Recenzja książki: Życie motyli

Recenzuje: Dorota Józefiak

Życie motyli to jedna z wielu powieści obyczajowych, w których samotna, średnio atrakcyjna kobieta w sile wieku gubi sens własnego życia i nie wie, co z sobą począć. Książkę Katarzyny Ryrych wyróżnia jednak to, że akcja nie jest tu schematyczna do bólu i nie kończy się przesłodzonym happy endem.  
 
Izydora to bardzo irytująca osoba. Jest po rozwodzie, musi sprzedać mieszkanie, ma dorosłego syna, który nie bardzo dba o relacje z matką i przyjaciółkę, która dba o nią wcale. Zrozpaczona, przypomina sobie ciotkę, która mieszka samotnie w małej mieścinie. Pisze list, prosząc o przygarnięcie jej pod swój dach, po czym się przeprowadza.

Z ciotką wcale nie jest tak, jak Izydora wymarzyła. Miasteczko, w którym teraz mieszka, jest odpychające i skrywa wiele mrocznych tajemnic. Ciotka to starsza osoba, przyzwyczajona do swojej samotności. Nie ukrywa, że bratanicy nigdy nie lubiła, więc mimo najszczerszych chęci nie zawsze radzi sobie w nowej relacji. Izydora jest pełna goryczy, bo wie, że zawiodła matkę, że zawiodła jako żona, a i jako matka nie spisała się najlepiej. Mieszka więc w dużym i nieprzyjaznym domu, czekając, aż ktokolwiek do niej zadzwoni. Niestety, nikt nie jest zainteresowany jej nowym życiem.

Izydora poznaje stopniowo przeszłość miasteczka, a także opowieści dotyczące jej rodziny. Odkrywa, że ciotka wcześniej mieszkała z kobietą, z którą łączyła ją niezwykła relacja, a także że jej ojciec spędzał w tym domu wiele czasu ze swoją drugą partnerką, gdy tymczasem matka zajmowała się nią i jej bratem. Stara się zrozumieć postępowanie krewnych, którzy wyłamali się z ogólnie przyjętych norm społecznych, a także poznać to przerażające miejsce, gdzie śmierć przyjmowana jest jak coś naturalnego, gdzie nie wywołuje ona większych emocji.

Na swej drodze spotyka lokalnego pijaczynę, Kazika, z którym nawiązuje nić porozumienia. Poznaje też tajemniczego pana Józka, który jest przyjacielem domu i opiekuje się ciotką. Zamyka się w hermetycznym i uporządkowanym otoczeniu, nadal jednak nie potrafi się odnaleźć.

Opowieść Katarzyny Ryrych nie jest ani przesadnie radosna, ani optymistyczna. Izydora nie zakochuje się na zabój i nie robi oszałamiającej kariery. Jednak poznając przeszłość, odkrywa, jak powinna wyglądać jej przyszłość i tym samym czyni mały krok ku temu, by uporządkować swoje życie. 

Autorka pisze lekko i interesująco, jej powieść czyta się zatem szybko i z przyjemnością. Nie razi styl, postaci są zarysowane sprawnie. Wszystko jest tu przemyślane i dopracowane.

Nie jest to powieść dla tych czytelników, którzy szukają łzawych książek, ani dla tych, którzy uwielbiają piękne opowieści o miłości z zaskakującym happy endem. Chociaż miłość pojawia się na kartach powieści, to ukazana została jako trudne uczucie, które musi na każdym kroku mierzyć się z wyzwaniami i przeszkodami. Ale jest też nadzieja - Izydora wprowadza bowiem małe zmiany do swojego życia i stara się pogodzić z przeszłością, żeby łatwiej odnaleźć się w przyszłości.

Życie motyli to dobra lektura na weekend czy dłuższy wieczór. Nie wymaga wielkiego zaangażowania ze strony czytelnika, nie przygnębia, choć dla zachowania prawdopodobieństwa jest zaprawiona odpowiednią dawką goryczy. Katarzyna Ryrych wprowadza czytelnika w tajemniczy świat małej mieściny, gdzie pewna dojrzała kobieta próbuje ułożyć sobie życie.

Kup książkę Życie motyli

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Życie motyli
Książka
Życie motyli
Katarzyna Ryrych
Inne książki autora
Hodowla
Katarzyna Ryrych0
Okładka ksiązki - Hodowla

W porządnej szkole wszystko jest pod kontrolą. Uczą się w niej tylko ładni, grzeczni i wzorowi. Nie ma tam miejsca na myślenie, a czarne zawsze jest białe...

Zginęła mi sosna
Katarzyna Ryrych0
Okładka ksiązki - Zginęła mi sosna

Opowieść o poszukiwaniu tożsamości i wychodzeniu z cienia drugiego człowieka. A także historia rodzinnych tajemnic, które determinują losy bohaterów...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Zły Samarytanin
Jarosław Dobrowolski ;
Zły Samarytanin
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy