Recenzja książki: Zrozumieć Montessori. Czyli Maria Montessori o wychowaniu dziecka

Recenzuje: Sławomir Krempa

„Zrozumieć Montessori” Małgorzaty Mikszy to świetny wstęp do świata myśli Marii Montessori. To książka doskonała jako szansa pierwszego spotkania z pedagogiką w wydaniu tak bardzo atrakcyjnym i nieszablonowym. To książka świetna dla nauczycieli, ale też publikacja, z której treścią powinno zapoznać się wielu rodziców, poważnie myślących o odpowiedzialnym kształceniu i wychowywaniu dziecka. 

 

Małgorzata Miksza – pedagog mocno zaangażowana w promocję koncepcji Marii Montessori oraz wdrażanie jej w życie – starała się w dość krótkiej (niespełna 130 stron) publikacji zawrzeć najważniejsze informacje, które powinny znać osoby wkraczające w świat pedagogiki – czy to jako studenci, nauczyciele, czy też – rodzice, których rola w kształceniu i wychowywaniu dzieci okazuje się ogromna. Przede wszystkim więc autorka zaprezentowała najważniejsze pojęcia, jakimi operuje się w pedagogice Montessori, pisząc „wrażliwych fazach”, „polaryzacji uwagi” „normalizacji” czy „trójfazowym cyklu pracy”. Autorka terminy naukowe wyjaśnia w sposób dość przystępny, unikając jednak niejasności i nadmiernego uproszczenia. Miksza omawia także, w jakim otoczeniu według Marii Montessori powinno przebiegać wychowanie, jak odpowiednio przygotować dom i sale, w których takie kształtowanie dziecka będzie miało miejsce. Interesującym uzupełnieniem książki stają się pomoce naukowe i scenariusze autorstwa twórczyni pedagogiki Montessori. 

 

Wypada powiedzieć wprost: nie jest to książka idealna. Miejscami ma ona charakter zanadto naukowy, na czym traci część praktyczna. Zamieszczone w aneksach pomoce naukowe i scenariusze można było z powodzeniem wpleść w treść książki i obszernie je skomentować, wyjaśniając, jak ujawnia się w nich myśl pedagogiczna Marii Montessori. Nieco zbędne wydają się również rozdział poświęcony życiu Montessori oraz biogram jej życia i działalności. 

 

W ogólnym jednak rozrachunku publikacja Małgorzaty Mikszy wypada bardzo dobrze. Jest przystępna, co okaże się szczególnie wielkim atutem w przypadku, gdy sięgną po nią rodzice, którzy swe dzieci zapisali już do placówek wychowujących w duchu Montessori bądź też zastanawiają się nad wyborem dla nich przedszkola lub szkoły. Ale jest też wystarczająco rzeczowa, by pozwoliła na zapoznanie się z myślą Montessori przyszłym specjalistom, których ten nurt w pedagogice interesuje. Oczywiście, prócz odpowiedniego języka, znakomicie wyjaśnionej terminologii i sposobu prezentacji poszczególnych informacji, dużą siłą publikacji jest również nowoczesność myśli Marii Montessori. Próba włączenia najmłodszych do życia w kulturze i cywilizacji, wsparcie samorozwoju, branie pod uwagę indywidualnych potrzeb czy zainteresowań oraz współistnienie obok siebie zasady porządku i wolności – to sprawy, które dopiero dzisiaj cieszą się w Polsce odpowiednio dużym zainteresowaniem. Dla wielu czytelników publikacja Małgorzaty Mikszy może okazać się objawieniem – i już choćby walor popularyzatorski jest argumentem, dla którego warto książkę „Zrozumieć Montessori” docenić. 

 

Kup książkę Zrozumieć Montessori. Czyli Maria Montessori o wychowaniu dziecka

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Zrozumieć Montessori. Czyli Maria Montessori o wychowaniu dziecka
Inne książki autora
Tradycja i współczesność filozofii wychowania. Pedagogika filozoficzna. Tom II
Małgorzata Miksza0
Okładka ksiązki - Tradycja i współczesność filozofii wychowania. Pedagogika filozoficzna. Tom II

Tematem książki jest historyczny i współczesny dorobek odradzającej się w Polsce dziedziny badań pedagogicznych, jaką jest filozofia wychowania...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy