Szczęście za progiem

Ocena: 4.25 (12 głosów)
Warszawa wydaje się wyjątkowo nieprzyjazna, gdy nie ma się ani pieniędzy, ani znajomych. Gosia, energiczna dwudziestolatka, która przyjechała do metropolii, by zacząć od nowa, wierzy, że właśnie tu odniesie sukces i odmieni życie.

Kolejne mieszkania, kolejni pracodawcy, marzenia o księciu. Ten się w końcu znajduje. Gosia z Kopciuszka przemienia się w księżniczkę. Czy jednak tylko o to jej chodziło…?

"Szczęście za progiem" to dynamiczna, pełna optymizmu i humoru powieść, która stała się już bestsellerem. Teraz powraca w nowym wydaniu.

Informacje dodatkowe o Szczęście za progiem:

Wydawnictwo: Szara Godzina
Data wydania: 2014-03-18
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-64312-21-2
Liczba stron: 240

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Szczęście za progiem

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Szczęście za progiem - opinie o książce

Avatar użytkownika - Ewfor
Ewfor
Przeczytane:2015-07-18, Ocena: 5, Przeczytałam, Wyzwanie czytelnicze 2015,
Szczęście za progiem to zabawna współczesna powieść obyczajowa napisana w formie pamiętnika. Małgosia jest typową dziewczyną z prowincji, która postanawia pomóc swojemu losowi i pewnego letniego dnia opuszcza swoje rodzinne Jagniątkowo i wyrusza do Warszawy z jedną tekturową walizką. Marzy o tym, aby podbić świat. Początki pobytu w wielkim mieście są trudne, ale dziewczyna dzięki przypadkowi i odwadze, oraz determinacji, która jest jej potrzebna głównie do zdobycia pieniędzy na utrzymanie, wkrótce zaczyna piąć się po szczeblach kariery. Po drodze poznaje trochę starszego od niej, ale bardzo bogatego mężczyznę, oraz kilku wspaniałych starszych ludzi, którzy są dla niej kimś więcej niż przyjaciółmi. Czy uda jej się podbić świat? Czy przyjdzie chwila, że będzie zmuszona wrócić do rodzinnego domu? O tym dowiecie się jedynie sięgając po książkę. Powieść ta jest fascynującą i zabawną historią, w której akcja idzie dosłownie jak burza, a przygody przytrafiające się jej bohaterce powodują, że nie można oderwać się od tej lektury. Autorka w bardzo zabawny i interesujący sposób przedstawiała postaci przewijające się przez życie młodej dziewczyny, począwszy od drobnego pijaczka a kończąc na wyjątkowo sympatycznym muzyku - panu Józiu, czy też starszej pani Irenie, właścicielce mieszkania, w którym Gosia wynajmuje pokój. Początkowo trochę byłam zdezorientowana przeplatającymi się wątkami dotyczącymi niejakiego Marcela, mieszało mi to wpisy Gosi, zwłaszcza, że jej wpisy zaczęły się dwa lata wcześniej niż wątki dotyczące Marcela. Ta różnica lat właśnie mi jakoś nie pasowała do całości. Na szczęście im bliżej końca tym bardziej klarowne stawało się powiązanie tych wątków, aż efekt końcowy okazał się tak zaskakujący, że... ufff Trzeba przyznać, że autorka w tej książce wykazała się wyjątkowym poczuciem humoru, nawet opisując miejsca i ludzi o których nie można mówić z przymrużeniem oka, i tu mam na myśli wątki dotyczące patologicznego bytu rodziny pani Gęsi i jej sąsiada pijaczka. Muszę dodać, że okładka książki, którą ja dostałam do przeczytania nie do końca zachęca do sięgnięcia po tę powieść, ale już nowsze wydanie z pewnością przykuje oko niejednej czytelniczki. Oczy się śmieją na sam widok.
Link do opinii
Avatar użytkownika - kasia1234563
kasia1234563
Przeczytane:2014-11-12, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,
Dobrze sie czyta mi zajela 2 godziny
Link do opinii
Avatar użytkownika - nasturia
nasturia
Przeczytane:2014-04-09, Ocena: 5, Przeczytałam, Czytam regularnie w 2014 roku,
Jagniątkowo, mała wieś. Przy sklepie siedzi Gosia, bardzo młoda kobieta, sącząca powoli piwo i obserwująca muchę taplającą się w rozlanym alkoholu. Dzień płynie powoli i sennie, jak każdy dzień Gosi. Nagły impuls powoduje, że dziewczyna postanawia zmienić swoje życie. Wyrusza do Warszawy na podbój świata. Znajduje nocleg w melinie, a pracę w peep-show. Może to nie jest szczyt marzeń, ale Gosia jest ambitna i pracowita, potrafi wykorzystać każdą nadarzającą się okazję. Kiedy ma już dość niekończących się imprez odbywających się za ścianą jej pokoju, przypadkowo znajduje swoją przystań w domu zamieszkanym przez kilkoro starszych osób. To właśnie dzięki tym ludziom odnajdzie spokój, poczuje co to znaczy wspierająca rodzina. Właśnie za sprawą mieszkańców z ulicy Mokotowskiej pokocha muzykę klasyczną, rozwinie się literacko, wybierze swoją drogę życiową oraz dowie się, jak postępować z mężczyznami. Jest i współczesny książę w lśniącej zbroi, ten, który ma być szczęściem Gosi i miłością życia. Typowy biznesmen, ,,siedzący na pieniądzach", któremu wydaje się, że może wszystko chcieć, może wszystko mieć, a zdobycie jest tylko kwestią ceny. I kiedy pewnego dnia zauważa Gosię z Jagniątkowa, robi wszystko, żeby była jego. Ta właśnie niepozorna dziewczyna ze wsi staje się obsesją Marcela, kimś więcej, niż kolejną dziewczyną do łóżka. Postać Gosi Manula Kalicka skreśliła bardzo ciekawie. Jest obdarzona niesamowitym humorem, lekko kpiarskim, trochę prześmiewczym, czasem złośliwym, szczególnie w stosunku do siebie samej i swoich braków w obyciu z tzw ,,wielkim światem", czasem naiwnym, ale i bardzo inteligentnym, czyli tak, jak najbardziej lubię. Urzekające postacie drugoplanowe, czyli panie Irena, Józia i Helenka oraz lekko roztargniony, może i szalony, za to prawdziwy miłośnik muzyki klasycznej pan Józio, to hołd oddany wiedzy i doświadczeniu ludzi starszych, którzy nie jedno w życiu widzieli, nie jedno przeżyli. Książka, choć wydana pierwszy raz dziewięć lat temu, jak dla mnie nie straciła na świeżości czy przekazie. Mimo prostego języka, a może właśnie dzięki niemu, Manula Kalicka udowadnia prawdę jak najbardziej oczywistą, że tylko ludzie ambitni i pracowici, jednocześnie pamiętający o swoich korzeniach, są w stanie czegoś w życiu dokonać, są w stanie walczyć o swoje szczęście. Czy je odnajdą i co nim będzie, to już jest zupełnie inna historia.
Link do opinii
Avatar użytkownika - agnik66
agnik66
Przeczytane:2013-08-07, Przeczytałam, 52 książki 2013,
Książka jest nudna, nie rozbawiła mnie i żałuję, że poświęciłam czas na jej czytanie. Było to moje drugie nieudane spotkanie z tą autorką i po więcej jej powieści na pewno już nie sięgnę.
Link do opinii

Absolutnie nie takiej historii spodziewałam się po pani Kalickiej, ale czemu nie! Gosia przyjeżdża do Warszawy podbić świat. Młoda dziewczyna, po szkole handlowej, z biednej wsi i biednej rodziny, rusza na podbój Wielkiego Świata. Ten Świat okazuje się nie taki piękny jak na początku się wydawało.... To opowieść w stylu Kopciuszka z przymrużeniem oka. To opowieść o trudach życia, o marzeniach, o dobrych ludziach, o szansach losu.... Polecam :)

Link do opinii
Avatar użytkownika - papetka
papetka
Przeczytane:2018-07-06, Ocena: 5, Przeczytałam, Książki XXI wieku, 52 książki 2018,

Jest to ciekawa powieść pod wieloma względami.
Po pierwsze: pokazuje i jednocześnie łamie stereotypy. Oto bowiem mamy główną bohaterkę, młodą dziewczynę z ubogiej wsi, gdzie jak to się mówi potocznie "diabeł ogonem zawraca". Sącząc samotnie piwo postanawia zmienić swoje życie i wyruszyć do Warszawy. Jaka przyszłość czeka w wielkim mieście dziewczynę bez znajomości, bez grosza przy duszy, bez konkretnego wykształcenia? Mieszkanie w melinie, praca w podrzędnym peep-show, brud, smród i ubóstwo, swojskie klimaty, prawie jak w rodzinnym Jagniątkowie. Ale nic bardziej mylnego. Małgosia to bardzo ambitna i myśląca dziewczyna. Szybko zmienia mieszkanie na luksusowe. Wprawdzie z czwórką dziarskich staruszków, przy tym bardzo życzliwych i przychylnych, ale zastępujących jej rodzinę i będących prawdziwym oparciem.
Po drugie: powieść ta to przekrój polskiego społeczeństwa, w którym możemy się przeglądać, jak w krzywym zwierciadle.
Po trzecie: ciekawy sposób narracji, biegnącej dwutorowo w pierwszej osobie, przy czym mamy dwóch narratorów: Małgosię i Marcelego. Dwie przeplatające się historie, z pozoru nie mające ze sobą nic wspólnego, ale tylko do czasu.
"Szczęście za progiem" to ciekawa powieść, którą warto przeczytać.

Link do opinii
Avatar użytkownika - ania19880
ania19880
Przeczytane:2015-03-10, Ocena: 6, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - enka26
enka26
Przeczytane:2014-04-08, Ocena: 4, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - jolantasatko
jolantasatko
Przeczytane:2014-02-06, Ocena: 5, Przeczytałam, 2005,
Inne książki autora
Rembrandt, wojna i dziewczyna z kabaretu
Manula Kalicka0
Okładka ksiązki - Rembrandt, wojna i dziewczyna z kabaretu

Warszawa, wrzesień 1939. Irenka Górecka, młoda tancerka z kabaretu, ucieka z bombardowanej stolicy wraz ze swoim sąsiadem Witoldem Kiersnowskim...

Gdzie jest głowa Emily Kaye?
Manula Kalicka0
Okładka ksiązki - Gdzie jest głowa Emily Kaye?

Manula Kalicka kontynuuje dobre tradycje dawnych pitawali i oto daje nam nieco pastiszowe Zbrodnie w sferach wyższych. Tytułowa opowieść nawiązuje do mrożącej...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Z pamiętnika jeża Emeryka
Marta Wiktoria Trojanowska ;
Z pamiętnika jeża Emeryka
Obca kobieta
Katarzyna Kielecka
Obca kobieta
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Oczy Mony
Thomas Schlesser
Oczy Mony
Rok szarańczy
Terry Hayes
Rok szarańczy
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy