Rok 1953
W Polsce Ludowej powoli koñczy siê okres stalinizmu. Dla obywateli otwiera siê nowa epoka, w której czuæ lekki powiew wolno¶ci. Mo¿na by rzec, ¿e odwil¿.
W ¿yciu Stefanii nareszcie zago¶ci³ spokój. Razem z Wszeborem i trójk± ich dzieci tworz± na pozór szczê¶liw± rodzinê. Zdawa³oby siê, ¿e wszyscy wokó³ zapomnieli o okrutnej zbrodni pope³nionej na Leopoldzie Kociubie vel Joachimie Szmulsonie, funkcjonariuszu Urzêdu Bezpieczeñstwa. Po o¶miu latach od zdarzenia jednak ubecja aresztuje matkê Stefanii pod zarzutem zamordowania ziêcia.
Rok 1963
Osiemnastoletnia Basia, córka Stefanii, jest ¶wie¿o upieczon± nauczycielk±. Przez przypadek poznaje rodow± tajemnicê. Dziewczyna w z³o¶ci wyje¿d¿a do Baranowa, rodzinnej wsi babci Marianny. Tu¿ przed wyjazdem spotyka star± zielarkê Waltraud, która mówi, ¿e znowu nadchodzi kl±twa rodzinna…
W starym, drewnianym domu babci Ba¶ka natrafia na spor± ilo¶æ pieniêdzy w obcej walucie. Kto¶ jednak kradnie dolary, a ¿ycie dziewczyny znajduje siê w niebezpieczeñstwie. Z opresji ratuje j± m³ody nauczyciel – Antoni Mróz. Na progu chaty babci Marianny pojawiaj± siê niespodziewani go¶cie… Szybko okazuje siê, ¿e w ¿ycie rodziny wnios± zarówno rado¶æ, jak i pewn± dysharmoniê.
Do Stefanii powracaj± demony przesz³o¶ci. Zza grobu odzywa siê Leopold Kociuba, wprowadzaj±c niepokój i wrogo¶æ. Wci±¿ nie wiadomo, kto go zamordowa³, choæ domys³y siê mno¿±. Stara zielarka mówi, ¿e wszystko siê u³o¿y, tylko historia musi zatoczyæ ko³o…
Lekarstwem na wszystko oka¿e siê mi³o¶æ…
Zbrodnia tak prosta, ¿e a¿ doskona³a? Nikt nie wie, kto zabi³. Zmowa milczenia trwa do koñca. Czy cz³onek rodziny mo¿e byæ jednocze¶nie wrogiem?
Wydawnictwo: WasPos
Data wydania: 2023-07-25
Kategoria: Literatura piêkna
ISBN:
Liczba stron: 348
Jêzyk orygina³u: polski
Gdy zobaczy³am, ¿e ukaza³a siê druga czê¶æ cyklu "Naw³ociowe wzgórze", koniecznie chcia³am j± przeczytaæ. I dziêki Wydawnictwu WasPos nadarzy³a siê taka okazja. By³am ogromnie ciekawa dalszych losów bohaterów, których zna³am ju¿ z poprzedniego tomu. Jeste¶cie gotowi na podró¿ w lata 50 i 60-te? Je¶li tak, to zapraszam Was do zapoznania siê z moj± opini±.
Polska Ludowa. Koñczy siê okres stalinizmu a dla Polaków zaczyna siê zupe³nie nowy rozdzia³ polskiej historii. Stefania jest spe³nion± matk±, ¿on± i nauczycielk±. Wraz ze swoim mê¿em Wszeborem, matk± Mariann± i dzieæmi wiedzie szczê¶liwe ¿ycie. Jednak cieniem na ich rodzinie k³adzie siê historia z przesz³o¶ci. Mianowicie - chodzi o morderstwo na pierwszym mê¿u Stefanii - Leopoldzie Kociubie alias Joachimie Szmulsonie. Sprawa jest tym powa¿niejsza, ¿e mê¿czyzna ten by³ funkcjonariuszem Urzêdu Bezpieczeñstwa. Po o¶miu latach od jego ¶mierci, o tê zbrodniê oskar¿ono i aresztowano matkê Stefanii - Mariannê.
Przenosimy siê teraz do roku 1963. Córka Stefanii - Basia, zdaje w³a¶nie test dojrza³o¶ci i zostaje nauczycielk±. Przez ca³kowity przypadek, dowiaduje siê prawdy o swoim pochodzeniu i poznaje pilnie strze¿one rodzinne tajemnice. W zwi±zku z tymi okoliczno¶ciami, postanawia nagle wyjechaæ z domu i udaje siê do Baranowa - rodzinnej miejscowo¶ci jej babci Marianny. W miêdzyczasie spotyka jeszcze znan± w okolicy zielarkê, która opowiada jej, ¿e kl±twa rodzinna znowu zbierze ¿niwo a historia zatoczy ko³o.
Basia bêd±c w domu babci, natrafia na spor± ilo¶æ pieniêdzy w obcej walucie. Wkrótce banknoty zostaj± skradzione a dziewczyna jest w ogromnym niebezpieczeñstwie... Z trudnej sytuacji ratuje Basiê przystojny nauczyciel Antoni Mróz. A na dodatek na posesji babci, pojawiaj± siê niespodziewani go¶cie, którzy wnios± w ¿ycie ca³ej rodziny niema³e zamieszanie....
Kto tak naprawdê zabi³ Leopolda Kociubê? Jakie fakty wyjd± na jaw? Jakie tajemnice zostan± odkryte? Czy uda siê w koñcu przerwaæ kl±twê? Czy jest szansa na szczê¶liwe zakoñczenie tej historii? Czy mi³o¶æ mo¿e pokonaæ wszelkie trudno¶ci? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w³a¶nie podczas czytania.
Kolejna historia od Pani Ma³gorzaty, na której absolutnie siê nie zawiod³am. Ciekawie poprowadzona fabu³a, ró¿norodni bohaterowie i interesuj±ce zakoñczenie. Bardzo lubiê, gdy akcja dzieje siê na terenach wiejskich. Przede wszystkim jednak uwielbiam, gdy lektura jest na tyle wci±gaj±ca, ¿e nie mo¿na siê od niej oderwaæ. Tak by³o równie¿ w tym przypadku. Historia Stefanii oraz jej córki Basi poch³onê³a mnie do tego stopnia, ¿e skoñczy³am j± czytaæ bardzo pó¼no w nocy. By³o wszystko to, co lubiê. Tajemnice, zagadki, trudna mi³o¶æ... Z ka¿d± stron± mia³o siê wra¿enie, ¿e dopasowujemy kolejne elementy uk³adanki, by finalnie wszystkie zebrane informacje stworzy³y spójn± ca³o¶æ. Bardzo polubi³am bohaterów i trudno by³o mi siê z nimi rozstaæ. Autorka po raz kolejny udowadnia nam, ¿e potrafi czarowaæ s³owem a Jej historie, które osadza na Mazurach s± intryguj±ce, tajemnicze i ciekawe. Ukazuje te¿ w nich, ¿e zawsze prêdzej czy pó¼niej, po ka¿dej burzy wychodzi s³oñce. To do niego musimy d±¿yæ, a wszelkie czarne chmury, które spotykamy na naszej drodze sprawiaj±, ¿e stajemy siê silniejsi, bardziej do¶wiadczeni i ¶wiadomi.
Bardzo polecam Wam tê historiê, poniewa¿ uwa¿am, ¿e dobrze spêdzicie czas z t± lektur±. Je¿eli nie znacie jeszcze pióra Autorki, zachêcam Was serdecznie do zapoznania siê z jej twórczo¶ci±. Jej publikacje s± ciep³e, niekiedy przepe³nione bólem ale jednak wnosz± w nasze ¿ycie nadziejê, ¿e w koñcu wszystko bêdzie dobrze. Bardzo dziêkujê Wydawnictwu WasPos za egzemplarz do recenzji a Pani Ma³gorzacie gratulujê kolejnej ¶wietnej ksi±¿ki. Czekam na wiêcej ♥️ i przyznajê 9 ⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐ / 10 punktów 😃
Ba¶ka
Ma³gorzata Manelska
Wspó³praca
Jest to kolejne spotkanie z t± autorsk±. Wcze¶niej mia³am okazjê przeczytaæ pierwsza czê¶æ serii Naw³ociowego wzgórza czyli "Stefania", która bardzo przypad³a mi do gustu i równie dobrze mog³a byæ jednotomowym dzie³em. Ku mojemu zaskoczeniu pojawi³a siê Ba¶ka czyli dalsze losy rodziny.
Pozycja ta jest to mieszkanka powie¶ci historycznej oraz obyczajowej ale tak¿e z elementami krymina³u. Opisane historiê posiadaj± wiele emocji i prze¿yæ. Ka¿dy bohater inaczej odczuwa i okazuje je w ró¿ny sposób. Ka¿dy bohater posiada swój unikatowy charakter, dlatego do jednych od razu czujemy a drugich jak na przyk³ad Kazie czujemy niechêæ, poniewa¿ jest to typ bohatera, którego bardzo trudno polubiæ.
Tym razem historia dzieje siê w latach czê¶ciowo w 1953 a szczególnie w latach 1963 gdy najstarsza córka Stefani, czyli tytu³owa Ba¶ka koñczy osiemna¶cie lat. Dziewczyna skoñczy³a szko³ê i tak jak jej matka zosta³a nauczycielk±. Wszystko by siê uk³ada³o pomy¶lnie gdyby nie siostr± Stefy, która wyjawi³a tajemnice rodzinn±. W ten sposób Ba¶ka dowiedzia³a siê, ¿e nie jest córk± swojego ojca Wszebora a dzieckiem z gwa³tu, tak samo jak jej m³odszy brat. Dziewczyna postanawia uciec aby sobie wszystko przemy¶leæ. Ostatecznie l±duje w Baranowie rodzinnej wsi babci Marianny. Tam poznaje Antoniego. Równolegle znowu odzywa siê sprawa zamordowanego Leopolda Kociuby, czyli pierwszego mê¿a Stefy. Co wspólnego ma Marianna i dlaczego jest jedn± z g³ównych podejrzanych. Czy sprawdzaj± siê s³owa zielarki Waltraud? Czy dziewi±tka nadal prze¶laduje te rodzinê i czy zagro¿eni s± kolejni mê¿czy¼ni z rodziny. Stara zielarka przewidzia³a ¿e nast±pi nieszczê¶cie, ale ostatecznie znowu wszystko ma siê dobrze u³o¿yæ. I co w tym wszystkim ma wspólnego rodzina z Ameryki czyli niespodziewani go¶cie. Ksi±¿ka bardzo zaskakuje i czuæ dreszcz emocji podczas czytania.
W pozycji poruszane s± trudne tematy takie jak gwa³ty przez ¿o³nierzy oraz niechciane ci±¿ê. S± to tematy, które bardzo rzadko siê spotyka a nie powinno siê ich unikaæ, poniewa¿ by³y w przesz³o¶ci. Jedyny minus dla mnie to w wydaniu, które posiadam jest bardzo ma³a czcionka oraz rozk³ad tekstu, który powoduje wolniejsze czytanie.
Ksi±¿kê polecam ka¿demu, kto lubi mieszankê historii oraz obyczajowi, a szczególnie tym, którzy czytali Stefanie. My¶lê ¿e w przysz³o¶ci na pewno siêgnê po kolejne ksi±¿ki tej autorki. Ma ca³kiem charakterystyczne pióro dziêki czemu jej historiê s± niepowtarzalne. Polecam z ca³ego serca.
Czytaj±c ósm± ksi±¿kê jednej z moich ulubionych autorek, bêd±c± kontynuacj± pierwszego tomu dylogii, wydawa³o mi siê, ¿e wiem czego mogê siê spodziewaæ, i co bêdzie dalej, tymczasem Ma³gorzacie Manelskiej, uda³o siê mnie zaskoczyæ.
"Ba¶ka" - drugi tom cyklu "Naw³ociowe wzgórze" - to porywaj±ca, pe³na zwrotów akcji, domys³ów i tajemnic, anga¿uj±ca czytelnika od pierwszych stron, ekscytuj±ca rozrywka, je¶li mo¿na u¿yæ takiego okre¶lenia bior±c pod uwagê poruszane w niej tematy, o których wiêcej poni¿ej.
Tej ksi±¿ki nie da siê zaszufladkowaæ pod nazw± konkretnego gatunku. Autorka ¿ongluje w niej gatunkami, ³±cz±c elementy powie¶ci obyczajowej, powie¶ci historycznej, a nawet krymina³u zwiêkszaj±cego napiêcie w miarê rozwoju fabu³y. Wprawnie miesza w g³owie czytelnika, przez co odpowied¼ na pytanie kto zabi³? Leopolda Kociubê vel Joachima Szmulsona do koñca nie wydaje siê oczywista. Niesamowit± aurê podtrzymuje rodzinna kl±twa dziewi±tki oraz postaæ Wautlaud Matuszik, miejscowej zielarki, która widzi wiêcej od innych i potrafi przewidzieæ wydarzenia, jakie bêd± mia³y miejsce w przysz³o¶ci, co mnie przyprawia³o podczas lektury ksi±¿ki o ciarki. Niezmiennie jestem pod wra¿eniem zrêczno¶ci Pani Ma³gorzaty w konstruowaniu bohaterów. Jednych siê wrêcz nienawidzi, innych siê lubi i pragnie siê, by ich ¿ycie siê u³o¿y³o. Prym we wszystkich jej powie¶ciach, w "Naw³ociowym wzgórzu" tak¿e wiod± kobiety. S± ró¿ne. Posiadaj± wady i zalety. Zmagaj± siê z traumami, trudn± przesz³o¶ci±, problemami rzeczywisto¶ci, wyrzutami sumienia, weryfikuj± swoje pogl±dy, czy jak tytu³owa Ba¶ka borykaj± siê z konsekwencjami decyzji swoich przodków, a tak¿e mi³osnymi rozterkami.
Dziêki tej powie¶ci temat partyzantów, a zw³aszcza wojennych gwa³tów i "dzieci wojny" nabiera nowego wymiaru, bardziej aktualnego, lecz pozbawionego ciê¿kiego, przygnêbiaj±cego i legendarnego charakteru. Do dzi¶, wiêkszo¶æ dzieci urodzonych w czasie wojny i po niej, nie wie o swoich korzeniach i pewnie nigdy siê nie dowie, natomiast poznanie prawdy nie zawsze przynosi spokój. Ba¶ka straci³a go przez przypadek poznaj±c prawdê o swoim pochodzeniu. Kwestia ojca bardzo j± drêczy, wiêc za wszelk± cenê chce dowiedzieæ siê kim by³, choæ kocha Wszebora i jest kochana przez niego, równie mocno drêczy j± fakt, i¿ matka i on ukrywali przed ni± prawdê. To temat bardzo wa¿ny, bo wojna dzi¶ toczy siê tu¿ za nasz± wschodni± granic±, a kobiety do¶wiadczaj± gwa³tów, których sadyzmu nie sposób sobie wyobraziæ, owocem których s± i bêd± kolejne "wojenne dzieci". Milczano na ten temat w okresie stalinizmu, milczano w 1963 roku, kiedy Ba¶ka, córka Stefanii osi±gnê³a pe³noletno¶æ, na szczê¶cie nie milczy siê dzi¶, przez co mo¿emy mieæ nadziejê, i¿ nie wrócimy do politycznej i spo³ecznej amnezji, aczkolwiek z pewno¶ci± wielu kobietom z do¶wiadczeniem wojennej przemocy seksualnej bardzo trudno bêdzie wyjawiæ prawdê swoim dzieciom, o ile w ogóle zdobêd± siê na taki krok. Historia Stefanii i Ba¶ki daje do my¶lenia na temat rodzicielskich relacji i mi³o¶ci do dzieci zrodzonych z gwa³tu, które przypominaj± im o dramacie, jaki je dotkn±³, i które si³± rzeczy te¿ s± ofiarami gwa³ciciela. Syn Stefanii, Micha³ na skutek brutalno¶ci swego ojca - gwa³ciciela i damskiego boksera - jest upo¶ledzony - ten w±tek doskonale wpisuje siê w dyskurs spo³eczny i polityczny aktualnie tocz±cy siê w Rzeczypospolitej na temat aborcji. Traktowania nie¶lubnych dzieci czy dzieci z niepe³nosprawno¶ci± intelektualn± zarówno w otoczeniu rówie¶ników, jak i w¶ród doros³ych. Rówie¶nicy Ba¶ki znajd± w tej opowie¶ci niemoralizatorskie lekcje dla siebie nie tylko odnosz±ce siê konsekwencji swojego postêpowania. Dla osiemnastolatków czêsto grupa rówie¶nicza staje siê wzorem do na¶ladowania, zapominaj± jednak, i¿ w razie problemów naturalnie rodzina okazuje siê ich najwiêksz± i jedyn± ostoj±.
"Masz rodzinê, która zawsze ciê wesprze. Pamiêtaj, ¿e nie ma sytuacji bez wyj¶cia. Choæby nie wiem, jak trudna sprawa by³a, zawsze da siê j± rozwi±zaæ."
Mimo ciê¿kiego kalibru, trudne tematy nie przyt³aczaj±, nie dominuj± nad tocz±cymi siê wydarzeniami, s± naprawdê w imponuj±cy, p³ynny sposób wplecione w fabu³ê. Zdaje siê, ¿e t³a historycznego jest mniej ni¿ we wcze¶niejszych powie¶ciach autorki, ja odnoszê wra¿enie, ¿e to dziêki plastycznemu sformu³owaniu fabu³y, skupieniu uwagi na konkretnych tematach i wymieszaniu gatunków po prostu "nie rzuca siê w oczy".
"Ba¶ka" ³±czy i zamyka wszystkie w±tki z pierwszego tomu, nie pozostawiaj±c nas z niedomówieniami, dlatego najlepiej kolejno przeczytaæ je obie.
Cieszê siê, i¿ dosta³am szansê patronowaæ tej poruszaj±cej, porywaj±cej i daj±cej do my¶lenia dylogii. Szczerze polecam j± wszystkim poszukuj±cym literatury dotykaj±cej trudnych tematów, w±tków zwi±zanych z poszukiwaniem w³asnych korzeni, próbami odnalezienia spokoju i w³asnego miejsca na ziemi, a przede wszystkim o sile kobiet i rodziny.
#RECENZJA PREMIEROWA PATRONACKA
,,Ba¶ka" - Ma³orzata Manelska
Cykl: Naw³ociowe wzgórze ( Tom 2)
Wydawnictwo: WasPos
Data wydania: 25.07.2023r.
Liczba stron: 3
Jêzyk: polski
ISBN: 9788382903072
Kategoria: powie¶æ historyczna
Przychodzê dzi¶ do Was z recenzj± mojego wyj±tkowego patronatu medialnego, jakim jest ,,Ba¶ka", drugi tom ,,Naw³ociowego wzgórza". W powie¶ci kontynuowane s± dalsze losy Stefanii, Wszebora, Marianny oraz pozosta³ych bohaterów, wiêc by mieæ jasny pogl±d na ca³± historiê, warto zapoznaæ siê z pierwszym tomem tej niew±tpliwie wci±gaj±cej serii.
Bohaterowie prowadz± w miarê spokojne, szczê¶liwe i zgodne po¿ycie. Prowadz± gospodarstwa domowe, pracuj±, zajmuj± siê dorastaj±cymi dzieæmi i ich problemami. A tych, jak to zazwyczaj w ¿yciu bywa, nie brakuje. Wydaje siê, ¿e trudna przesz³o¶æ zosta³a za nimi. Jednak ¿ycie bywa nieprzewidywalne, a los potrafi p³ataæ paskudne figle. Mawia siê, ¿e to co by³o, ju¿ nie wróci. Czy aby jednak na pewno? Bohaterowie ,,Ba¶ki" przekonuj± siê, ¿e tajemnice z przesz³o¶ci mog± upomnieæ siê o cz³owieka w najmniej spodziewanym momencie. Zasiaæ ziarno strachu, niepewno¶ci, grozy. Co najgorsze za¶, staæ siê zadr± ¿alu miêdzy kochaj±cymi siê lud¼mi i byæ przyczynkiem do tego, aby rodzinna kl±twa ponownie odzyska³a swoj± moc. Pewne jest tylko to, ¿e kiedy jedne sprawy siê rozwi±zuj± na ich miejsce pojawiaj± siê kolejne. Uzyskane w koñcu odpowiedzi nie tylko nie wyja¶niaj± sytuacji, ale dodatkowo mno¿± nowe pytania. ¯ycie bohaterów zatacza ko³o. Czy wyjd± zwyciêsko z kolejnej potyczki z losem? Czy jako rodzina przetrwaj± wszystkie próby? Jak poradzi sobie tytu³owa Basia? Mo¿na rzec, czo³owa postaæ tej czê¶ci. Czy odnajdzie swoje miejsce w ¿yciu i rozwik³a rodzinne zagadki? Kto ostatecznie rozprawi siê z rodzinn± kl±tw± dziewi±tki?
Ma³gorzata Manelska kolejny raz podbi³a moje czytelnicze serce. ,,Ba¶ka" to genialna powie¶æ, w której autorka w bardzo umiejêtny sposób wci±gnê³a mnie w g³±b fabu³y i z zapartym tchem ¶ledzi³am losy bohaterów. Warto by³o czekaæ na ten drugi tom. Zdecydowanie dorównuje on czê¶ci pierwszej. Uwa¿am, ¿e jest nawet nieco bardziej dynamiczny, porywaj±cy i barwniejszy. Wiêcej siê dzieje, w±tki ³±cz± siê w spójn± klarown± ca³o¶æ, momentami mocno zaskakuj±c. Autorka dotyka w tym tomie problemów takich jak niepe³nosprawno¶æ dziecka i id±cy za ni± brak tolerancji ze strony otoczenia. Stykamy siê tu z mi³o¶ci± rodzicielsk± i wszystkim tym, na co mi³o¶æ ta jest wystawiana. Obserwujemy relacje siostrzane, które czêsto podyktowane s± zazdro¶ci±, a i niejednokrotnie skrywanymi tajemnicami. Jeste¶my ¶wiadkami powrotów i spotkañ po latach. Z dr¿eniem serca przypatrujemy siê rozkwitaj±cej mi³o¶ci. Z³oszcz± nas podstêpne plany zemsty.
Autorka nie szczêdzi nam wzruszeñ i emocji. Pisze lekko i bardzo obrazowo. Hipnotyzuje i wci±ga w wir wydarzeñ ju¿ od pierwszej strony. Rozkwitaj±ca mi³o¶æ w jej powie¶ci miesza siê ze skrywanymi wyrzutami sumienia, podsycan± nienawi¶ci± i chêci± zemsty. Jestem przekonana, ¿e siêgaj±c po tê ksi±¿kê zatracicie siê i przepadniecie w opowiadanej historii. Piêkne i malownicze Mazury w tle, tylko podsyc± literackie, przyjemne doznania.
Jestem dumna z tego, ¿e mog³am zostaæ patronem medialnym tej wspania³ej serii. Bardzo ceniê dobr± literaturê. Propozycja autorki by³a dla mnie prawdziwym zaszczytem. Bardzo za to dziêkujê.
To historia idealna i zdecydowanie j± polecam!
KONTYNUACJA BESTSELLERÓW ZAPACH MAZUR I BARWY MAZUR! Koniec lat sze¶ædziesi±tych. W komunistycznej Polsce trwa epoka gomu³kowska. Kraj znajduje siê w...
OPOWIE¦Æ O LUDZIACH, KTÓRYM PRZYSZ£O ¯YÆ W ¦WIECIE NIENAWI¦CI I POGARDY DLA DRUGIEGO CZ£OWIEKA. Kontynuacja losów bohaterów „Zapachu...
Przeczytane:2024-04-21, Ocena: 6, Przeczyta³am, 52 ksi±¿ki 2024,
"Pamiêtaj, dziecko, ¿e rzucona kl±twa dzia³a tylko na my¶li cz³owieka. To on tak kieruje swoimi uczuciami i emocjami, ¿e sprawia, i¿ w jego ¿yciu pojawiaj± siê ró¿ne z³e rzeczy, czy to zdarzenia, czy jakie¶ zjawiska. Je¶li odeprzesz od siebie ¼le my¶li, kl±twa siê od Ciebie odbije."
Zastanowi³ mnie ten cytat. Od razu odnios³am go do siebie i swojego ¿ycia. Gdzie¶ ju¿ czyta³am, ¿e w ksi±¿kach znajdujemy odpowiedzi na pytania, których jeszcze nie zd±¿yli¶my zadaæ, a które pod¶wiadomie nas nurtuj±.
My¶licie, ¿e to prawda?
"Ba¶ka" to powie¶æ Ma³gorzaty Manelskiej, stanowi±ca bezpo¶redni± kontynuacjê "Stefani". To piêkna historia, która poruszy³a mnie chyba jeszcze bardziej ni¿ jej poprzedniczka. Muszê jednak zaznaczyæ, ¿e, w moim odczuciu, ksi±¿ka ta jest nieco inna ni¿ wcze¶niejsza czê¶æ. Zauwa¿am tu znacznie bardziej rozbudowan± warstwê obyczajow± i wiêcej elementów nadprzyrodzonych, które autorka szerzej rozwija. Je¶li chodzi o t³o historyczne, mamy w tym tomie trochê mniej odniesieñ do ówczesnych realiów, ale te¿ i czasy siê zmieni³y. Czytamy o latach piêædziesi±tych i sze¶ædziesi±tych XX wieku, które by³y na tym terenie wzglêdnie spokojne. Owszem, autorka czyni pewne odwo³ania do ogólnej sytuacji w kraju, ale nie zajmuj± one ju¿ tak du¿o miejsca w powie¶ci jak wcze¶niej.
Historia opowiedziana w ksi±¿ce traktuje w g³ównej mierze o Ba¶ce i jej wchodzeniu w doros³o¶æ. M³oda kobieta niespodziewanie dowiaduje siê o sobie pewnych rzeczy, które burz± jej dotychczasowy ¶wiatopogl±d. Chc±c och³on±æ, udaje siê w podró¿, w czasie której spotyka j± szereg interesuj±cych wydarzeñ. Przyznam, ¿e losy dziewczyny mocno mnie zaanga¿owa³y. Polubi³am Ba¶kê ca³ym sercem i ¿yczy³am jej jak najlepiej. Choæ nie do koñca zgadza³am siê z postêpowaniem bohaterki, mia³am ¶wiadomo¶æ, ¿e dziewczyna dopiero uczy siê ¶wiata i do niektórych rzeczy musi doj¶æ sama. Bardzo mi siê podoba³o podej¶cie rodziców nastolatki - Stefanii i Wszebora - do niej samej, a zw³aszcza ich zaufanie w umiejêtno¶æ w³a¶ciwego pokierowania przez ni± swoim ¿yciem. Nie krytykowali i nie narzucali swojego zdania, ale jednocze¶nie ca³y czas byli obok, gotowi s³u¿yæ pomoc±.
Zagadnieniem, które nie zosta³o wyja¶nione w poprzedniej czê¶ci, by³a kwestia ¶mierci pierwszego mê¿a Stefanii.
Wszystkie fakty zwi±zane z tym wydarzeniem poznajemy dopiero w "Ba¶ce". Muszê przyznaæ, ¿e podoba³ mi siê sposób, w jaki autorka dokona³a wyja¶nienia tej sytuacji. Umiejêtnie podsyca³a moj± ciekawo¶æ, stopniowo odkrywaj±c kolejne karty. Ostatecznie rozwi±zanie tej kwestii poznajemy dopiero na samym koñcu i, w moim odczuciu, okaza³o siê ono naprawdê zaskakuj±ce. Fina³ powie¶ci wyja¶nia wiele kwestii, aczkolwiek, ja tu widzê ma³± furtkê, któr± mo¿na by³oby kiedy¶ otworzyæ.
Byæ mo¿e doczekamy siê kontynuacji tej historii? Je¶li o mnie chodzi, nie mia³abym nic przeciwko.
Nie ukrywam, ¿e jestem pod wra¿eniem tej powie¶ci. Porwa³a mnie i z prawdziwym ¿alem rozstawa³am siê z poznanymi bohaterami. Muszê przyznaæ, ¿e Ma³gorzata Manelska ma w sobie co¶, co sprawia, ¿e jej historie maj± dla mnie nieodparty urok. Wszystkie dotychczasowe ksi±¿ki autorki przeczyta³am z prawdziw± przyjemno¶ci± i w tej chwili bêdê z niecierpliwo¶ci± wygl±daæ jej kolejnego tytu³u.
Moja ocena 9/10.