Wielokrotna zdobywczyni nagród Locusa i Hugo przedstawia trzymający w napięciu i klimatyczny retelling kultowego opowiadania Edgara Allana Poe Zagłada domu Usherów.
Kiedy Aleks Easton, emerytowanu żołnierzu, otrzymuje wiadomość, że jenu przyjaciółka z dzieciństwa, Madeline Usher, umiera, udaju się do rodowego domu Usherów w odległej Ruravii.
Zastaju tam jezioro pulsujące mrokiem, otoczone niesamowitą mieszanką grzybów i opętanej fauny rodem
z najgorszych koszmarów.
Madeline nocami lunatykuje i mówi dziwnymi głosami, a jej brat Roderick cierpi na tajemniczą chorobę nerwową.
Aleks, wspieranu przez brytyjską mikolożkę i zdezorientowanego amerykańskiego lekarza, musi rozwikłać tajemnicę domu Usherów, zanim pochłonie ona ich wszystkich.
Pozycja obowiązkowa dla czytelników, którzy szukają nowych, mrożących krew w żyłach wrażeń.
Gdy sięgam po kolejną pozycję Kingfisher, zastanawiam się, czy jeszcze coś może mnie zaskoczyć w powieściach autorki. I wiecie co? Jeszcze nigdy się nie zawiodłam! Pozycja idealna dla wszystkich miłośników mrocznych, dziwnych i hipnotyzujących historii, które wciągają od pierwszych stron. Myślę, że sam Edgar Allan Poe byłby zachwycony!
Panna Sasna
Zachowana w perfekcyjnie gotyckim tonie nowela, stanowiąca przykład retellingu nadającego pierwowzorowi nowatorskie brzmienie. Nastrojowa opowieść o mrocznej rezydencji, w której nocami słychać echo kroków, czuć obecność czyhającego zła i oddziaływanie... tajemniczych grzybów.
suspense_books
***
Groteskowa uczta! Ta książka przeniknie pod Twoją skórę i nie będzie chciała jej opuścić".
Caitlin Starling, autorka The Death of Jane Lawrence
Co porusza martwych to lektura obowiązkowa, bez dwóch zdań.
Jordan Shiveley, autor Hot Singles In Your Area
Bada serce najsłynniejszego opowiadania Poego i odkrywa zupełnie nową mitologię, która w nim bije... Czysta zabawa.
Andy Davidson, autor The Boatman's Daughter
Idealnie przerażająca we wszystkich właściwych aspektach.
Premee Mohamed, autorka Beneath the Rising Monster
Całkowicie przerażająca i niesamowicie przyjemna.
,,Publishers Weekly"
Płynna, technikolorowa reinterpretacja Zagłady domu Usherów Poego, która nie bierze jeńców... Nie można jej przegapić.
Brian Evenson, autor Dni ostatnich
Zaraźliwie świeże spojrzenie na klasyczny gotycki horror.
Booklist
BIOGRAM
T. Kingfisher, czyli Ursula Vernon, autorka z Karoliny Północnej. Poza porywającą fantastyką pisze książki dla dzieci oraz komiksy. Była nominowana do nagród World Fantasy oraz Eisnera, zdobyła nagrody Hugo, Sequoyah, Nebula, Alfie, WSFA, Coyotl oraz Ursa Major, a także pół tuzina wyróżnień Junior Library Guild.
T. Kingfisher to pseudonim, którego używa, pisząc dla dorosłych. Jej twórczość obejmuje wiele retellingów baśni oraz opowiadań o elfach i goblinach.
Gdy nie pisze, prawdopodobnie przebywa w ogrodzie, próbując nawiązać kontakt wzrokowy z motylami.
Autorka wielu zachwycających powieści, w tym bestsellerowej Pokrzywy i kości oraz Ciernia wydanego w Polsce w 2024 roku.
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Data wydania: 2024-09-25
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN:
Liczba stron: 224
Tytuł oryginału: What moves the dead
Zamach. Zaklęcia. Zakwas. Czternastoletnia Mona nie przypomina czarodziejów, których zadaniem jest obrona miasta. Nie potrafi ciskać błyskawicami...
Nie wszystkie klątwy powinny być złamane. Cierń to opowieść o dobrodusznej żabiej bohaterce, łagodnym rycerzu i misji, która obrała zupełnie niespodziewany...
Przeczytane:2024-10-10, Ocena: 5, Przeczytałam, Insta challenge. Wyzwanie dla bookstagramerów 2024, Przeczytaj tyle, ile masz wzrostu – edycja 2024, Wyzwanie - wybrana przez siebie liczba książek w 2024 roku, 12 książek 2024, 26 książek 2024,
Aleks jest emerytowanym żołnierzem. Pewnego dnia dostaje wiadomość, że przyjaciółka Madeline jest w agonalnym stanie. Postanawia udać się do domu Usherów w dalekiej Ruravii, bo to może być ostatnia okazja na spotkanie. Na miejscu zastaje dziwne jezioro otoczone grzybami i jeszcze bardziej specyficznymi zwierzętami z najgorszych koszmarów. Przyjaciółka w nocy lunatykuje i mówi dziwne rzeczy. Za to jej brat Roderick zaczyna cierpieć na tajemniczą chorobę nerwową. Aleks próbuje pomóc bliskim z brytyjską mykolog i specyficznym amerykańskim lekarzem. Razem będą rozwiązywać zagadkę tego miejsca. Tylko czy im się uda zdążyć na czas? Co będzie przyczyną ich dziwnego stanu?
Rozpoczynając tą powieść nie miałam pojęcia, że jest to retelling opowiadania Edgara Allana Poe, także od razu wolę uprzedzić, że nie mam porównania do oryginału. Sama powieść była bardzo nietypowa i niespotykana.
Najbardziej specyficzna rzecz tej historii to zwracanie się do głównej osoby bohaterskiej. Aleks ogólnie jest dziewczyną, jednak jako żołnierz ma używać dukaizmów i określać się jako onu/jemu. Na samym początku wybijało mnie to lekko z rytmu i trudniej było się wgryźć. Problematyczne, a z drugiej strony to ukłony dla tłumacza, bo różni bohaterowie różnie zwracali się do Aleks w zależności od tego od kiedy się znają.
Nie zmienia to faktu, że jak się przebrnęło przez te kilka pierwszych rozdziałów to już to nie przeszkadzało i łatwo było się zaangażować w fabułę. Jest ona dziwna, specyficzna i momentami obrzydliwa. Wątpię by ktokolwiek przewidział zakończenie, więc jest ono zaskakujące. Bohaterowie są ciekawie wykreowani i trudno przewidzieć, jak postąpią i czy są finalnie pozytywni czy negatywni.
Jeżeli szukacie dobrej książki na jesień i zbliżające się halloween, to będzie to naprawdę świetny wybór. Spędzicie z nią kilka godzin, a pewnie nawet mniej, bo nie jest ona długa, ale nie będziecie żałować, Powieść mroczna, specyficzna i wyróżniająca się wśród ostatnich premier. Autorka widać, że ma swój indywidualny styl i konsekwentnie się tego trzyma, co warto szanować.