Krzyżacy - streszczenie

Opracował:

Henryk Sienkiewicz to jeden z najwybitniejszych i najpopularniejszych pisarzy XX wieku, w mojej młodości jego powieści znajdowały się na liście obowiązkowych lektur szkolnych, więc niejako z automatu starsze pokolenie, do którego ja należę zna jego literaturę.

„KRZYŻACY” to powieść historyczna, w której autor przybliżył nam obraz polskich rycerzy, którzy z racji swoich cnót, byli wzorami do naśladowania oraz dla kontrastu nakreślił obraz polityki pruskiej, ukazując ją oraz jej przedstawicieli w jak najgorszym świetle. Akcja powieści ma miejsce w okresie konfliktu Jagiellonów z zakonem krzyżackim i stanowi pewien fragment historii Polski.

Miło wspominam tę lekturę, bo jako młody chłopak zafascynowany byłem rycerzami oraz bitwami, a powieść ta w kulminacyjnym momencie przedstawiała Bitwę pod Grunwaldem 1410 roku, która utkwiła mi szczególnie w pamięci za sprawą ciekawej narracji i oryginalnego języka, jakiego użył autor przy jej opisie. Głównym celem powieści było pokrzepienie serc Polaków i przypomnienie, że jesteśmy społeczeństwem charakteryzującym się silnym narodowym duchem, kochającym swoją ojczyznę.

Powieść napisana z wielką drobiazgowością i dbałością o szczegóły, znajdziemy w niej barwne i wyraziste postacie, piękny i rzetelny rys historyczny, opisy ubioru i ekwipunku rycerstwa polskiego, warunki życia i obyczajowości społeczeństwa w tamtym okresie oraz wątki miłosne. Wszystko to sprawia, że powieść jest bardzo interesująca, po którą z pewnością będą sięgały w dalszym ciągu wszystkie pokolenia.

Kup książkę Krzyżacy

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Krzyżacy
Inne książki autora
Sachem. Wydanie z opracowaniem
Henryk Sienkiewicz0
Okładka ksiązki - Sachem. Wydanie z opracowaniem

Opracowanie:- Życiorys Henryka Sienkiewicza - Czas i miejsce akcji noweli - Plan wydarzeń - Treść - Bohaterowie - charakterystyka - Sienkiewicz przeciw...

Rodzina Połanieckich
Henryk Sienkiewicz0
Okładka ksiązki - Rodzina Połanieckich

Jedna z nielicznych w dorobku Sienkiewicza powieść o tematyce współczesnej. Początkowo ostro krytykowana za zachowawczość i "filisterstwo", z czasem zyskała...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

Mój ci jest! Mój ci jest! Był stary, polski i słowiański obyczaj, mocny jak prawo, znany na Podhalu, w Krakowskiem, a nawet i w innych krajach, że gdy na prowadzonego na śmierć chłopca rzuciła niewinna dziewka zasłonę na znak, że chce za niego wyjść za mąż, tym samym zbawiała go od śmierci i kary. Znali ów obyczaj rycerze, znali kmiecie, znał polski lud miejski - a słyszeli o jego mocy i Niemcy, z dawniejszych czasów w grodach i miastach polskich zamieszkali. Dla wszystkichstało się jasnym, że gdyby Jaśko z Tęczyna chciał się teraz oprzeć uświęconemu obyczajowi, w mieście wzcząłby się groźny rozruch. I Zbyszko, i Danusia stali się jakby ukochanymi dziećmi rycerzy, mieszczan i pospolitego tłumu. Wszystko jednak zależało jeszcze od kasztelana. Rycerze i lud pociągnęli na zamek, w którym pod niebytność króla mieszkał pan krakowski - i zaraz pisarzsądowy, ksiądz Stanisław ze Skarbimierza, Zawisza, Farurej, Zyndram z Maszkowic i Powała z Taczewa udali się do niego, aby przedstawić moc obyczaju i przypomnieć, jako sam mówił, iż gdyby znalazł ,, prawo alibo pozór ,, - to wnet by skazanego uwolnił. A czyż mogło być lepsze prawo nad starodawny obyczaj, którego nie łamano nigdy?


Więcej
Recenzje miesiąca
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Szpital św. Judy
M.M. Perr
Szpital św. Judy
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Krypta trzech mistrzów
Marcin Przewoźniak
Krypta trzech mistrzów
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy