Seria bestsellerowych łotrzykowskich powieści z Irenką Górecką - sprytną tancerką kabaretową - w roli głównej. Wojenne i powojenne losy zwykłych ludzi, którzy stają w obliczu sytuacji często groźnych, czasem groteskowych, a niekiedy śmiesznych. Muszą normalnie żyć w nienormalnym czasie. To się czyta, i to znakomicie!
Warszawa, wrzesień 1939. Irenka Górecka, młoda tancerka z kabaretu, ucieka z bombardowanej stolicy wraz ze swoim sąsiadem Witoldem Kiersnowskim i jego szoferem. Kiersnowski, urzędnik jednego z ministerstw, przewozi bardzo cenny obraz, autoportret Rembrandta, który ma zostać wywieziony do Szwajcarii. Niestety, w czasie drogi Kiersnowski i szofer giną, a Irenka zostaje sama z Rembrandtem. W dodatku znajduje małego żydowskiego chłopca, który stracił matkę... Od tej chwili Irence grozi podwójne niebezpieczeństwo, związane zarówno z ukrywaniem obrazu, jak i żydowskiego dziecka. ,,Dziewczyna z kabaretu" to wznowienie powieści Manuli Kalickiej ,,Rembrandt, wojna i dziewczyna z kabaretu".
Czytelnicy tak pisali o powieści: ,,To napisana z humorem powieść o prawdziwej przyjaźni i bezinteresownym poświęceniu. Książka, która wzrusza i wywołuje jednocześnie uśmiech na twarzy". ,,To sztuka napisać książkę o czasach wojny, z której bije humor, która nie przytłacza smutkiem i śmiercią, a jednocześnie pokazuje realia tamtych czasów". ,,Czy może być coś cudowniejszego od śmiechu przez łzy nad kartkami książki? Od zaciskania podczas lektury kciuków, aby komuś udało się uciec, schować, przeżyć?". ,,Autorka udowodniła, że o wojnie można pisać w inny, aczkolwiek również ciekawy sposób".
,,Dziewczyna z kabaretu", ,,Koniec i początek", ,,Jej drugie życie" i ,,Między tobą a mną" stanowią cykl powieściowy ,,Na przekór losowi".
Manula Kalicka- pisarka i dziennikarka. Opublikowała siedem powieści, liczne opowiadania i książkę biograficzną poświęconą polskim malarzom. Ukończyła studia polonistyczne i dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim. Jako dziennikarka zadebiutowała na łamach tygodnika ,,Polityka".
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2024-01-18
Kategoria: Obyczajowe
ISBN:
Liczba stron: 528
Nie bardzo wiem, jak się odnieść do książki. Czyta się dobrze, ale miałam nieodparte wrażenie, że wszystko to już było ? Poza tym wcześniej czytałam powieści Joanny Jax i widzę bardzo dużo podobieństw...
Pani Kalicka to moje kolejne, nowe odkrycie :) "Dziewczyna z kabaretu" to historia Irenki, Włodzia, Leona i hrabiny Marysi. To historia Biblii Gutenberga i obrazu Rembrandta. To powieść wojenna, przedstawiająca całą grozę i horror II wojny światowej, która jednocześnie nie przytłacza i nie odrzuca. Pani Kalicka przyjęła styl, w którym potrafiła przedstawić wojenną Warszawę, Kraków, Głuchów w sposób wbrew tematowi "lekki" i fascynujący. Czy Niemcy zrabują obraz czy uda się go ocalić? Czy profesor Leon przeistoczony w Nina pomoże rodzinie przyjaciela Jakuba czy sam zaliczy wpadkę? Czy koszmar wojny pozwoli bohaterom żyć, kochać i przede wszystkim przetrwać? Polecam!
Urocza, ciepła opowieść o dwóch siostrach samotnie wychowywanych przez ojca. Pełna zabawnych anegdotek i celnych puent. Osadzona we współczesnych polskich...
Jesień 1944. Tuż po upadku Powstania w podwarszawskich Włochach spotykają się trzy młode kobiety: Irenka, przedwojenna tancerka kabaretowa, Zośka, studentka...
Przeczytane:2019-03-10,
Dziewczyna z kabaretu to książka,którą od dawna chciałam przeczytac.Zainteresował mnie blurb,bardzo zachęcający.II wojna swiatowa,to niełatwy czas,który tak łączył jak i dzielił różnych ludzi.Na podstawie tej książki można ocenić różne postawy obywateli podbitego kraju.Wojna wydobywała z ludzi ich prawdziwe cechy-dobroć,bezinteresowność,spryt,a niekiedy podłość czy brutalność.W przypadku tej książki losy ludzi z różnych srodowisk(tancerka kabaretowa,żydowski profesor,hrabina,żydowskie dziecko)połączył portret Rembrandta,poszukiwany przez gestapo a ukrywany przez Polaków.Mimo trudów opisywanych czasów książka nie przygniata.Napisana jest lekkim językiem,a zastosowanie różnorakiej stylizacji językowej jest ciekawym zabiegiem,pozwalającym czytelnikowi ocenic z jakiej warstwy społecznej pochodzi dany rozmówca.Inaczej mówią Żydzi(wykształceni i zwyczajni ludzie pracy),inaczej ludzie wywodzący się z Warszawy,inaczej wreszcie hrabina,czy ludzie ze wschodnich kresów.Autorka w bardzo obrazowy sposób pokazuje Warszawę,Kraków i prowincję.Bardzo chętnie sięgnę po kontynuację tej książki czyli Koniec i początek