Game Over

Ocena: 5.67 (3 głosów)
Inne wydania:

NAJBARDZIEJ OSOBISTA POWIEŚĆ AUTORA
Czasami, aby pójść dalej, musimy wrócić tam, gdzie wszystko się zaczęło.

Finał Mundialu `98 to był początek pięknej przyjaźni. Od tego momentu Tadek i Piotrek stali się nierozłączni. Skoczyliby za sobą w ogień. Do czasu.

Po kilkunastu latach Tadeusz wraca do miasta powiatowego Niedorzecze, do swojego pokoju z żółtą tapetą i plakatami z „Bravo Sport”. Wraca na pogrzeb swojego przyjaciela, który popełnił samobójstwo. To powrót do wszystkich pierwszych razów – pierwszych rozgrywek na Pegasusie i sesji papierowych RPG, pierwszych eksperymentów z używkami, pierwszych chwil, gdy serce zabiło mocniej i gdy zostało złamane. To także wnikliwie opisana droga człowieka do samobójstwa.

Czego dowie się główny bohater w tej podróży? Czy odnajdzie swoją pierwszą miłość i kim tak naprawdę okaże się jego przyjaciel? A przede wszystkim czy pozna odpowiedź na najważniejsze pytanie: dlaczego Piotrek wybrał śmierć?

Każdy, kto dorastał w rzeczywistości lat 90. i w pierwszej dekadzie XXI wieku, odnajdzie w historii Tadka i Piotrka fragment własnej opowieści. „Game over” to jednak nie tylko nostalgiczna podróż w przeszłość, ale też szczery do bólu portret współczesnych Millenialsów.

A wszystko to na tle pejzażu rodzin z minionej epoki. Matki, ojcowie, ich relacje, wybory i ich konsekwencje rysują w sposób szczegółowy, ale i nieoceniający, rodową mapę. Mapę, która rzutuje na przyszłe pokolenia.

Informacje dodatkowe o Game Over:

Wydawnictwo: Papierowy Motyl
Data wydania: 2024-06-03
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788367533416
Liczba stron: 400
Język oryginału: Polski

Tagi: #tomasz żak #game over #lata90 #literatura piękna

więcej

Kup książkę Game Over

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Game Over - opinie o książce


📼📼📼📼📼 Recenzja 📼📼📼📼📼

Tomasz Żak " Game Over "
@tomasz_zak_30

Wydawnictwo: Papierowy motyl
@wydawnictwo_papierowy_motyl

📼📼📼📼📼📼📼📼📼📼📼📼

" Nie interesowało go nic innego, tylko opowieść kobiety, która była matke najbliższego mu człowieka. Kiedyś. Teraz jednak wszystko sie zmieniło. Kiedy wychodził, płakał. Płakał ze smutku, z wściekłości i z niemocy. Płakał,choć dawno temu obiecał sobie, ze jui nigdy tego nie zrobi. Płakał, choć wtedy jeszcze nie wiedział, że łzy, które wylał, były mu niezwykle potrzebne..."

" Game Over " To bardzo poruszająca i emocjonalna historia, która ukazuje znaczenie przyjaźni i powrotu do korzeni..

Powrót Tadka do Niedorzecza po latach i śmierć Piotrka to moment refleksji nad przeszłością i przyjaźnią..
Tadek główny bohater będzie musiał zmierzyć się z wieloma pytaniami i emocjami, odkrywając wiele tajemnic z przeszłości..
To podróż, która zapewne przyniesie wiele bolesnych, ale i ważnych odkryć..

Autor przedstawia historię w sposób bardzo osobisty i emocjonalny..
Opisuje powrót Tadka do miasta Niedorzecze i śmierć przyjaciela Piotrka w sposób, który wzbudza wiele refleksji i emocji..
Styl autora jest głęboki i pełen nostalgii, ukazując szczegóły z przeszłości bohaterów oraz ich relacje..

Powieść skupia się na tematach przyjaźni, miłości, wyborów życiowych i konsekwencjach..

Warto również dodać, że autor wykorzystuje w tekście metafory, symbolikę i retrospekcje, aby pogłębić treść i nadać jej dodatkową głębię..
To sprawia, że możemy bardziej identyfikować się z bohaterami i ich przeżyciami, tworząc silniejsze emocjonalne połączenie z powieścią..

Ta opowieść wspaniale ukazuje skomplikowane relacje międzyludzkie, zmaganie się bohaterów z własną przeszłością i konsekwencjami ich wyborów.. Przejmujące momenty, tajemnice i zaskakujące zwroty akcji sprawiają, że zanurzamy się w historii i emocjach bohaterów..

" - Piotrek, ty serio byłeś nienormalny - szepnął i uśmiechnął sie pod nosem. Po chwili zaczął sie śmiać,szczerze, tak jak dawno sie nie śmiał. Z plakatów na ścianach spoglądali na niego bohaterowie sprzed lat,a on znów poczul sie jak zagubiony dzieciak, którego od zawsze nosił w sobie..."

Historia Tadka i Piotrka zaczyna się od finału Mundialu '98, który zainicjował ich piękną przyjaźń.. Dwaj koledzy, Tadek i Piotrek, stają się przyjaciółmi dzięki wspólnej pasji do piłki.. Po latach Tadeusz wraca do Niedorzecza, do wspomnień z młodości, gdzie pokoje ozdobione były żółtą tapetą i plakatami z "Bravo Sport"..

Powrót Tadka na pogrzeb przyjaciela, który popełnił samobójstwo, otwiera wiele refleksji i przypomina o wszystkich pierwszych doświadczeniach.. Podczas ceremonii spotykają się dawni znajomi z czasów szkolnych i osiedlowych, wracając do wspomnień z młodości oraz do decyzji, które miały wpływ na ich późniejsze życie.. To moment, gdy wspólnie przypominają sobie o minionych latach i o wyborach, które ukształtowały ich losy..

Link do opinii

To moje pierwsze zetknięcie z twórczością autora i od razu taka petarda! Wow! Serio już po pierwszych kilku stronach totalnie przepadłam w tej historii i pokochałam całym serduchem ten klimat i tych bohaterów, z którymi w pewien sposób się utorzsamiam . Chcecie wiedzieć dla czego powieść Game over wywarła na mnie takie wrażenie? Po pierwsze książka Tomasza Żaka jest dla mnie jak powrót do przeszlości. Między stronami powieści odnalazłam swoje własne dzieciństwo i młodość. Kasety magnetofonowe, pierwszy discman, pierwsze płyty CD, pierwsze konsole do gier, czasopisma Bravo i Bravo sport które namiętnie się przeglądało, muzyka, która wyznaczała trendy, pierwsze przyjaźnie, pierwsze zawody miłosne. Autor naprawdę w doskonały sposób ukazał charakter tamtych czasów. Dla mnie to była bardzo sentymentalna podróż, która obudziła piękne wspomnienia. Ten kto dorastał na przełomie lat 80 i 90 przeczyta i przyzna mi rację. A ten kto nie zna tych czasów niech czym prędzej łapie za książkę, bo warto. Zaręczam, że wyzwoli w was ona cały kalejdoskop emocji - od radości, po strach i poruszenie. Ksiażkę czyta się naprawdę dobrze. Czytelnik nie ma czasu na nudę, ze względu na ciekawie poprowadzone wątki i zaskakujące zakończenie. Również sposób poprowadzenia narracji z perspektywy dwóch osób jest interesujący. Poznajemy głównego bohatera Tadeusza, który po latach wraca do rodzinnej miejscowości, na pogrzeb przyjaciela. Z drugiej strony mamy Piotrka - chłopaka z problemami. Historia tej dwójk pokazuje nam, że życie wcale nie jest proste, skłania do spostrzeżeń nad przeszłością i przyszłością. Ta opiwieść niesie bardzo emocjonalny ładunek. Czuć, że jest to bardzo osobista powieść autora i tym bardziej z dużą przyjemnością się ją czyta, mając świadomość że pisarz włorzył w nią tak dużo serca. To zdecydowanie lektura z kategorii tych wyjątkowych. I tak - uwaga teraz będzie najlepsze! Olesia zachwyca się książką z gatunku literatura piękna. Nie horror, nie groza, nie kryminał, tylko literatura piękna. Dacie wiarę? Czasem naprawdę warto wyjść ze swojej strefy komfortu i sięgnąć po gatunek literacki tak odrębny od własnych preferencji. Ja nie żałuję ani minuty spędzonej z tą książką. Polecam, polecam, polecam!

Serdecznie dziękuję Wydawnictwo Papierowy .otyl za egzemplarz do recenzji.

Link do opinii

Nie raz i nie dwa pisałam już Wam, że książki tego Wydawnictwa są oryginalne. Z każdą kolejną czuje się tę wyjątkowość, szczerość płynącą ze słów autorów. Jest to czasami powrót do przeszłości, a czasami przemyślenia na temat przyszłości. Każda z nich zostawia nam przestrzeń na pewne spostrzeżenia.

 

Twórczość Tomasza Żaka nie była mi znana do tej pory. Może wstyd się przyznać, ale to jest pierwsza książka, którą czytałam spod jego pióra. Tytuł sprowokował mnie do poznania tej historii, która nie jest prosta, ale to jest to po prostu życie, a życie takie bywa. Czasami pojawiają się kręte ścieżki, które doprowadzają nas w różne miejsca.

 

Z tej historii płynie prawda i szczerość i to właśnie mnie kupiło. Lata 90 były hm dziwne, ale ciekawe. Pamiętam wiele z dzieciństwa, jednak tych przyjemnych rzeczy.

 

Autor ,,Game over" zafundował nam różnorodność emocji. Ukazuje obraz przyjaźni Tadeusza i Piotrka, która zaczęła się w dość znaczącym dniu dla nich, a mianowicie na Mundialu '98. Przyjaźń, która początkowo była silna i prawdziwa, ale wszystko trwało do pewnego momentu.

Tadeusz musi zmierzyć się z przeszłością. Wraca na stare śmieci na pogrzeb przyjaciela. Wszystkie wspomnienia wracają. W głowie kłębią się nurtujące go pytania. Będzie szukał na nie odpowiedzi, czy znajdzie?

 

Pozycja, która po przeczytaniu zostaje z nami na dłużej. To taka nostalgiczna podróż, przy której w oku zakręci się łza. Pięknie wydana zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. Bardzo polecam.

 

Link do opinii
Inne książki autora
Dwudziestka
Tomasz Żak0
Okładka ksiązki - Dwudziestka

Dominik Wierzbicki ma dwadzieścia lat, niewyparzony język i niepohamowaną ambicję. Dorabia do studiów w dzienniku ,,Nius!", tabloidowym szmatławcu. Swoje...

Game over
Tomasz Żak 0
Okładka ksiązki - Game over

To moje pierwsze zetknięcie z twórczością autora i od razu taka petarda! Wow! Serio już po pierwszych kilku stronach totalnie przepadłam w tej historii...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy