Dziewczynka w czerwonym płaszczyku

Ocena: 5.29 (24 głosów)
Inne wydania:

Najgłośniejsza książka Romy Ligockiej

Impulsem do napisania tej tak dobrze odebranej przez czytelników książki, była postać dziewczynki w czerwonym płaszczyku z filmu "Lista Schindlera", w której Roma Ligocka rozpoznała samą siebie. Z perspektywy dziecka opisała wszystkie bolesne doświadczenia, o których tak bardzo stała się zapomnieć: dzieciństwo spędzone w getcie, strach, upokorzenie, śmierć bliskich. Poznamy również jej powojenne losy: zabawy w towarzystwie kuzyna - Romana Polańskiego i przyjaciela - Ryszarda Horowitza, przelotna fascynacja komunizmem, świat cyganerii artystycznej Krakowa, przyjaźń z Piotrem Skrzyneckim, liczne romanse, a wreszcie emigracja i kariera w show businessie.

Ujawnia też długie zmagania z depresją, będącą rezultatem wojennej traumy, uzależnienie od leków, z którego wielkim wysiłkiem udało jej się uwolnić.

Nie sposób przejść obok tej książki obojętnie. Czytając ją, chciałoby się mieć tę wygodną świadomość, że to tylko fikcja literacka, ale, niestety, to prawdziwa opowieść o złamanym przez wojnę pokoleniu.

Roma Ligocka urodziła się w Krakowie w rodzinie żydowskiej. Dorastała w krakowskim getcie. Studiowała malarstwo na Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W latach 60-tych wyemigrowała do Wiednia. Wielokrotnie nagradzana, przez wiele lat pracowała jako kostiumolog i scenograf w licznych europejskich teatrach, operach, także w filmie i telewizji. Dzisiaj malarka i pisarka mieszka w Monachium. Jesienią 2000 roku ukazał się pisarski debiut Romy Ligockiej - zainspirowana historią jej życia Dziewczynka w czerwonym płaszczyku, zaś dwa lata później nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazała się Kobieta w podróży oraz jesienią 2004 roku jej trzecia książka -Tylko ja sama- osobisty rozrachunek z przeszłością , a także zapis pięknej historii miłosnej. Ostatnio w Wydawnictwie Literackim ukazały się felietony autorki: Znajoma z lustra, Wszystko z miłości oraz Czułość i obojętność.

Informacje dodatkowe o Dziewczynka w czerwonym płaszczyku:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2022-02-23
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788308070291
Liczba stron: 462
Tytuł oryginału: Mädchen in roten Mantel

Tagi: Polska

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Dziewczynka w czerwonym płaszczyku

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Dziewczynka w czerwonym płaszczyku - opinie o książce

Avatar użytkownika - annakubera
annakubera
Przeczytane:2022-04-07, Ocena: 4, Przeczytałam,

Wojny nigdy nie powinny wybuchać, nigdy nie powinny mieć miejsca. W wojnach giną niewinni ludzie, ale giną też dzieci, którym nie było dane rozpocząć na dobre życia, a już im ktoś je odebrał. Oczywiście nie wszyscy giną, ale wydarzenia i obrazy z tego czasu zostają w pamięci do końca życia. 

„Dziewczynka w czerwonym płaszczyku” to nie tylko wstrząsająca, wzruszająca i poruszająca powieść. To przede wszystkim ważny przekaz i świadectwo tego, jak wyglądała wojna oczami dziecka i jaki miała wpływ na dalsze jego życie. 

Rominka to czteroletnia żydowska dziewczynka, która początek swojego życia pamięta jako wieczny strach, ucieczki i ukrywanie się. Na swojej drodze spotyka jednak dobrych ludzi, którzy mimo lęku o własne życie, pomagają jak tylko mogą. Dzięki temu mała Romka wyrasta na piękną, dojrzałą kobietę. Nie pozwala to jednak zapomnieć o wydarzeniach z przeszłości, które mają ogromny wpływ na to, jak wyglądało dalsze życie kobiety.

Była to jedna z pierwszych pozycji literackich XX wieku, która opisywała wydarzenia Holocaustu. Została przetłumaczona na dwadzieścia dwa języki, dzięki czemu trafiła do ponad miliona czytelników na całym świecie. 

Osobiście nie do końca rozumiem fenomen tej książki. Przyznam szczerze, że już od dawna planowałam jej przeczytanie, jednak dopiero wznowienie wydania skutecznie mnie do tego zmobilizowało. Oczywiście nie mam zamiaru umniejszać tragedii, o której ona opowiada. Po prostu spodziewałam się troszkę czegoś innego. 

Zabrakło mi więcej wspomnień z okresu dziecięcego – zdaję sobie sprawę, że autorka była wtedy małym dzieckiem, a książkę napisała znacznie później, więc na pierwszym planie pojawiły się te wydarzenia, które najlepiej zapamiętała, ale mimo wszystko liczyłam na więcej. 

Jednak bardzo podobało mi się, w jaki sposób główna bohaterka przekazała nam swoją wewnętrzną walkę ze wspomnieniami. Tę, która miała wpływ na jej dalsze życie. Na ufanie nieodpowiednim ludziom, na szukanie miłości tam, gdzie jej nie było, na to, w jaki sposób ona sama się zachowywała. Na to, że bardzo długo trwało, nim w ogóle była gotowa na to, żeby w całości swoją historię opowiedzieć i wrócić wspomnieniami to tych najgorszych i najtraumatyczniejszych przeżyć ze swojego życia.

Absolutnie nie mam zamiaru oceniać wartości tej pozycji. Przekazuję jedynie swoje osobiste wrażenia z jej lektury. Cieszę się, że sięgnęłam po książkę i się z nią zapoznałam. Wiele nowych faktów do mnie trafiło, mimo że odczuwam lekki niedosyt. Niemniej zachęcam do przeczytania i wyrobienia sobie własnej opinii na jej temat.

Link do opinii
Na prawdę dobra książka. Historia wciąga i... szokuje. Trudno jest czytać takie rzeczy ze świadomością, że jest to prawdziwa historia w dodatku napisana przez osobę, której te zdarzenia dotyczą. Pouczająca pozycja i dająca wiele do myślenia.
Link do opinii
Lata 90-te - kinowy pokaz Listy Schindlera dla specjalnych gości. Na widowni ci, którzy przetrwali - wśród nich ona - Roma Ligocka. W pewnym momencie, podczas sceny likwidacji krakowskiego getta w czarno białym obrazie pojawia się mała dziewczynka w czerwonym palcie - skutecznie przyciąga wzrok wszystkich widzów. Kobieta rozpoznaje niej siebie. Dwie Romy - mała na ekranie i starsza na widowni patrzą na siebie. Gdyby mogły się usłyszeć, o czym by rozmawiały? Starsza pewnie chciałaby powiedzieć tej małej: ,,Nie bój się, poradzisz sobie." To jest chwila, kiedy autorka postanowiła spisać swoje wspomnienia - uporać się na papierze z dręczącą ją przeszłością. I tak powstała książka: ,,Dziewczynka w czerwonym płaszczyku". Więcej na: http://pozycjeobowiazkowe.blogspot.com/2016/01/dziewczynka-w-czerwonym-paszczyku.html
Link do opinii
Nie było mi łatwo przebrnąć przez tą pozycje... Wiele drastycznych scen spowodowało, że poprostu zamykalam ksiązkę i zaczynałam po kilku godzinach lub na drugi dzień. nie jest łatwo czytać takie treści ze świadomością, że to prawdziwa historia, prawdziwa postać, prawdziwe oblicze tamtego świata. Wiele razy stawały mi łzy w oczach... szokuje swoją prawdą. To po prostu trzeba przeczytać, tu wg mnie nawet nie wypada pisać komentarza.
Link do opinii
Avatar użytkownika - koshi
koshi
Przeczytane:2014-01-15,

„Dziewczynka w czerwonym płaszczyku” Romy Ligockiej to powieść-autobiografia o dzieciństwie spędzonym w getcie, o codziennym, panicznym lęku, zastraszeniu i o śmierci bliskich osób z rąk wroga. Książka ta została napisana po tym, jak autorka obejrzała film „Lista Schindlera” i w jednej z bohaterek, malutkiej dziewczynce, rozpoznała własne losy. To zainspirowało ją do przelania na papier osobistych wspomnień i podzielenia się nimi z szerszym gronem odbiorców. Cofnęła się więc myślami do minionych lat i ukazała okrutne czasy Holocaustu oczami bezbronnego i niewinnego dziecka. Niektóre z opisów wydarzeń są tak drastyczne i poruszające, że naprawdę trudno jest je sobie wyobrazić, a tym bardziej zrozumieć sens tego cierpienia, tych zbrodni oprawców.

Ta autobiografia stanowi dotkliwy obraz sytuacji Żydów podczas II wojny światowej. Ich położenie było tragiczne, gdyż już samo pochodzenie wydawało na nich wyrok śmierci. Część z nich trafiała do obozów zagłady, a część ukrywała się w mieście na fałszywych kennkartach. Standardem były nagłe kontrole w mieszkaniach, nikt nie mógł czuć się bezpieczny. Z byle powodu można było stracić życie. Niemcy wyspecjalizowali się w okrucieństwach wobec rasy żydowskiej. W książce przerażają właśnie opisy ich praktyk i podejście do tych ludzi, jak do zwierząt. Dzieci żydowskie właściwie nie miały prawa do dzieciństwa, ciągle musiały się ukrywać, uczyć się formułek, które miały deklamować, gdy zostały złapane. Nic im nie było wolno, nawet wyjść na podwórko, gdyż to już stanowiło śmiertelne zagrożenie. Nie miały zabawek, ponieważ nie można ich było kupić. Brakowało też jedzenia. Do tego dochodziły jeszcze fatalne warunki higieniczno-sanitarne, przez co często mnożyły się wszy i wszelkie robactwa. Nikt nie miał prawa do szacunku, ludzie zostali odarci z godności osobistej, wielu z nich stało się numerami. Ci, którym udało się uciec z obozów, zmieniali się nie do poznania, trudno było im się odnaleźć w nowej rzeczywistości, na każdy hałas reagowali płaczem i lękiem.

Książka tak bardzo wstrząsa czytelnikiem głównie dlatego, że cała historia wydarzyła się naprawdę, a do tego opisana jest głosem małego dziecka, które cierpi, bo jego natura nie wytrzymuje tych wszystkich ograniczeń i brutalności. Musi tułać się z domu do domu, licząc na ludzką łaskę. Świat nie ma litości, każdy krok może doprowadzić do zguby. W normalnych warunkach dzieci są spontaniczne, popełniają błędy, ale owa dziewczynka, w obliczu wojny, nagle musi być dorosła, inaczej nie przeżyje. Jej matka też właściwie musi mieć zawsze „oczy dookoła głowy”, aby móc momentalnie zareagować na nieodpowiednie zachowanie córki. Małe dziecko nie do końca jeszcze rozumie, że robi coś, co może być niebezpieczne.

Myślę, że książkę tę warto przeczytać, aby mieć prawdziwy obraz tamtych czasów i móc wyrobić sobie o nim własne zdanie. Mimo poruszanego trudnego tematu, wspomnienia te całkiem dobrze się czyta, napisane są łatwym językiem. Polecam.

 

 

Link do opinii
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2013-11-17,
Autobiograficzna powieść autorki o życiu w czasie wojny i w latach powojennych. Rewelacyjna, napisana pięknym językiem, wciągająca tak, że chce się ją przeczytać od razu. Autorka jest pochodzenia żydowskiego, lata wojny, pobyt w getcie krakowskim, ukrywanie się u polskiej rodziny oraz czas powojenny jest opisany oczyma dziecka, z jego perspektywy i jego odczucia. Później następują smutne lata powojenne, prześladowania ze strony innych dzieci za odmienność. Ciągłe zmaganie się z echem lat wojny we własnej psychice, depresja, niemoc dorosłych, którzy nie mogą pomóc, bo sami wyszli z wojny okaleczeni psychicznie i emocjonalnie. Lata emigracji i poszukiwanie własnego miejsca na ziemi. Dodatkowym atutem jest to, że na kartach powieści przewijają się losy znanych postaci: Romana Polańskiego - kuzyna autorki, Piotra Skrzyneckiego - jej przyjaciela i kilku innych.
Link do opinii
Avatar użytkownika - MoniaP
MoniaP
Przeczytane:2013-11-06,
Piękna i wzruszająca książka. Bardzo szczera. Uwielbiam takie właśnie książki.
Link do opinii
książka ta jest tak poruszająca, że do dzisiejszego dnia pamiętam niektóre z sytuacji w niej opisanych... opowiada o losach autorki, jest w każdym momencie tej książki szczera, niczego nie udaje i nie wymusza, polecam każdemu, kto chce coś poczuć, przemyśleć, docenić, jak wiele ma i jakim jest szczęściarzem, że żyje w wolnym kraju, z dala od wojen...
Link do opinii
Wspaniała, wzruszająca książka
Link do opinii
Avatar użytkownika - Maryjusz70
Maryjusz70
Przeczytane:2021-02-15, Ocena: 3, Przeczytałem,

Odsłuchałem w formie audiobooka. Strasznie się męczyłem, żeby dosłuchać do końca. To wszystko już było. Opowiedziane przez tysiące ludzi w tysiącach wersji. Może za mało razy opowiedziane? Może trzeba nieustannie o tym opowiadać? Może. Dla mnie wystarczy.

Link do opinii
Avatar użytkownika - wampirka44
wampirka44
Przeczytane:2020-09-05, Ocena: 5, Przeczytałam,

Książka p. Romy Ligockiej to intymne wspomnienia z okresu II wojny światowej, okrutnych przeżyciach w getcie krakowskim jako mała dziewczynka. Autorka próbuje rozprawić się z przeszłością. Książka robi duże wrażenie, gdyż są to prawdziwe wydarzenia. 

Link do opinii
Avatar użytkownika - kanon
kanon
Przeczytane:2018-07-28, Ocena: 5, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - sylwia29a
sylwia29a
Przeczytane:2016-06-17, Ocena: 6, Przeczytałem,
Avatar użytkownika - KotFilemon
KotFilemon
Przeczytane:2015-04-20, Ocena: 3, Czytam,
Inne książki autora
Wszystko z miłości
Roma Ligocka0
Okładka ksiązki - Wszystko z miłości

Nowy zbiór felietonów Romy LigockiejMiniaturowe felietony dotyczące ważnych rzeczy - Roma Ligocka jako niespieszny przechodzień zapisuje codzienność, przygląda...

Wolna miłość
Roma Ligocka0
Okładka ksiązki - Wolna miłość

Kolejny zbiór najaktualniejszych felietonów Romy Ligockiej publikowanych w ,,Pani", wzbogacony tekstami jeszcze niepublikowanymi, napisanymi  specjalnie...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy