Recenzja książki: Żyj jak rolnik. 100 sposobów jak żyć w zgodzie z naturą

Recenzuje: Adrianna Michalewska

To już kolejna na naszym rynku wydawniczym pozycja promująca życie z dala od miasta. Nie bez powodu jej tytuł brzmi: Żyj jak rolnik, a nie: Zostań rolnikiem. 100 porad autora wychowanego na wsi to raczej zachęta do korzystania z uroków wsi niż rzetelny poradnik dla przyszłego posiadacza kilku hektarów. Autor przygotował porady dla tych z nas, którym wieś kojarzy się głównie z dzieciństwem i kwietnymi łąkami. Zaproponował kilka rozwiązań, mających ułatwić przeprowadzkę do domu, w którym znajdziemy czas na domowe przetwory z własnych owoców. Skorzystał z wieloletniego doświadczenia, aby niejako „na skróty" z mieszczucha zrobić mieszkańca wsi. Nie rolnika.

 

Porady Kampargarda można zastosować w miejskim ogródku, na działce, w przydomowym ogrodzie. Autor podpowiada, które zioła warto uprawiać w słonecznym zakątku, a które wolą cień, ile kur wystarczy, aby cieszyć się własnymi jajkami, jak sprawić, aby już w lutym mieć swoje nowalijki, w jaki sposób własnoręcznie zbudować murek, drewutnię czy kurnik. Książka jest pięknie wydana, każda porada - ilustrowana, twarda okładka pozwoli na wielokrotne korzystanie z poradnika bez obawy o jego zniszczenie. Dla tych z nas, którzy zapragną wprowadzić do swego życia odrobinę bukolicznych elementów, autor dorzuca sporo wiedzy z zakresu ekologii. To, co mieszczuchom może się wydawać naturalne, na wsi wcale naturalne nie jest. I tak warto pamiętać, że kurczące się zasoby łąk kwietnych prowadzą w prosty sposób do eliminacji wielu gatunków owadów, a w konsekwencji do wyjałowienia gleby. W jaki sposób? Otóż brak pokarmu kwiatowego oznacza wyginięcie owadów, których obecność jest niezbędna w zapylaniu uprawianych na skalę przemysłową roślin. Koło się zamyka. Warto o tym pomyśleć przy planowaniu własnego ogrodu, stworzonego głównie na bazie trawy i iglaków.

 

Hodując zwierzęta z kolei, np. świnie należy pamiętać, że to pożyteczne stworzenie doskonale ryje w ziemi, wyjadając rośliny, (np. trawę) wraz z korzeniami. Świnia jest niezastąpiona jako pomocnik w odchwaszczaniu i rekultywacji pola. Jako zwierzę hodowlane powinna mieć zapewnione schronienie, dobrą paszę i miejsce, w którym może się latem schłodzić. I choć niektórzy nie zamierzają przyznawać zwierzętom żadnych praw, warto pamiętać, że człowiek nie jest jedynym właścicielem planety, a współpraca i szacunek dla innych istot zamieszkujących Ziemię w konsekwencji opłaca się także jemu. Najlepiej widać to właśnie na wsi, gdzie wiedza o odpowiedniej hodowli zwierząt i uprawie roślin bezpośrednio przekłada się na pieniądze. Po co kupować drogie nawozy do ogrodu, gdy najlepszy nawóz mamy w stojącym obok chlewiku? Po co wydawać pieniądze na drogie płoty, skoro można posadzić rośliny, które potrafią stworzyć zaporę, chroniącą ogród i dom na obszarze 400 metrów? Kampargard często podkreśla, że wiele praktycznych rozwiązań przeczy estetycznym, sielankowym widoczkom, jakie znamy z czasopism o urządzaniu domu i ogrodu. Ale też i poradnik szwedzkiego rolnika nie jest malowniczym obrazkiem, gdzie kwiaty rosną „pod linijkę", a owieczki mają na szyjach czerwone kokardy. Każdy, kto pracuje w ziemi, ten wie, że czasami trzeba się pobrudzić.

 

Poradnik Kampargarda nie jest kompendium wiedzy o prowadzeniu gospodarstwa. To raczej elegancki i praktyczny zbiór propozycji dla ludzi, którzy chcieliby uszczknąć nieco mądrości gromadzonej na wsiach od lat i zastosować ją w swoich „wiejskich” domach, leżących często tuż poza granicami wielkich miast.

Kup książkę Żyj jak rolnik. 100 sposobów jak żyć w zgodzie z naturą

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Żyj jak rolnik. 100 sposobów jak żyć w zgodzie z naturą
Inne książki autora
Spiżarnia rolnika
Niklas Kampargard0
Okładka ksiązki - Spiżarnia rolnika

NIE MUSISZ BYC ROLNIKIEM, BY JESC TAK JAK ON Ze Spiżarni rolnika dowiesz się, jak planować oraz troszczyć się o swoje uprawy i zbiory. Poznasz tajniki...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy