Dom

Ocena: 5 (2 głosów)
Tym razem Piotr Ibrahim Kalwas zabiera czytelnika na wędrówkę po Aleksandrii, swoim – od roku – mieście. A właściwie mieście, które dopiero czyni swoim: poznaje i oswaja. Nie jest to więc siłą rzeczy turystyczne zwiedzanie, szukanie atrakcji, śledzenie egzotyki. Raczej wydeptywanie ścieżek własnych, choć trochę też wędrówka tropami ważnych dla autora aleksandryjczyków: Jabesa, Kawafisa, Guenona. Urzeczony urodą miejsca i ludzi, wczytuje się w tajemnicze szyfry al-Iskanderiji. Z synem Hasanem karmi czekoladkami koty, regularnie odwiedza smutną i piękną nieznajomą nad brzegiem morza, słucha natchnionego śpiewu Saviny i fletu szewca Husseina. Fotografuje, nagrywa, zapisuje. Skrzętnie gromadzi obrazy, słowa, fakty, poruszając się swobodnie w przestrzeni ostatniego czterdziestolecia między Stępińską na Mokotowie a plażą Silsila. Wyczulony na rytmy i smaki układa wielobarwne mozaiki. O ile jednak aleksandryjczyk z urodzenia Kawafis starał się być chłodny i obiektywny, o tyle Kalwas – Polak z mocy języka – nie wyzbywa się czułości, nie ukrywa wzruszenia.

Dom nie jest klasycznym reportażem z podróży, jest czymś znacznie bogatszym: autobiografią intelektualną in statu nascendi – pisarza, Europejczyka, człowieka, który zmienia się nieustannie w pogoni za ideałami, zanurzając się w życiu, jakie jest, raniąc się czasem o jego ostre krawędzie. To kronika zachwytów, ale i wybuch świętego oburzenia – o rzadko spotykanej dziś skali.

Piotr Ibrahim Kalwas urodził się 4 listopada 1963 roku w Warszawie. Tu się wychowywał, kształcił, żył. Trochę jak wszyscy, ale trochę też inaczej. Zanim został pisarzem, studiował prawo, śpiewał w zespole punkowym, był menadżerem restauracji i właścicielem sklepu z winami, współscenarzystą kilkudziesięciu odcinków serialu „Świat według Kiepskich”.
W 1989 wyjechał na trzy lata do Skandynawii za chlebem. Po powrocie do Polski zajmował się, jak sam mówi, „takimi bzdurami, że szkoda pisać”.
W 2000 przyjął islam i ruszył w świat na spotkanie z Innym. Napisał o tym cztery książki: „Salam” (2003), „Czas” (2005), „Drzwi” (2006) i „Rasa mystica” (2008). W każdej z nich stwarzał odrębny świat, a kreślił obrazy wyraziste, szczegółowe i niezwykle sugestywne. Ambicje uważnego obserwatora łączył przy tym od początku ze skłonnościami rasowego filozofa, który niczego i nigdy nie recenzuje z wyższością, lecz pragnie rzeczywistość zrozumieć; stawia jej niepokojące pytania, rozbijając stereotypy w myśleniu o Innych i narosłe przez wieki przesądy. Jego podróże na Bliski i Daleki Wschód są nieustanną konfrontacją sposobów myślenia, stylów bycia, typów emocji, skali ludzkiego niespełnienia i odradzającej się wiary w Dobro.
Nieco ponad rok temu osiadł w Aleksandrii. Tam napisał „Dom”.

Informacje dodatkowe o Dom:

Wydawnictwo: JanKa
Data wydania: b.d
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-62247-00-4
Liczba stron: 186

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Dom

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Dom - opinie o książce

Avatar użytkownika - iankark
iankark
Przeczytane:2011-12-18,
To książka o próbie ukształtowania siebie na nowo. Cudna, zachwycająca. Czy można dziś spotkać szczęśliwych ludzi? O tym opowiada ta książka.
Link do opinii
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2010-06-28,
Czaję się na tę książeczkę od chwili, gdy ją ujrzałam w księgarni internetowej. Magicznym słowem "Aleksandria" autor zabiera nas w klimatyczną podróż; wspaniałą podróż dla ducha i ciała. Grzechem byłoby nie przeczytać :) Polecam :)
Link do opinii
Avatar użytkownika - sweet_landrynka1
sweet_landrynka1
Przeczytane:2011-04-15, Ocena: 5, Przeczytałem,
Inne książki autora
Tarika
Piotr Ibrahim Kalwas0
Okładka ksiązki - Tarika

Świat Kalwasa nie zna granic. „Tarika” wyraża tę myśl dobitniej niż wcześniejsze książki jej autora. Wioska przy granicy Ghany i Togo, paryska...

Rasa mystica
Piotr Ibrahim Kalwas0
Okładka ksiązki - Rasa mystica

?Rasa mystica? to efekt moich podróży do Indii i świadectwo fascynacji tym krajem.Próba opisania ? wzorem mistrzów: Kapuścińskiego, Bubera i Levinasa ...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy