Dobrawa Przemyślidka jest utkana niczym patchwork. Z kawałków rozmaitych tkanin – delikatnych, miękkich, bogatych i zwyczajnych, prostych, nawet szorstkich… Rozmaite desenie i faktury tworzą portret kobiety niepospolitej i tajemniczej, więc autorka ma nadzieję, że jej kolejna bohaterka zasłuży na zainteresowanie i sympatię czytelników. Z perspektywy tysiąclecia nic nie wydaje się oczywiste, więc opowieść o Dobrawie nie jest kroniką ani powieścią historyczną, tylko próbą przybliżenia postaci, o której wiadomo tak niewiele, chociaż tak wiele jej zawdzięczamy. Autorka mówi: kiedy pozbieramy fakty, przyjrzymy się uważnie, przyłożymy do siebie skrawki i kawałki, dopasujemy je i pozszywamy, dojdziemy do wniosku, że tak być mogło… Więc spróbujmy przeczytać to CV pisane nie tylko by przedstawić siebie, ale głównie by znaleźć miejsce w pamięci tych, którzy zechcą się nad nim pochylić. Dobrawa Przemyślidka zaprasza do swojego świata…
Wydawnictwo: MG
Data wydania: 2017-01-11
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN:
Liczba stron: 208
Język oryginału: polski
Ilustracje:Elżbieta Chojna
Fantastyczna jak każda z tej serii. Czyta się jednym tchem. Odkrywamy wiele informacji o których nie mówi się w szkołach a wyidealizowane postacie historyczne okazują się zwykłymi ludźmi, którymi targały silne emocje oraz ludźmi popełniającymi błędy.
Dowiemy się o tym jak wielką kobietą była Dobrawa , jak wiele przeszła w życiu, ile bólu, wyrzeczeń i poświęcenia. O tym jak to właśnie ona zapoczątkowała chrześcijaństwo w naszym kraju i jakich kroków użyła.
Lektura ta nacechowana jest ogromnym smutkiem i tym z pewnością wyróżnia się od pozostałych, dla mnie to ogromne pozytywne zaskoczenie, wszak to co inne zawsze będzie zwracało naszą - czytelników -uwagę.
Aluś Curunia to mężczyzna na „nie”: niebogaty, niekształcony, niepracujący na stałe, niestroniący od piwka i nieradzący sobie z tytoniowym...
Bona Sforza di Aragona, żona króla Zygmunta Starego i matka Zygmunta Augusta – ostatniego z dynastii Jagiellonów idzie przez życie...