Recenzja książki: Zimowy wiatr na twojej twarzy

Recenzuje: Katarzyna Krzan

Zimowy wiatr na twojej twarzy to monumentalne dzieło, oparte na dramatycznych losach krewnych autorki i wydarzeniach historycznych, które wywarły wpływ na kształt współczesnej Europy. Akcja oparta jest na autentycznych zdarzeniach, co podnosi jej wartość. Historia zaczyna się w małej hiszpańskiej wiosce, która mimo izolacji od świata, nie zdołała uchronić się przed wojenną zawieruchą - najpierw przed wojną domową, a potem wojną światową.

Nastoletni Guillen przybywa wraz z matką do miasteczka. Ona podaje się za wdowę, on – półsierotę. Balbina szybko zdobywa serce samotnego ojca, stając się przybraną matką dla gromadki jego dzieci, Guillen natomiast zaprzyjaźnia się z przyrodnią siostrą, Leną. Pewnie żyliby nadal szczęśliwie, choć skromnie, gdyby nie pewne wydarzenie. Otóż w pobliskich górach rozbija się samolot, a Guillen jest śmiałkiem, który odnajduje ciała lotników i zostaje lokalnym bohaterem. Wkrótce przybywa do nich wdowa po lotniku, polska hrabina, która w zamian za odnalezienie ciała męża proponuje chłopakowi nowe życie. Ma przy jej rodzinie zdobyć wykształcenie i stać się niejako dziedzicem jej fortuny. Córki hrabiny nie są specjalnie zainteresowane przemysłem lotniczym, a syn jest kaleką. Chłopak z hiszpańskiej wsi zostaje zabrany na francuskie salony. Będzie tęsknił nie tyle za rodziną, co przede wszystkim za ukochaną Leną, która stanie się dla niego kimś więcej niż przyrodnią siostrą.

Tymczasem w kraju narastają niepokoje, buntują się żołnierze w Maroku, Hiszpanii grozi wojna domowa. We Francji coraz więcej mówi się o walce klas, odbieraniu majątków burżuazji i zbrojeniu się niemieckich sąsiadów. Sytuacja staje się coraz bardziej napięta, każdy będzie musiał zająć jakieś stanowisko, opowiedzieć się po którejś ze stron rodzącego się konfliktu. Rodzina Guillena i Leny stanie po różnych stronach barykady, a oni sami zostaną rozdzieleni na długie lata.

Powieść napisana z olbrzymim rozmachem przygląda się indywidualnym losom ludzi rzuconych w wir wojen, które niszczą wszystko, nie tylko prywatne plany, wszystkim stając na drodze ku szczęściu. Wojna rzuca bohaterów do walczącej Warszawy, stawia na ich drogach zdrajców, szpiegów, ale też osoby o wielkim sercu. Konsekwencje podejmowanych często pod wpływem silnych emocji decyzji będą wywierały wpływ na losy rodziny jeszcze długo po wojnie. Jak mówi sama autorka, stworzenie tej historii na podstawie zasłyszanych opowieści, poznanych faktów i przeczytanych opracowań zajęło jej wiele lat. Faktycznie, powiązanie tak odległych wydarzeń jak wojna domowa w Hiszpanii z ucieczką z transportu do Oświęcimia może stanowić nie lada wyzwanie. Na uwagę zasługuje fakt, że Carla Montero nie tworzy powieści typowo historycznej, nie zasypuje czytelnika datami, skupia się raczej na losach swoich bohaterów, ich wyborach i emocjach, co sprawia, że stają się bardziej przekonujący. Tym bardziej, że pozostają do końca wierni swoim przekonaniom.

Kup książkę Zimowy wiatr na twojej twarzy

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Zimowy wiatr na twojej twarzy
Książka
Inne książki autora
Szmaragdowa tablica
Carla Montero0
Okładka ksiązki - Szmaragdowa tablica

"Mimo wszystko, ciągle uważam, że ludzie mają dobre serce" Anne Frank Bestseller w Hiszpanii - 100 000 sprzedanych egzemplarzy! Historia i współczesność...

Ognisty medalion
Carla Montero0
Okładka ksiązki - Ognisty medalion

Kontynuacja bestsellerowej Szmaragdowej Tablicy. Odkryj tajemnicę Ognistego Medalionu, relikwii, która naznaczyła bieg historii! Madryt, XXI wiek. Ana...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy