Recenzja książki: Za wolność moich sióstr. Walka o nasze jutro

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Zrzeszające bojówkarzy z Iraku i Syrii tzw. Państwo Islamskie (ISIS) nigdy nie zostało uznane przez Organizację Narodów Zjednoczonych, rządy ani główne grupy muzułmanów. Treść książki Za wolność moich sióstr. Walka o nasze jutro pokazuje, jak młodym wojowniczkom, przepełnionym nadzieją na lepszą przyszłość i wiarą w powodzenie, udało się zatrzymać krwawy pochód Państwa Islamskiego przez Syrię.

Gayle Tzemach Lemmon (we Wstępie wspomina swoje dzieciństwo i trudne warunki życia rodziców w kurdyjskim regionie Iraku) wiernie odtworzyła zbrojny konflikt pomiędzy ISIS a Kurdami (największa mniejszość etniczna w Syrii). Opowiedziane przez nią historie pochodzą z „pierwszej ręki” (międzynarodowe wywiady, pobyty reporterskie w północno-wschodniej Syrii, rozmowy z przedstawicielami Stanów Zjednoczonych oraz Iraku), a zachodzące zmiany polityczne splatają się z działaniami zbuntowanych Kurdyjek, których ambicje sięgały daleko poza Syrię. Zamieszczona na początku książki mapa przedstawia Zdobycze terytorialne Kurdów i Syryjskich Sił Demokratycznych w latach 2014-2017, zaś wymienione przez autorkę postaci (zmienione ze względów bezpieczeństwa dane niektórych z nich uniemożliwiają ich identyfikację) to dzielne kobiety – przywódczynie polityczne, członkinie Kobiecych Jednostek Ochrony – które z karabinami w rękach ruszyły do walki z szeroko pojmowaną niesprawiedliwością.

Reportaż Gayle Tzemach Lemmon jest trzymającą w napięciu opowieścią z wojny i o wojnie. Nic w niej nie jest wymyślone, rozbudowane opisy to szczegółowe relacje z regionów objętych działaniami wojennymi, dialogi odzwierciedlają autentyczne wydarzenia. Są w lekturze daty, liczby, nazwiska, przywódcy i ich decyzje, aspekty ideologiczne, posunięcia strategiczne, konserwatywne ograniczenia, łańcuchy zdarzeń. Są wydarzenia historyczne, dane geograficzne, rozmowy odtworzone na podstawie wywiadów. Opisane zostały bojowe szkolenia oraz przebiegi zamieszek i walk, wymienione następstwa protestów, wspomniane klanowe tradycje. Przy kurdyjskich pojęciach wyjaśniono ich znaczenie. Pomocą służą bibliograficzne przypisy końcowe (pozycje tradycyjne i internetowe). Całość uzupełniają pochodzące w większości z archiwum autorki kolorowe zdjęcia (wraz ze zdjęciem pomnika upamiętniającego kobiety, które stanęły do walki przeciw ISIS).

Publikacja Wydawnictwa Znak, otwierając oczy na wydarzenia o światowym znaczeniu, dowartościowuje kobiety, którym nieugięta siła woli pozwoliła na podjęcie walki z syryjskim reżimem i grupami powiązanymi z Al-Kaidą oraz ISIS. Warto się zapoznać z jej treścią.

Tagi: Literatura faktu

Kup książkę Za wolność moich sióstr. Walka o nasze jutro

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Za wolność moich sióstr. Walka o nasze jutro
Książka
Inne książki autora
Kobiety z Kabulu
Gayle Tzemach Lemmon0
Okładka ksiązki - Kobiety z Kabulu

Opowieść o kobietach, które skromnie i wytrwale stawiają czoło każdemu wyzwaniu.\r\n \r\nŻycie Kamili Sidiqi zmieniło się z dnia na dzień, kiedy do Kabulu...

Wojna Ashley. Nieznana historia wojskowej jednostki specjalnej złożonej z kobiet
Gayle Tzemach Lemmon0
Okładka ksiązki - Wojna Ashley. Nieznana historia wojskowej jednostki specjalnej złożonej z kobiet

Porywająca i wzruszająca opowieść o przyjaźni - historia, która odmieni spojrzenie na wojnę. W 2010 roku armia USA powołała Cultural Support Teams...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy