:2015-03-15, Ocena: 4, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - Illa
Illa
Przeczytane:2013-07-14, Ocena: 4, Przeczytałam,
Inne książki autora
Wariatka z Komańczy
Maria Nurowska0
Okładka ksiązki - Wariatka z Komańczy

Maria Nurowska powraca z nową powieścią o niezwykłej kobiecie, wspaniałej artystce; jedni ją uwielbiają, inni się jej boją, jeszcze inni nazywają wariatką...

Listy miłości
Maria Nurowska0
Okładka ksiązki - Listy miłości

Ile można mieć tożsamości? Czy zatajanie prawdy i podwójne życie nie kłócą się z prawdziwą miłością? Losy bohaterki Nurowskiej są niezwykle...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy