Andrzej Kowerski, szpieg bez cienia

Ocena: 4.5 (4 głosów)

"Andrzej Kowerski, szpieg bez cienia"

Zanurz się w nieznaną dotąd historię Andrzeja Kowerskiego – bohatera
i szpiega, który walczył bez cienia wątpliwości.
Andrzej Kowerski to postać niezwykła – człowiek, który poświęcił wszystko dla wolności swojej ojczyzny. Książka Moniki Koszewskiej "Andrzej Kowerski, szpieg bez cienia" przenosi nas w burzliwe czasy XX wieku, pełne tajemnic, niebezpieczeństw i heroizmu.
Poznaj historię Kowerskiego, który, mimo wielu przeciwności losu, odważnie stawiał czoła wrogom. Jego życie to pasjonująca opowieść o sprycie, determinacji i niezłomności.
Andrzej Kowerski był człowiekiem, który nie znał strachu. Jego działania podczas II wojny światowej uczyniły go jednym z najbardziej niezwykłych i zarazem tajemniczych szpiegów tamtych czasów. Działał na terenie całej Europy, w najtrudniejszych warunkach, zawsze stawiając na pierwszym miejscu dobro swojej ojczyzny. Jego niezwykłe życie pełne było niebezpiecznych misji, zaskakujących zwrotów akcji i momentów, które zmieniały bieg historii.
W "Andrzej Kowerski, szpieg bez cienia", Monika Koszewska szczegółowo opisuje nie tylko bohaterskie czyny Kowerskiego, ale także jego życie prywatne, które było równie fascynujące jak jego misje. Poznajemy jego przyjaźnie, miłości, a także momenty zwątpienia i trudnych decyzji, które musiał podejmować. To książka, która pozwala spojrzeć na historię przez pryzmat ludzkich emocji i osobistych doświadczeń.
Nie przegap okazji, aby poznać bliżej człowieka, który stał się legendą.

Monika Koszewska – autorka biografii fabularyzowanej „Niepokorna, niezłomna Krystyna Skarbek”, w swojej najnowszej książce odkrywa przed nami sekrety życia jednego z najważniejszych, a zarazem zapomnianych bohaterów polskiej historii. Dzięki jej pracy możemy odkryć prawdziwą twarz Andrzeja Kowerskiego, jego niebywałą odwagę i poświęcenie, które uczyniły go postacią niezapomnianą.
 
 

Informacje dodatkowe o Andrzej Kowerski, szpieg bez cienia:

Wydawnictwo: 1PUNKT
Data wydania: 2024-09-19
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788396774767
Liczba stron: 472
Język oryginału: polski
Ilustracje:www.monikakoszewska.pl

więcej

Kup książkę Andrzej Kowerski, szpieg bez cienia

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Andrzej Kowerski, szpieg bez cienia - opinie o książce

Avatar użytkownika - czytam_book
czytam_book
Przeczytane:2024-11-03, Ocena: 5, Przeczytałem,

 Czy czytacie biografie fabularyzowaną? W sumie pierwszy raz miałam okazję przeczytać taką biografię i bardzo przypadła mi do gustu. 

,,Andrzej Kowerski. Szpieg bez cienia" Monika Koszewska, wydawnictwo 1Punkt.

Ogólnie bardzo lubię powieści związane z wydarzeniami II wojny światowej i czasem po nie sięgam. Jednak nigdy nie słyszałam, ani nie czytałam o postaci Andrzeju Kowerskim i jakie miał znaczenie dla Polski, a także jaki był jego  wpływ na losy wojny. Autorka przedstawiła nam życie mężczyzny od młodzieńczych lat, aż do życia dorosłego. Czytelnik poznaje jego rodzinę, przyjaciół, znajomych, wydarzenia jakie ukształtowały i spowodowały, że zajmuje się oraz angażuje w walkę z okupantem, nie ustanie narażając swoje życie. Andrzej jest  szpiegiem, który pracuje dla brytyjskiego wywiadu, jako żołnierz wojska Polskiego, ściśle współpracuje z agentką Krystyną Skarbek. Autorka przedstawiła nam jak bardzo ważna była rola szpiega i ich misje podczas wojny, a także znaczenie w historii. Pani Monika, również oddała wiernie i opisała jak złożone były decyzje przed jakimi stawiani byli bohaterowie, a także realia jakie ich otaczały.

A Ty znasz historię życia Andrzeja Kowerskiego? 

 
Link do opinii
Avatar użytkownika - Tatiaszaaleksiej
Tatiaszaaleksiej
Przeczytane:2024-10-18, Ocena: 4, Przeczytałem,

"Nie wiedziałem, ile mi życia zostało przypisane, a licho nie śpi, już nie raz się o tym przekonałem".

Fabularyzowana biografia Andrzeja Kowerskiego, przenosi nas do ubiegłego wieku, czasów burzliwych i niespokojnych. Kowerski urodził się w 1912 roku, zmarł w 1988, w czasie wrześniowej obrony Polski w 1939 roku był żołnierzem Wojska Polskiego, później został agentem tajnych brytyjskich służb Kierownictwa Operacji Specjalnych. Był jednym z lepszych i zarazem bardzo tajemniczym szpiegiem ówczesnych czasów. Działam na terenie całej Europy, priorytetem dla niego było dobro ojczyzny. Jego codzienność była naznaczona niebezpieczeństwem, intensywnością, momentami, które zmieniały bieg historii.

Autorka w swej książce ukazała życie zarówno zawodowe, jak i prywatne jednego z najsłynniejszych szpiegów z czasów II wojny światowej. Zrobiła to rzetelnie, a przy tym lekko, książkę czytało się dobrze, z zainteresowaniem. Z ciekawością śledziłam życiowe ścieżki naszego bohatera. Poznajemy go w młodym wieku, dalej kariera wojskowa, wywiadowcza, pierwsze przyjaźnie, miłości, radości i smutki, chwile pełne zwątpienia i te intymne. Był człowiekiem z krwi i kości, pełnym pasji, odwagi, bezkompromisowy, musiał podejmować trudne mające swoje konsekwencje decyzje. Borykał się z wewnętrznymi dylematami, chwilami było mu trudno, bardzo. Jego misje były bardzo niebezpieczne, żył w ciągłym napięciu, niepewności, zmagał się z fizycznymi ograniczeniami - nie miał nogi, nosił protezę. Jego związek z Krystyną Skarbek. A w tle ukazane wydarzenia historyczne.
Czuć, że Autorka włożyła w swoją książkę sporo pracy i serca.

Książka jest mieszanką gatunków, łączy w sobie elementy powieści szpiegowskiej, przygodowej, obyczajowej i sensacyjnej. Historia o cichym bohaterze, warto przyjrzeć się bliżej jego sylwetce. Polecam.

Link do opinii
Avatar użytkownika - ktomzynska
ktomzynska
Przeczytane:2024-10-04, Ocena: 5, Przeczytałam,

Słyszałeś/-aś kiedyś o postaci Andrzeja Kowerskiego? Bohaterze i szpiegu, który poświęcił wszystko dla wolności swojej ojczyzny? ??Wstyd się przyznać, ale ja wcześniej o nim nie słyszałam! Ewentualnie jego postać była na lekcjach historii przedstawiona w tak bezsensowny sposób, że zupełnie nie zapadła mi w pamięć... Niemniej jednak cieszę się, że Monika Koszewska postanowiła uhonorować tę niezwykłą osobę i napisała o niej naprawdę niesamowitą książkę.

 

,,Andrzej Kowerski, szpieg bez cienia" to fabularyzowana biografia mężczyzny, który podczas wojny zrobił wiele dobrego, a jego niepełnosprawność zupełnie mu w tym nie przeszkadzała.

 

Książka przenosi nas w burzliwe czasy II wojny światowej, gdzie poznajemy skomplikowany świat Andrzeja Kowerskiego - jednego z najbardziej tajemniczych polskich szpiegów, który działał na terenie Europy w najtrudniejszych latach wojny. Był to człowiek niesamowity - nie odczuwał strachu, nie bał się działać i bez wahania poświęcał swoje życie dla ojczyzny. Była to osoba niezwykle dzielna, pełna determinacji i przede wszystkim godna podziwu za swoje bohaterskie czyny.

Autorka doskonale splata wydarzenia historyczne z wciągającą narracją, przez co naprawdę trudno oderwać się od lektury. Opisy misji szpiegowskich to mistrzostwo, a skomplikowany świat Andrzeja Kowerskiego, pełen mrożących krew w żyłach spotkań z Gestapo, akcji, napięcia i wiarygodnie oddanych realiów II wojny światowej, staje przed nami otworem.

 

Widać, że pisząc tę książkę, Koszewska przeprowadziła imponujący research i włożyła w nią ogrom pracy oraz serca. To właśnie takie świetnie sfabularyzowane biografie chce się czytać. Nie są to suche fakty i daty, ale prawdziwa powieść sensacyjna, w której wydarzenia historyczne są precyzyjnie i wiarygodnie oddane.

 

,,Andrzej Kowerski, szpieg bez cienia" to książka, która w doskonały sposób ukazuje wydarzenia historyczne i sprawia, że chciałoby się dowiedzieć o nich jeszcze więcej. Monika Koszewska przedstawiła nam sylwetkę prawdziwego bohatera, o którym, według mnie, jest zdecydowanie zbyt cicho. Serdecznie polecam każdemu, kto lubi literaturę historyczną, ale także sensacyjną, bo przedstawione tutaj misje szpiegowskie naprawdę zasługują na uwagę.

 

Link do opinii

Monika Kowerska, choć jest moją imienniczką to nie miałam do tej pory przyjemności do poznania jej twórczości. I chociaż interesuje mnie historia (nie żebym od razu była pasjonatką), to postać Andrzeja Kowerskiego gdzieś w jej poznawaniu mi prawie umknęła. Owszem, pamiętam jak przez mgłę to nazwisko, ale dopiero teraz, po przeczytaniu tej biografii, układanka w mojej głowie weszła w swoje miejsca. Kowerskiego po prostu nie zapamiętuje się ponieważ w naszej pamięci zapisuje się trwale jego partnerka, o której było zdecydowanie głośniej i poświęcono jej więcej uwagi - Krystyna Skarbek.

 

Andrzej Kowerski miał dwa epizody, które mogły przekreślić na trwałe jego karierę a nawet jego życie. Pierwszym było przysypanie przez lawinę, pod którą spędził kilka godzin. Drugim postrzelenie podczas polowanie, w wyniku którego stracił nogę (powyżej kolana). Od tego momentu nosił drewniana protezę. Nie przeszkodziło mu to jednak w wykonywaniu obowiązków służbowych. Kowerski, jak możemy przekonać się po lekturze biografii Moniki Koszewskiej, zapisał się na kartach historii dzięki swojej odwadze , determinacji i nieustępliwości. Mimo utraty kończyny walczył w obronie Polski podczas inwazji niemieckiej w 1939 roku. Po klęsce wrześniowej i przedostaniu się do Węgier organizował ucieczki polskich żołnierzy do Francji.

Była agentem SOE - brytyjskiej organizacji, gdzie przeprowadził liczne akcje sabotażowe i wywiadowcze. Jego współpraca z Krystyną Skarbek była szczególnie niebezpieczna ale i owocna.

Mimo fizycznych ograniczeń nigdy się nie poddawał. Jego historia to historia niezwykłej odwagi i determinacji w walce o wolność. Jego działania miały wpływ na losy innych ludzi i przyczyniły się do sukcesów alianckich operacji wywiadowczych.

 

W życiu osobistym nie można jednak mówić o absolutnej victorii. Co prawda był związany z Krystyną, ale nigdy nie zalegalizowali związku. Potomstwa również nie mieli. Pełna temperamentu i bardzo niezależna Skarbek podchodziła zupełnie inaczej do życia w związku, który przybrał formę tzw. luźnego. Ale podobno ich relacja była głęboka i pełna wzajemnego szacunku i wsparcia.

 

Przyznaję, że książkę o bohaterze, bo za takiego uważam Andrzeja Kowerskiego, czyta się z rosnącą ciekawością. Tym bardziej, że naprawdę mało się o nim wie i większość faktów poznaje się po raz pierwszy. Sam Kowerski był postacią nietuzinkową i zasługuje na naszą o nim pamięć, a nawet na hołd dla jego niezłomności i poświęcenia. Jego życie powinno stać się inspiracją dla obecnego pokolenia i dla przyszłych pokoleń jako wiarę w sens walki w obliczu największych trudności.

 

Może jeszcze z jednego powodu. Był mężczyzną doskonałym; zakochanym do śmierci w jednej kobiecie. Przez 36 lat od jej tragicznej śmierci w oczach nosił smutek podobny żałobie. Przez tyleż lat pozostał sam. A jego prochy spoczęły ze szczątkami Krystyny w jednym grobie.

 

 

,,Andrzej Kowerski. Szpieg bez cienia" to bardzo dobrze i szczegółowo napisana biografia człowieka, który za życia zasłużył sobie na miano bohatera przez duże B. I o takich ludziach powinniśmy pamiętać i brać z nich przykład.

Link do opinii
Inne książki autora
Naiwna
Monika Koszewska0
Okładka ksiązki - Naiwna

"Naiwna" to kolejna książka Moniki Koszewskiej inspirowana życiem. Tym razem główna bohaterka, Małgorzata, choć jest inteligentną i atrakcyjną studentką...

Kara dosięgnie każdego
Monika Koszewska0
Okładka ksiązki - Kara dosięgnie każdego

Kara dosięgnie każdego to ciąg dalszy opowieści o Marcinie Kowalskim, 36-letnim biznesmenie, który firmę i duży majątek odziedziczył po zmarłym - w wyniku...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy