Wypieki defensywne. Przewodnik dla czarodziejów i czarodziejek

Ocena: 5 (8 głosów)

Zamach. Zaklęcia. Zakwas.

 

Czternastoletnia Mona nie przypomina czarodziejów, których zadaniem jest obrona miasta. Nie potrafi ciskać błys­kawicami ani komunikować się poprzez wodę. Jej przyjacielem jest zakwas, a magia, którą włada Mona, działa na ciasto. Dziewczynka wiedzie spokojne życie w piekarni swojej ciotki, gdzie zaklina piernikowe ludki, by tańczyły. Jednak pewnego dnia życie Mony wywraca się do góry nogami - piekarka na podłodze kuchni znajduje martwe ciało.

Po ulicach miasta Mony grasuje morderca, którego celem jest pozbycie się magicznych mieszkańców, a wygląda na to, że Mona znajduje się na jego liście. Jednak w mieście, w którym nagle zabrakło czarodziejów, zabójca może być najmniejszym zmartwieniem Mony...

 

Zdobywczyni nagrody Hugo za powieść roku 2023 powraca, aby oczarować czytelnika powieścią pełną fantazji, wypieków i magii!

Zajrzyj do magicznej piekarni, gdzie czekają na Ciebie Bob, najdzielniejszy zakwas świata, i Mona, czarodziejka z najdziwniejszym talentem magicznym.

 

***

Zanurz się... jeśli chcesz być oczarowany i zachwycony.

LOCUS

 

...talent do tworzenia kolorowych, natychmiast zapadających w pamięć postaci i nieludzkich stworzeń, które potrafią budzić podziw i zachwyt.

NPR BOOKS

 

Ta historia. Jest wspaniała. T. Kingfisher, gdzie byłaś przez całe moje życie?

THE BOOK SMUGGLERS

 

Zdobywczyni:

nagrody Lodestar za Najlepszą Książkę Młodzieżową w 2021 r. nagrody Nebula w kategorii Middle Grade i Young Adult nagrody Locusa w kategorii Young Adult nagrody Dragona w kategorii najlepsza powieść Young Adult / Middle Grade nagrody Mythopoeic w kategorii Literatura Dziecięca nagrody Cóyotl za najlepszą powieść

 

BIOGRAM

T. Kingfisher, czyli Ursula Vernon, autorka z Karoliny Północnej. Poza porywającą fantastyką pisze książki dla dzieci oraz komiksy. Była nominowana do nagród World Fantasy oraz Eisnera, zdobyła nagrody Hugo, Sequoyah, Nebula, Alfie, WSFA, Coyotl oraz Ursa Major, a także pół tuzina wyróżnień Junior Library Guild.

T. Kingfisher to pseudonim, którego używa, pisząc dla dorosłych. Jej twórczość obejmuje wiele retellingów baśni oraz opowiadań o elfach i goblinach.

Gdy nie pisze, prawdopodobnie przebywa w ogrodzie, próbując nawiązać kontakt wzrokowy z motylami.

Autorka wielu zachwycających powieści, w tym bestsellerowej Pokrzywy i kości, wydanej w Polsce w 2023 roku.

Informacje dodatkowe o Wypieki defensywne. Przewodnik dla czarodziejów i czarodziejek:

Wydawnictwo: Sine Qua Non
Data wydania: 2023-11-29
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 9788383303246
Liczba stron: 336
Tytuł oryginału: A Wizard's Guide to Defensive Baking
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Dominika Schimscheiner

więcej

Kup książkę Wypieki defensywne. Przewodnik dla czarodziejów i czarodziejek

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Wypieki defensywne. Przewodnik dla czarodziejów i czarodziejek - opinie o książce

Avatar użytkownika - Colibri
Colibri
Przeczytane:2024-04-09, Ocena: 5, Przeczytałam,

Wypieki defensywne. Przewodnik dla czarodziejów i czarodziejek.

 

Sięgając po tę książkę nie miałam, żadnych większych oczekiwań niż szybką i dobrą lekturę. Historia opowiada o młodej dziewczynie, Monie, która jest czarodziejką od chleba. Pracuje w piekarni u ciotki i umie zaczarować wypieki, żeby się nie przypiekły czy aby wyrozły. Gdy pewnego dnia Mona otwiera piekarnię, znajduje w środku ciało dziewczyny. Woła ciotkę, ta jednak wzywa straże. Bardzo szybko o morderstwo zostaje oskarżona młoda piekarka, ale czy czarodziejka która umie piec chleb może komuś zagrażać? Wkońcu nie strzela piorunami czy ognistymi kulami. 

 

Książka bardzo przypadła mi do gustu. Szczerze mówiąc myślałam, że w histori nie bedzie walki, a fabuła będzie bardziej obyczajowa niż przygodowa, ale niczego to nie ujmuje książce. Cała historia jest przesympatyczna i zabawna, nie brakuje w niej momentów związanych z ciastem, a sposób w jaki Mona wykorzystuje swoje moce jest wspaniały. Do tego postaci w książkach są niesamowicie realne. Śmiałam się i płakałam razem z nimi. Jednaj we wszystkich tych emocjach książka dalej jest lekka i przesympatyczna, a Bob (chyba moja ulubiona postać xD) i ciastkowy ludek podbijają serca. Jestem pod wielkim wrażeniem, to zdecydowanie coś innego i wspaniałego.

Link do opinii

„Wypieki defensywne” T. Kingfisher to moje drugie spotkanie z twórczością autorki i drugie niezwykle udane. Bardzo się cieszę, że trafiłam na jej twórczość, bo czyta się jej powieści wyjątkowo przyjemnie. Osobiście jestem zakochana w „Wypiekach”. W klimacie, jaki towarzyszy poznawaniu tej nietuzinkowej opowieści, w przygodach młodziutkiej Mony i w całym oryginalnym świecie stworzonym przez Kingfisher, w którym działa magia inna niż wszystkie. Sama Mona, która uważa, że jest mało znaczącą czarodziejką, posługuje się magią, dzięki której jej wypieki (pracuje w piekarni u ciotki) są wyjątkowe, a nawet ożywają na życzenie dziewczynki. Od razu zaznaczę, że patrząc na okładkę i wiek głównej bohaterki, a także Patyka (chłopiec ma 10 lat) założyłam, że będzie to książka dla dzieci. I początkowo ta historia na taką się zapowiadała, mimo trupa, który pojawia się już na początku powieści, a którego na podłodze w piekarni znajduje Mona. Dzięki czemu zostaje oskarżona o morderstwo. Okazało się jednak, że opowieść jest bardziej mroczna, a bohaterka bardziej dojrzała niż zakładałam.


Powieść jest niezwykle odświeżająca i cudownie magiczna. Przenosi nas do świata pełnego zaklęć, tajemniczych morderstw (tak, jest ich więcej niż to początkowe jedno, bo ktoś próbuje zabić wszystkich magicznych mieszkańców miasta) i pieczenia wspaniałych ciast, babeczek, pierniczków, których zapach czuję do teraz. W centrum wydarzeń znajduje się czternastoletnia Mona, której magiczne umiejętności koncentrują się w pieczeniu chleba, ciast i innych wypieków. Mimo wąskiego zakresu swoich mocy i kompletnego braku wiary w swoje możliwości, staje się kluczową postacią, gdy w jej mieście zaczynają ginąć magiczni mieszkańcy, a także później, kiedy trzeba to miasto ocalić przed uzbrojonymi najeźdźcami.


Kingfisher po raz kolejny udowadnia swoją kreatywność, przedstawiając świat, w którym magiczne moce są zaskakująco zindywidualizowane, a czarodzieje są nie tylko wojownikami, lecz też zwykłymi mieszkańcami i np. piekarkami. Mona to inteligentna i pełna zaskakujących pomysłów postać, która mimo początkowych wątpliwości co do swojej mocy i przekonaniu o podrzędnej roli w społeczności czarodziejów, zaczyna ufać swojemu talentowi, stopniowo odkrywa swoją siłę i pomysłowość. Dodatkowym smaczkiem książki jest postać Boba, stworzonego przez Monę zakwasu o niezwykłej osobowości. Jego nietypowe zachowanie i tajemniczy charakter dodają wyrazistości fabule i stanowią źródło zaskoczeń dla czytelników. A także Ciastka, który jest tak przekochaną postacią, że z miejsca można się w nim zakochać. Powieść pełna jest innych, równie cudownych bohaterów, którzy wyróżniają się swoją oryginalnością i różnorodnością umiejętności. A wśród nich wyróżnić muszę Patyka. Uwielbiam tego chłopca. Choć mały, jest pełen werwy i odwagi. Całym sobą wspiera Monę, co czyni go istotnym elementem jej przygody i sprawia, że tworzy się między nimi bratersko-siostrzana więź, na której rozwój patrzy się z rosnącym sercem. Szczerość i nieustraszone podejście do życia tego chłopca dodają historii radości i humoru. Każdy z bohaterów wnosi coś unikalnego do tej opowieści, a jest ich znacznie więcej niż wymieniłam i każda jest warta uwagi, tworząc zróżnicowane i ciekawe relacje między postaciami. To właśnie różnorodność charakterów i ich kreatywne użycie są jedną z największych sił tej opowieści.


To nie tylko opowieść o tajemniczych morderstwach, obronie miasta przy użyciu wypieków, o zawiłych wątkach politycznych, ale też o dyskryminacji wobec magicznych mieszkańców miasta. Autorka umiejętnie miesza elementy przygody, detektywistyczne wątki i humorystyczne dialogi, co czyni lekturę zarówno ekscytującą, jak i zabawną. Mimo lekkiego tonu, książka zawiera także brutalne momenty, co nadaje historii emocjonalną równowagę. Powieść eksploruje motyw dyskryminacji wobec magicznych istot, ukazując nierówności społeczne oraz konsekwencje traktowania inności. Przekazuje ważne przesłanie o równości i tolerancji. Porusza też inne, równie ważne w dzisiejszym świecie tematy, takie jak ocena samego siebie, przyjaźń i wsparcie oraz przezwyciężanie trudności. Mona zmaga się z brakiem pewności siebie i wiary w swoje umiejętności. Historia opowiada o jej podróży ku akceptacji i poznaniu własnej wartości. Jej postać pokazuje też, nie tylko młodym czytelnikom, jak z determinacją i odwagą można stawić czoła trudnościom. Relacje między postaciami, zwłaszcza między Moną i Patykiem, ale też między Moną i Ciastkiem, a także te rodzinne, ukazują siłę przyjaźni i wsparcia w trudnych sytuacjach. Poruszone w powieści tematy stanowią integralną część fabuły, dodając znaczenia wydarzeniom, co czyni lekturę zarówno wciągającą, jak i inspirującą do refleksji nad społecznymi problemami i wartościami takimi jak akceptacja, odwaga i przyjaźń.


Powieść będzie idealną lekturą dla starszych dzieci, młodzieży, jak i dla dorosłych, a jej przesłanie o tolerancji, równości i docenianiu indywidualnych talentów sprawia, że będzie ciekawą lekturą nie tylko dla fanów fantastyki, ale również dla każdego poszukującego odrobiny magii w codzienności. Odkrywanie magicznego świata, gdzie moc magiczna jest połączona z pieczeniem chleba, to niezwykle oryginalne i fascynujące doświadczenie czytelnicze. Książka zachwyca kreatywnością, świetnie napisanymi postaciami oraz zaskakującymi elementami fantasy. To lekka i przyjemna lektura, którą warto polecić każdemu, kto szuka przyjaznego, oryginalnego i magicznego świata.

Link do opinii

"Wypieki defensywne. Przewodnik dla czarodziejów i czarodziejek" zachwyci nie tylko nastolatków, ale i dorosłych czytelników (tak było przynajmniej w moim przypadku).

Główną bohaterką jest czternastoletnia Mona, która włada magią ciasta. Brzmi trochę dziwnie, ale przy pracy w piekarni jest bardzo pomocne. Bułki nie są czerstwe, chleb jest na magicznym zakwasie Bobie, a piernikowe ludki tańczą. Mona lubi swoje życie. Wszystko jednak ulega zmianie, kiedy zaczynają ginąć ludzie. Ciało w piekarni, atak na czternastolatkę, a do tego coraz większe obostrzenia względem magicznych. Tego jest za wiele dla Mony, która chce położyć kres tej niesprawiedliwości. Choć droga nie jest łatwa oraz prowadzi przez wychodek to z pomocą pewnego chłopaka dziewczynie udaje się wykryć spisek i poinformować władczynię miasta.

Niestety ukaranie spiskowców prowadzi do ataku na bezbronnych mieszkańców, a jedyną nadzieją zostaje Mona i jej magia ciasta...

Teraz pewnie myślicie, że ciastem nie da się obronić miasta, a co powiecie na chlebowe golemy?

Książkę słuchałam w audiobooku i jakaż była to przygoda!

Historię Mony słuchałam z zaciekawieniem. Nie zabrakło zabawnych jak i poważnych momentów. Choć w historii mamy sporo trupów (zwłaszcza końskich) to zdecydowanie nie umrzecie z nudów podczas czytania tej pozycji.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Vejne
Vejne
Przeczytane:2024-02-18, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2024,

To absolutnie świetna pozycja przygodowo-fantastyczna, przy której czytaniu będą dobrze bawić się nie tylko dzieci, ale i dorośli. Pozwala zaśmiewać się do łez, balansując na humorze absurdu i czarnym, pozwala też na refleksję i smutek.

Świat powieści to zarówno bajkowa kraina, w której chlebowe ludki tańczą na piekarskiej ladzie, jak też miejsce, w którym ludzie cierpią jak i w naszym otoczeniu, głodują lub nawet umierają, gdy doprowadzą organizm na skraj wyczerpania.

Sama intryga jest zmyślna, ale poprowadzona w sposób wyjątkowo prosty. No ale jest to książka dla dzieci i taka miała być, by płynnie poprowadzić czytelnika przez dzieje losu czarodziejki Mony i jej przyjaciół.

Dostałam w prezencie, przeczytałam i nie żałuję. Zakwas Bob będzie dla mnie inspiracją do kreatywnych gier, które prowadzę.

Link do opinii

" [...] Zaraz, zaraz, kiedy uznałam, że to mor­der­stwo? Przecież dziew­czy­na się poślizgnę­ła, praw­da? [...]"

Czy lubicie robić zakwasy chlebowe? Czy interesują was zaklęcia? Jeżeli odpowiedzieliście pozytywnie, to śmiało sięgnijcie po magiczną książkę T. Kingfisher pod tytułem "Wypieki defensywne. Przewodnik dla czarodziejów i czarodziejek". Tutaj otrzymacie ciekawą historię z gatunku fantasy. Poznacie pewną młodą 14-letnią damę, która ma ogromne zdolności piekarnicze. Jej imię to Mona. Warto mieć ją u swojego boku, ponieważ jej przyjacielem jest pewien zakwas imieniem Bob, który dzięki jej magi jest bardzo groźny.
Co się stanie, gdy ktoś w miasteczku zacznie polować na magicznych mieszkańców? Czy Mona ruszy do boju i wytropi tego mordercę? Czy Księżna uwierzy w spisek i zaufa młodej dziewczynie?
Oprócz Mony i Boba poznacie między innymi ciotkę Tabithę (jej siostrzenicą jest Mona), która prowadzi piekarnię,  Inkwizytora Oberona, Księżnę i Patyka.
Czy Krakersowie wygrają walkę o miasto? Kto stanie do walki z nimi?
Dzięki takim książką jak ta zaczęłam lubić gatunek fantasy.
Tę książkę słuchałam pod postacią audiobooka, którego czytała znakomita aktora i lektorka o anielskim głosie Paulina Holtz. Dzięki niej ta powieść stała się jeszcze bardziej magiczna.  

Link do opinii
Avatar użytkownika - AlopexLagopus
AlopexLagopus
Przeczytane:2024-11-04, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2024,
Inne książki autora
Cierń
T. Kingfisher0
Okładka ksiązki - Cierń

Nie wszystkie klątwy powinny być złamane. Cierń to opowieść o dobrodusznej żabiej bohaterce, łagodnym rycerzu i misji, która obrała zupełnie niespodziewany...

Co porusza martwych
T. Kingfisher0
Okładka ksiązki - Co porusza martwych

Wielokrotna zdobywczyni nagród Locusa i Hugo przedstawia trzymający w napięciu i klimatyczny retelling kultowego opowiadania Edgara Allana Poe Zagłada...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy