Człowiek bez przyszłości


Tom 3 cyklu Fenomen z Warszawy
Ocena: 4 (1 głosów)

Warszawa. Upalny sierpień 1939 roku. Koniec lata, powroty z wakacji i nerwowe oczekiwanie na to, co będzie dalej. Czy wybuchnie wojna? Oto pytanie, które zadają sobie - i jasnowidzowi Ossowieckiemu - wszyscy. W tym czasie na warszawskich śmietnikach odnajdywane są zmasakrowane zwłoki mężczyzn. Co łączy denatów? Co motywuje zabójcę? Zanim komisarz Wróbel znajdzie odpowiedzi na te pytania, wybucha wojna. Warszawa przez kolejne lata żyje w koszmarze terroru i oczekiwania na coś wielkiego.

 

W sierpniu 1944 roku echa sprawy sprzed pięciu lat powracają. Tym razem jednak wróg podbija stawkę. Komisarzowi Wróblowi przychodzi prowadzić śledztwo w ruinach umierającego miasta, a Stefan Ossowiecki próbuje przechytrzyć... własną śmierć.

 

Tomasz Duszyński pozwala nam poznać luksusy obrosłej legendą ,,Ziemiańskiej" i poczuć zapach bigosu w spelunie dla robotników. Odwiedzić teatry, w których występował Adolf Dymsza, i noclegownie dla bezdomnych. Przeżyć spotkanie z premierem i zwykły dzień z życia drobnego złodzieja.

 

Walka o wyjaśnienie sprawy tajemniczych morderstw, walka o przetrwanie swoje i bliskich, walka o wolność na tle pełnej kontrastów panoramy Warszawy tuż przed wojną i w jej trakcie.

 

***

W dłoni oprawcy błysnął nóż, wprawnym ruchem sięgnął jego ust i przeciął knebel.

- Dlaczego nie przyjmujesz szansy, którą ci dałem?

Zapytany nie potrafił poruszyć zdrętwiałymi ustami. Nie był w stanie wydusić słowa.

- Wstań.

Poczuł, jak tamten chwyta go pod pachy i unosi niczym piórko. Świat zawirował przed oczami.

Sierpniowa noc była ciepła. Uciekinier widział przed sobą światła Śródmieścia. Wabiły tak jak ćmę płomyk świecy.

- Jeśli zrobię to za ciebie, nie zaznasz odkupienia. Przecież wiesz, co powinieneś uczynić.

Mężczyzna potrząsnął głową. Ugięły się pod nim kolana.

- Ona się nie bała, nie odczuwała strachu, gdy kazałeś jej to zrobić. Twoje cierpienie znaczy więcej niż jej?

- Nie - wycharczał, łkając. Teraz zrozumiał. - Nieee...

- Więc jesteś gotowy - powiedział tamten, odsuwając się o krok.

- Nie potrafię... - wydusił, próbując odsunąć się od krawędzi. - Ja...

Poczuł delikatne pchnięcie w plecy, złamana noga nie znalazła podparcia. Spadając w ciemność, miał jeszcze czas, by uświadomić sobie, że wpada w otchłań. W czeluść, która nie ma i nigdy nie miała dna.

FRAGMENT

Fenomen z Warszawy to seria Storytel Original

 

BIOGRAM

Tomasz Duszyński

Pisarz, dziennikarz, scenarzysta. Nagradzany autor powieści kryminalnych: zdobywca wyróżnienia jury Kryminalnej Piły, a także nagrody Kryminalny Magiel za najlepszy kryminał retro 2019 roku (Glatz). Laureat Nagród ,,Złoty Pocisk" w kategorii Najlepsza Polska Powieść Kryminalno-Historyczna 2021 za powieść Glatz. Zamieć, Nagrody Publiczności za powieść kryminalną Glatz oraz Nagrody Wielkiego Kalibru Czytelników za powieść kryminalną Glatz. Kraj Pana Boga. Warszawski cykl retro o Komisarzu Wróblu otrzymał nominację do nagrody Grand Prix Kryminalnej Warszawy i nagrodę Kryminalny Magiel.

Informacje dodatkowe o Człowiek bez przyszłości:

Wydawnictwo: Sine Qua Non
Data wydania: 2024-01-10
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788383303925
Liczba stron: 368

więcej

Kup książkę Człowiek bez przyszłości

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Człowiek bez przyszłości - opinie o książce

Sierpień 1939 r. Komisarz Wróbel musi rozwiązać sprawę zwłok znajdowanych na wysypisku. Śledztwo powoli postępuje, a trop zaczyna prowadzić za naszą zachodnią granicę. Jednak zanim policjant otrzyma odpowiedzi na wszystkie pytania, wybucha wojna...

Mija 5 lat, a echa dawno prowadzonego dochodzenia wracają. Czy komisarz zbrata się z wrogiem, by wreszcie zakończyć tamten etap i uratować najbliższą osobę? Jaki będzie finał tej opowieści?

 

Kryminał został napisany w starym, dobrym stylu. Język autora jest plastyczny, lekki, z elementami humoru oraz wzbogacony o uliczny slang. Mimo że akcja nie pędzi na łeb na szyję, potrafi zaciekawić czytelnika, wciągając go w świetnie odwzorowany historyczny obraz naszej stolicy. Plot twisty zaskakują momentami tak mocno, iż można odnieść wrażenie, że twórca bawi się z nami w kotka i myszkę, a w ostatecznym rozrachunku okazuje się, iż nasze domysły były nic niewarte.

 

Fabuła dotyczy dwóch przestrzeni czasowych – tydzień przed wybuchem II wojny światowej oraz kilka dni przed wybiciem godziny "W". Pisarzowi rewelacyjnie udało się oddać realia tamtych czasów, ich klimat, nastroje społeczne czy polityczne, a także ducha walki. Widać, że Tomasz Duszyński doskonale się do tego przygotował i przeprowadził doskonały research. Idealnie przedstawił również wszelkie kontrasty, jakie można zauważyć w Warszawie oraz zarysował charakterystykę złodziejskiego środowiska znamiennego dla ówczesnego okresu.

 

Wspaniałym zabiegiem okazało się wplecenie w treść autentycznych postaci, które odcisnęły swój ślad w dziejach naszego kraju czy zostały zapamiętane jako znakomici artyści. Wisienką na torcie dla mnie jednak pozostanie wątek metafizyczny. Absolutnie "nie gryzie" się z realizmem tej powieści, wręcz przeciwnie znacząco ją uatrakcyjnia.

 

Jeśli jesteście miłośnikami retro kryminałów, ta pozycja z pewnością Was zachwyci tak jak i mnie. Z ogromnym żalem i smutkiem kończyłam tę przygodę oraz żegnałam się z bohaterami. Teraz pozostaje tylko czekać na kolejne pozycje spod pióra Pana Tomasza.

Link do opinii
Inne książki autora
Glatz. Goliat
Tomasz Duszyński0
Okładka ksiązki - Glatz. Goliat

Nadchodzi okres chaosu i rozliczeń z przeszłością   W marcu 1923 roku ksiądz Paul Reiser skacze z wieży kościoła Wniebowzięcia NMP w Glatzu. Jego samobójstwo...

Detektywi z Domu pod Dębem. Zuza Wróbel na tropie
Tomasz Duszyński0
Okładka ksiązki - Detektywi z Domu pod Dębem. Zuza Wróbel na tropie

,,Mam na imię Zuza, Zuza Wróbel i jestem detektywką. No dobrze, może formalnie jeszcze nią nie jestem, ale jestem pewna, że nią zostanę w najbliższej przyszłości...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy