Gniazdo sierot

Czy o wojennej traumie można zapomnieć? Czy można czuć się sierotą, dziedzicząc traumę po przodkach? Czasy obecne, Hrubieszów . Uciekając przed małżeńskim kryzysem, Małgorzata przyjeżdża do domu rodzinnego w celu opieki nad sędziwą babcią. Powrót do krainy dzieciństwa budzi w niej dawne demony lęku i opuszczenia. Pewnego dnia staruszka przywołuje wojenne wspomnienia i otwiera przed wnuczką najgłębsze sekrety rodowe... Czy poznanie historii rodziny pomoże Małgosi zrozumieć siebie? Kwiecień 1943, Wołyń . Jaś, jedenastoletni chłopiec z polsko-ukraińskiej rodziny, ucieka nocą z ogarniętej pożogą wioski. Jego celem jest Gniazdo Sierot w Turkowicach. Gniazdo Sierot istniało naprawdę. To tutaj w najbardziej nieludzkim czasie wojny siostry służebniczki prowadziły sierociniec, opiekując się polskimi, ukraińskimi i żydowskimi dziećmi. Ewelina Miśkiewicz sięgnęła po tę historię, by odnaleźć w mrokach nienawiści i śmierci nadzieję, że istnieją miłość, dobroć i przebaczenie.

Informacje dodatkowe o Gniazdo sierot:

Wydawnictwo: Szara Godzina
Data wydania: 2024-09-11

Tagi: Proza literacka Współczesna proza literacka Literatura historyczna

Kup książkę Gniazdo sierot

Gniazdo sierot - opinie o książce

"Gniazdo sierot " Ewelina Miśkiewicz Wydawnictwo Szara Godzina daje nadzieję oraz pokazuje że miłość ,dobroć i przebaczenie mają miejsce nawet w trudnych czasach jakim była wojna. Muszę przyznać,że dzięki autorce zagłębiłam się w temat  Zakładu Wychowawczego dla Sierot Wojennych zwanych potocznie Gniazdem Sierot z Turkowic ,które istniało naprawdę. Zgromadzenie Sióstr Służebniczek to dzięki ich życzliwości i ofiarności setki małych istot przetrwały okrutne czasy wojny.Ogromnie wstrząsnęły mną losy siostry Wandy Longiny Trudzińskiej,choć czytając o niej wiele artykułów -mogę stwierdzić ,że jej śmierć mogła być dla niej wybawieniem od wszystkich lęków .

"Potwory lubią cudzą słabość, dezorientuje je przeciwstawienie się, bo czują, że tracą władzę".

"Gniazdo sierot " opowiada o wojennej traumie,która nawet w czasach obecnych wraca do człowieka.

Małgorzata przyjeżdżając do domu rodzinnego chce zdystansować się i przemyśleć swoje życie. Dodatkowo będzie zajmować się babcią, która na co dzień mieszka z jej siostrą Tamarą . Powrót będzie budził w Małgosi szereg skrajnych emocji i lęków.Kobieta od zawsze czuła się nie do końca kochana. Zgubienie przez babcię obrączki ślubnej ,powoduje przywołanie wojennych wspomnień,które sięgają do wydarzeń z roku 1943. Nadszedł czas,aby Małgosia poznała rodzinne tajemnice? Czy poradzi sobie z prawdą?Jak odkryte sekrety zmienią jej życie i postrzeganie siebie? Czy rzeczywiście można dziedziczyć piętno sieroctwa po przodkach?

Ewelina Miśkiewicz podjęła się w tej książce trudnych i ważnych tematów. Dużym plusem jest tutaj upamiętnienie siostry Longiny i dzieci ,które poniosły śmieć. Ta historia pomimo bólu pokazuje,że można odnaleźć nadzieję ,że zawsze jest miejsce na  miłość ,dobroć i przebaczenie.

Myślę,że ta historia wywrze na Was ogromne wrażenie . Może ktoś zacznie poszukiwać prawdy o sobie i swojej rodzinie. Ja dzięki tej książce pogłębiłam swoją wiedzę na kilka tematów, przemyślałam je i mam swoje zdanie. Myślę , że teraz przyszedł czas i odwaga na zgłębienie wiedzy o Wołyniu.

Tam gdzie pada cień
Ewelina Miśkiewicz 0
Okładka ksiązki - Tam gdzie pada cień

Od zawsze miała jedno pragnienie: stworzyć rodzinę. Kiedy na jej drodze stanął Wojtek i jego rodzice, od razu wiedziała, że zamieszka z nimi. Bez względu...

Sen przychodzi nad ranem
Ewelina Miśkiewicz0
Okładka ksiązki - Sen przychodzi nad ranem

Chaos, strach, bezradność, pragnienie miłości, spokoju i prawdy - to wszystko wypełnia umysł Luizy. Kobieta nigdy nie wie, czy ten ją tylko mami, czy też...

Jak ograłem PRL. Na rowerze
Witek Łukaszewski