Utwór jest zapisem do¶wiadczeñ narratora-bohatera z pobytu w sowieckim ³agrze. Bohater podj±³ g³odówkê protestacyjn±, walcz±c o zwolnienie z obozu. W ksi±¿ce "Inny ¶wiat" Gustaw Herling-Grudziñski opisa³ m.in. mêkê cz³owieka g³odnego. Jego walka przynios³a sukces, ale niestety nie wszystkim siê to uda³o. Rusto Karinen podj±³ próbê ucieczki z obozu, niestety bez sukcesu. Zosta³ za to skatowany. Kostylew natomiast, ¿eby nie pracowaæ codziennie dla oprawców dobrowolnie, codziennie opala³ sobie rêkê nad ogniem, a ostatecznie pope³ni³ samobójstwo. Spo³eczno¶æ w ksi±¿ce by³a z³o¿ona z ludzi ró¿nej narodowo¶ci oraz ró¿nych grup spo³ecznych i zawodowych. W wiêkszo¶ci byli to wiê¼niowie polityczni i wrogowie pañstwa radzieckiego. Autor w powie¶ci opisa³ wp³yw obozu na cz³owieka.
Ostatni, po¶miertny tom "Pism zebranych" Gustawa Herlinga-Grudziñskiego, na który sk³adaj± siê dwa obszerne odcinki Dziennika pisanego noc± z...
¯ycie w obozie jest mo¿liwe tylko wówczas, je¶li w umy¶le i wspomnieniach wiê¼nia ulegn± zupe³nemu zatarciu miary porównawcze z wolno¶ci.
Przekona³em siê wielokrotnie, ¿e cz³owiek jest ludzki w ludzkich warunkach, i uwa¿am za upiorny nonsens naszych czasów próby s±dzenia go wed³ug uczynków, jakich dopu¶ci³ siê w warunkach nieludzkich - tak jakby wodê mo¿na by³o mierzyæ ogniem, a ziemiê piek³em.
Wiêcej