Recenzja książki: Z czułością dla siebie. Co możemy zrobić, aby być zdrowszym i szczęśliwszym

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Każdy chce być zdrowy i szczęśliwy. Nikt dobrowolnie nie rezygnuje z dobrego samopoczucia. Dziesięć rozdziałów (niczym dekalog) książki Z czułością dla siebie poucza, Co możemy zrobić, aby być zdrowszym i szczęśliwszym. Bo przecież szczęśliwi chorują rzadziej.

Publikacja Wydawnictwa Dobra Literatura jest wyczerpującym poradnikiem z usystematyzowaną treścią. Gerald Hüther – neurobiolog specjalizujący się w badaniu mózgu – pokazuje w niej, w jaki sposób to, co ma człowieka uszczęśliwiać, wpędza go w chorobę. Udowadnia, że w pierwszej kolejności należy uświadomić sobie negatywne oddziaływanie braku miłości do samego siebie i innych, który to brak wpędza w chorobę przez to, że niszczy związki oraz rujnuje zaufanie. By temu zaradzić, potrzebne jest – według autora – życie w zgodzie ze swoją naturą, wsłuchiwanie się w sygnały płynące z własnego ciała, a także zaspokajanie podstawowych potrzeb psychicznych (przynależność, samostanowienie o swoim życiu). Analizując uwarunkowania człowieka od chwili jego narodzenia, Gerald Hüther podkreśla negatywny wpływ zbyt wysokich wymagań dorosłych względem dzieci, które, by wpisać się w cudze oczekiwania, tracą zdolność zatruwanego przez stres i lęk samouzdrawiania. Autor, zestawiając teorię z praktyką, wymienia czynniki osłabiające i wzmacniające samouzdrawianie, po czym podaje skuteczne metody wprowadzania zdrowych zmian. Wypowiada się również na temat tłumienia kochającej relacji z samym sobą (analizuje zaspokajanie potrzeb cielesnych i psychicznych) oraz kształtowania życia w łączności z innymi.

Wiedza zawarta w lekturze jest specjalistyczna. Efekty wieloletnich badań, obserwacji i doświadczeń własnych Gerald Hüther wzbogacił spostrzeżeniami specjalistów nauk przyrodniczych i medycznych: psychologów, psychoterapeutów, biologów, genetyków, lekarzy, fizyków, a także filozofów, teologów, socjologów oraz pisarzy. Poparte wielokrotną analizą reakcji mózgu spojrzenie naukowe ubogacają opisy konkretnych przypadków. Fachowe pojęcia w przystępny sposób zostały wyjaśnione. Zaproponowany adres strony internetowej odsyła czytelnika po dalsze wskazówki, natomiast zamieszczony na końcu wiersz Hermanna Hessego pt. Stopnie stanowi potwierdzenie trafności przedstawionych w lekturze przemyśleń.

Poradnik Z czułością dla siebie. Co możemy zrobić, aby być zdrowszym i szczęśliwszym przeznaczony jest dla każdego. Przebija z niego zachęta do troski o wzrost witalnych sił obronnych, bo przecież… na powrót do zdrowia nigdy nie jest za późno.

Kup książkę Z czułością dla siebie. Co możemy zrobić, aby być zdrowszym i szczęśliwszym

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Z czułością dla siebie. Co możemy zrobić, aby być zdrowszym i szczęśliwszym
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy