Wszyscy jesteśmy kosmitami to zbiór opowiadań, które mogą obudzić (być może) nieco zapomniane emocje, jakich doświadczaliśmy przy pierwszym spotkaniu z fantastyką Kiryła Bułyczowa i Stanisława Lema. Przedstawione z dziecięcej perspektywy historie zaskakują oryginalnością, Krzysztof Kochański doskonale odwzorował dziecięcy sposób pojmowania świata, w którym wyobraźnia odgrywa centralną rolę. Siedem opowiadań skonstruowano wedle podobnej zasady; stworzona została opowieść, w której centralne miejsce zajmuje dziecko, a uwaga czytelnika zogniskowana jest na jego marzeniach, przygodach i niezwykłych wnioskach. Codzienność bohaterów, zestawiona z niezwykłymi wydarzeniami, które stają się ich udziałem, obfituje w zabawne sytuacje, zaskakujące sceny i intrygujące wnioski dotyczące przedstawianej codzienności.
Krzysztof Kochański w oryginalny i bardzo przystępny sposób porusza w opowiadaniach problemy dotyczące fantastyki, ale też astronomii i fizyki, jednakże unika belferskiej nuty, czyniąc naukę stałym elementem codzienności bohaterów. Autor połączył zamiłowanie do wiedzy typowe dla uczonych z ciekawością, charakterystyczną dla dziecięcego umysłu, i emocjami, którymi zarówno młodzi, jak i starsi bohaterowie tych opowiadań kierują się w codziennych sytuacjach. Bez znaczenia pozostaje tu fakt, czy bohater kolejnego opowiadania jest Ziemianinem, czy też Kosmitą. Wszystkie dzieci (i dorośli) z opowiadań ze zbioru Krzysztofa Kochańskiego są w zasadzie tożsami z czytelnikiem. Kierują się podobnymi uczuciami i reagują w sposób zbliżony do tego, jak reagowałyby współczesne dzieci. Tworzy to niezwykłą więź pomiędzy bohaterami a młodymi odbiorcami, tak wyraźną we wspomnianych już wcześniej książkach Bułyczowa, szczególnie tych kierowanych do młodego czytelnika.
Szczególnie wzruszające jest opowiadanie Tornister. Opowiada o drodze, jaką przechodzi młody człowiek, zmierzający do poznania siebie. To swoiste gnothi seauton, spopularyzowane przez Sokratesa, jest także próbą dotarcia do dziecięcego źródła motywacji, często przez dorosłych pomijanego lub niezrozumianego, tutaj wzbogacone o elementy SF.
Wszyscy jesteśmy kosmitami to udana, pełna humoru i refleksji lektura dla uczniów szkoły podstawowej – tych poszukujących pierwszych kontaktów z literaturą i tych, którzy wolą krótsze formy literackie, mocno nasycone interesującymi zagadnieniami. Pokazuje świat nauki jako przyjazne otoczenie, w którym warto pozostać na dłużej. Zdecydowanie polecam.
W zaginionej na krańcu świata krainie od wieków trwa legenda o Magenotach, ludziach uważanych powszechnie za magów, w istocie zaś będących więźniami tajemniczej...
Stefanek tak już ma, że uwielbia straszyć. Duchy, zjawy, wampiry, zombi - w jego repertuarze znaleźć można wszystkie możliwe monstra. Pokój chłopca wypełniają...