Amerykańskie Lato

Ocena: 4.6 (10 głosów)
Nowa powieść autorki "Ostatniego lata". Wzruszająca, ciepła książka... Nie sposób jej odłożyć.

Każdy ma w życiu takie jedno niepowtarzalne lato. Dla dwóch brytyjskich studentek, Penny i Kate, oraz dwóch Amerykanów, Bobbiego i Sandy'ego, są nim letnie miesiące spędzone na Cape Cod w 1968 roku. Ciepłe, leniwe dni wypełnia miłość, śmiech i muzyka, aż do pewnej nocy, kiedy samochód Bobbiego rozbija się o drzewo i staje w płomieniach, a nad wydarzeniami przejmuje kontrolę pewna stara, zgorzkniała kobieta, raz na zawsze odmieniając losy tych, którzy wypadek przeżyli. Z całej czwórki jedno zginęło, drugie odniosło poważne obrażenia, a trzecie znikło i nigdy więcej nie było już widziane przez rodzinę i bliskich. Po latach Penny dostaje list z prośbą, by wróciła do Ameryki i pomogła naprawić zło, jakie wydarzyło się tamtej nocy. Czy starczy jej odwagi?
v Catrin Collier - urodziła się i wychowała w Pontypridd w Walii. Pracowała w Ameryce i Europie, by w końcu wrócić do rodzinnej krainy i tam rozpocząć karierę pisarki. Stała się najbardziej znaną walijską autorką dzięki swoim popularnym powieściom historycznym dla kobiet (napisała ich dotychczas dziewiętnaście).

Informacje dodatkowe o Amerykańskie Lato:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2012-05-06
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-7839-146-3
Liczba stron: 408

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Amerykańskie Lato

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Amerykańskie Lato - opinie o książce

Avatar użytkownika - figlarna24
figlarna24
Przeczytane:2013-06-13, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2013,
Są książki, które przyciągają mnie do siebie, czy to opisem widniejącym na okładce, czy szatą graficzną . Bo nazwisko autorki nic mnie nie mówiło. Owszem widywałam je na bibliotecznych półkach, lecz zawsze moje dłonie wybierały coś zupełnie innego. Mój sceptycyzm do twórczości Catrin Collier miał zniknąć wraz z każdą stroną jej najnowszej powieści „Amerykańskie lato”? Czy tak się stało?
Jak wspomniałam „Amerykańskie lato” wyszło spod pióra angielskiej pisarki. Piszę ona powieści z gatunku literatury pięknej, ale także jest autorką licznych kryminałów. Owe kryminały wydaje pod pseudonimem – Katherine John. Ogólnie jej dorobek pisarski wynosi blisko 40 powieści. Jest również autorką trzech sztuk teatralnych, opowiadań oraz artykułów prasowych.
Catrin Collier zabiera czytelnika do Stanów Zjednoczonych, do roku 1968. W tym czasie sytuacja polityczna USA jest bardzo skomplikowana, a nastroje społecznie nie polepszają tego stanu. Trwa długa i tragiczna w skutkach wojna w Wietnamie. Młodzi mężczyźni powoływani do wojska, giną w obcym kraju. W USA trwają marsze w obronie praw obywatelskich, ruchy kontestatorskie, studenckie rewolty, artystyczne happeningi. Lata 60-te ubiegłego wieku to również czas rewolucji seksualnej.
Główną bohaterką jest Penny- młoda angielska studentka, która wraz z najlepszą przyjaciółką Kate wybierają się za ocean w celach zarobkowych. Tam spotykają poznanych jeszcze w Londynie dwóch Ameykaninów –Bobby’go oraz Sandy’ego. Bobby jest wnukiem zamożnej, apodyktycznej, zaborczej i nieustępliwej milionerki. Ma on odziedziczyć liczne interesy i ma już wytyczoną drogę kariery, jak i życia osobistego wytyczoną przez babkę, lecz on chciałby, by było zupełnie inaczej. Sandy jest synem służącej, która wiele lat pracowała u babki Bobby’ego, pod koniec książki okazuje się, że był kimś zupełnie innym niż nam się wydaje.
Pomiędzy młodymi rodzi się uczucie. Zaczyna się cudowne lato, które upływa między pracą a upojnymi chwilami. Idylla trwa , aż do wypadku samochodowego, który nakreśli okrutnie los całej czwórki. Penny przeżywa wypadek, Bobby jest poważnie okaleczony, kolejna osoba ginie, a czwarta znika bez śladu. Co się stało w Sandy i Kate Wam nie zdradzę, musicie się sami przekonać. Ulotne chwilę lata 1968 roku wracają jak zły sen w chwili śmierci babki Bobby’ego. Zostawia ona cały majątek prawnukowi, którym jest syn Penny. Ta wraca do USA by zmierzyć się z przeszłością i tajemnicą, którą kryję od lat…
Jestem zafascynowana stylem pisarki. Jest ona taki lekki, plastyczny i malowniczy. Amerykańskie realia opisane są z dokładnością i szczerością. Poprzez słowa poznajemy amerykańskie społeczeństwo, krajobrazy, obyczaje itp.  Collier czyni to z dokładnością historyczną.
Nie będę przeciągać. Książka jest fascynującą podróżą do chwil młodzieńczych fascynacji, uniesień, ale także chwil grozy, trudnych wyborów i zmierzenia się z demonami przeszłości. Jest to pozycja dla tych, którzy lubią za kartek podglądać bohaterów i towarzyszyć im w pięknej , ale i dramatycznej podróży przez życie, by na ostatnich stronach odkryć tajemnicę, która zaskakuje i mrozi krew w żyłach.
Link do opinii
Penny za sprawą otrzymanego listu przypomina sobie to jedno, wyjątkowe lato w swoim życiu. Tragedię nocy, która zakończyła beztroskę tamtych miesięcy. Życie czterech osób uległo ruinie, a reperkusje tamtego wydarzenia wciąż dawały o sobie znać. Wybory, jakich wtedy dokonała, wydawały się słuszne. Teraz nie wie, co czuje, cofa się w przeszłość, a czytelnik wraz z nią. Co zaszło, że to się skończyło? Penny i jej przyjaciółka Kate, walijskie studentki wyjeżdżają do Ameryki w ramach studenckiej wymiany międzynarodowej. Ta podróż, miała jej więcej ofiarować, niż miała do tej pory, więcej niż związek z Richem. Na miejscu zmagają się z poszukiwaniem pracy, poczują smak wolności i samodzielności. Z poznanymi Amerykanami, Bobby'm Brosna i Sandym spędzają wiele chwil na wspólnej, beztroskiej zabawie, oddawaniu się miłości. W powieści znalazło się miejsce na lekkie pogłębienie psychologiczne niektórych postaci. Bobby, bogacz wychowywany przez przybraną babkę, stał się uczuciowo zimny i władczy. Jego romans z Penny, bez żadnych obietnic i planów na przyszłość, ma smak zakazanego owocu. Dziś i teraz. Bo nie będzie żadnego jutra. Jakby wiedzieli. Klimat powieści nie należy jednak do łatwych. Po części wynika to z powodu tła obyczajowego. Lata hippisowskie, szeroko rozumiana wolność, jednak z restrykcjami- nieraz bohaterowie przyłapani na niedozwolonych czynach lądowali w areszcie. Lata 70-te to był czas demonstracji wojennej przeciwko wojnie w Wietnamie, wojnie w której w Ameryce prawie nikt nie wierzy. Ale Sandy, przyjaciel Bobby'ego musi w niej wziąć udział- Brosnę zaś przed powołaniem do wojska chronią pieniądze babki. Oddaje to niesprawiedliwość, która też zniszczyła ich życie. Ponadto wizyta Penny i Bobby'ego w sumie u obcych ludzi, pozwala im dojrzeć, jaką tragedią był wtedy Wietnam. Czy warto sięgnąć po ,,Amerykańskie lato"? Na pewno tak, choćby po to, by wraz z młodymi idealistami próbować odnaleźć się w tamtym świecie, zmienić go na lepsze. Być może przypomni nam chwile, o których będziemy pamiętać do końca życia i refleksję ,,gdyby tylko" jako dwa najsmutniejsze słowa w języku, pokaże także, jak los każe się zmierzyć z przeszłością. Zaskakujące zakończenie będzie kolejnym argumentem przemawiającym za to, by sięgnąć po tą lekturę- odkryje tajemnicę, skrywaną przed światem pod białym kapturem.
Link do opinii
Avatar użytkownika - KKS
KKS
Przeczytane:2016-01-31, Ocena: 5, Przeczytałam, 2012,
Avatar użytkownika - moniapili
moniapili
Przeczytane:2015-02-21, Ocena: 4, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - Inka
Inka
Przeczytane:2014-08-22, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - jolantasatko
jolantasatko
Przeczytane:2014-01-29, Ocena: 5, Przeczytałam, 2012,
Avatar użytkownika - Habina
Habina
Przeczytane:2014-01-15, Ocena: 4, Przeczytałam, Przeczytane w 2012,
Inne książki autora
Córka Magdy
Catrin Collier0
Okładka ksiązki - Córka Magdy

Wojna, prawdziwa miłość i sekret z przeszłości... Tuż po zakończeniu drugiej wojny światowej Magda Janek przybywa niemal bez środków do życia do walijskiego...

Carski smok
Catrin Collier0
Okładka ksiązki - Carski smok

Epicka opowieść, w której namiętny romans przeplata się z wielką historią.  W roku 1869 grupa Walijczyków pod przywództwem charyzmatycznego...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy