Recenzja książki: Zabić drozda

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Najbardziej konserwatywną częścią Stanów Zjednoczonych jest Głębokie Południe, miejsce najsilniejszych napięć rasowych, największego fundamentalizmu religijnego oraz skutecznego ograniczania praw innych grup rasowych i etnicznych. Problemem nierówności ras zajęła się amerykańska pisarka Harper Lee, która jako córka prawnika często była świadkiem konfliktów na tle rasowym. Jej powieść (wydana w 1960 roku) Zabić drozda została uhonorowana nagrodą Pulitzera, a sama autorka otrzymała Medal Wolności za „wkład w literaturę”. Teraz nakładem Wydawnictwa Jaguar ukazuje się komiksowa adaptacja Zabić drozda.

Akcja powieści toczy się w niewielkim fikcyjnym miasteczku Maycomb w stanie Alabama w latach trzydziestych XX wieku. Główni bohaterowie to dzieci miejscowego adwokata Atticusa Fincha: Jean Louise (Smyk) i Jeremy (Jem) oraz ich przyjaciel Dill. Temu, co dzieje się w zamkniętej lokalnej społeczności (a dzieje się dużo), czytelnik przypatruje się oczami córki Atticusa. Obserwuje relacje międzyludzkie, próbuje zrozumieć motywy postępowania ludzi białych, tak bardzo uprzedzonych i pełnych nienawiści na tle rasowym. Uczy się od Atticusa praworządności, tolerancji, poszanowania drugiego człowieka – każdego, bez względu na kolor skóry i pochodzenie.

Ze względu na swój młody wiek, Jean Louise nie posiada jeszcze rozległej wiedzy życiowej, dlatego nieustannie zadaje pytania, analizuje odpowiedzi i wyciąga konstruktywne wnioski. Cechuje ją ufność, opiekuńczość, ale i upór oraz pewność siebie. A przyznać trzeba, że dostrzega i rozumie o wiele więcej niż niejeden obciążony stereotypami rządzącymi światem dorosłych mieszkaniec Głębokiego Południa Stanów Zjednoczonych.

Powieść Harper Lee, zobrazowana za pomocą realistycznej grafiki komiksowej, opowiada o odwadze, determinacji, dystansie do siebie, przede wszystkim zaś żalu z powodu niesprawiedliwości społecznej, nierówności rasowej. Przeplatające się w lekturze dwa wątki – fascynacja synem sąsiada, Dzikim Radleyem, i obrona Afroamerykanina Toma Robinsona, który niesprawiedliwie oskarżony został o gwałt na białej kobiecie – odzwierciedlają małomiasteczkową ignorancję oraz ogrom uprzedzeń i nienawiści na tle rasowym. Nie dziwi więc fakt, że wiara Atticusa i jego dzieci w wymiar sprawiedliwości zaczyna się chwiać. Czy nadzieja na ludzką dobroć zostanie przywrócona? Lektura udziela jednoznacznej odpowiedzi.

Publikacja Wydawnictwa Jaguar napisana jest w sposób interesujący i całkowicie przystępny. Komunikatywny język przekazu sprawia, że czytelnik nie tylko poznaje zagadnienia dotyczące nierówności rasowej, ale również rozumie, że należy uczynić wszystko, by coraz bardziej poprawiać – krok po kroku – trudną sytuację tych, którzy wciąż jeszcze spotykają się z przejawami dyskryminacji. Pełne życia i szczegółów barwne ilustracje Freda Fordhama przekaz ten jeszcze bardziej uwypuklają. Zabić drozda, ujęta w formę powieści graficznej, to klasyka w nowym, bardzo interesującym wydaniu.

Tagi: komiksy

Kup książkę Zabić drozda

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Zabić drozda
Autor
Książka
Zabić drozda
Harper Lee
Inne książki autora
Idź, postaw wartownika
Harper Lee0
Okładka ksiązki - Idź, postaw wartownika

"Wyspą każdego człowieka, Jean Louise, jego wartownikiem jest sumienie." Maycomb, Alabama. Dwudziestosześcioletnia Jean Louise Finch, zwana Skautem, powraca...

Zabić drozda
Harper Lee0
Okładka ksiązki - Zabić drozda

"Zabić drozda" to wstrząsająca historia o dzieciństwie i kryzysie sumienia. Poruszająca opowieść odwołuje się do tego, co o życiu człowieka najcenniejsze:...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Lato drugich szans
Dagmara Zielant-Woś
Lato drugich szans
Upiór w szkole
Krzysztof Kochański
Upiór w szkole
Dolina Marzeń. Przeszłość
Katarzyna Grochowska
Dolina Marzeń. Przeszłość
Piwniczne chłopaki
Jakub Ćwiek
Piwniczne chłopaki
Z okruchów nadziei
Anna Siedlecka
Z okruchów nadziei
Kroniki Czasu Ziemi
Andrzej Góral
Kroniki Czasu Ziemi
Niewolnica elfów
Justyna Komuda ;
Niewolnica elfów
Gorath. Uderz pierwszy
Janusz Stankiewicz
Gorath. Uderz pierwszy
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy