Recenzja książki: Więzy

Recenzuje: Piotr Piekarski

Więzy Marcina Michała Wysockiego to próba przyjrzenia się życiu erotycznemu Polaków. Próba spojrzenia na to, co nas kręci, co nas podnieca. To powieść, w której ważniejsze od scen erotycznych jest przyjrzenie się ciału, jego potrzebom, ludzkim pragnieniom i granicom, które trzeba przekroczyć, by doświadczyć spełnienia.

recenzja Więzy

Główną bohaterką powieści Marcina Michała Wysockiego jest Hanka – kobieta w sile wieku, która pewnego dnia wraz z mężem odkrywa, że w ich związku czegoś brakuje. Że ich życie erotyczne – choć na pewno nie martwe – mogłoby przecież być pełniejsze, ciekawsze, bogatsze. Zrozumienie tego faktu prowadzi do dalszych poszukiwań. Poszukiwań odważnych, czasem kończących się spektakularnym sukcesem, innym zaś razem – bolesną klęską. Za każdym razem nowe doświadczenia wzbogacają związek Hanki i jej partnera. Cementują go. Sprawiają, że udaje im się uniknąć rutyny, która potrafi zabić najlepsze nawet małżeństwo. Hanka z mężem stopniowo odkrywają własne granice. A potem starają się je przesuwać lub po prostu przekraczać.

Książka Marcina Michała Wysockiego to opowieść o tym, jak kultura i wychowanie sprawiają, że wciąż tkwimy w więzach, które nie pozwalają nam osiągnąć szczęścia.  Że sami na siebie nakładamy kolejne ograniczenia, powodowani wstydem lub obawą, że zranimy kogoś bliskiego. Wreszcie – że tabuizujemy seksualność, nie rozmawiamy o niej z partnerami lub współmałżonkami (a już, broń Boże, z dziećmi), niejako przenosząc na nich własny wstyd. Uczymy – i siebie, i bliskich – zapominać o potrzebach własnego ciała. To zaś nie może skończyć się dobrze.

Lektura Więzów musi prowokować do porównania tej książki z tak modnymi obecnie powieściami erotycznymi i filmami, które biją rekordy popularności na platformach streamingowych. Rzecz w tym, że to lektura zupełnie inna. Choć nie brak w książce scen erotycznych, autor nie ogranicza się do nich, lecz stara się zachęcić czytelnika do zadania dużo poważniejszych pytań. Marcin Michał Wysocki stara się skonfrontować swego odbiorcę z tym, czego ten doświadczyć by nie chciał i na co nie jest gotowy. A czyni to za pośrednictwem głównej bohaterki swojej opowieści – Hanki.

Hanka to kobieta nietuzinkowa. Samoświadoma, zdecydowana, stopniowo wyzwalająca się z okowów tradycyjnego wychowania. Hanka próbuje uwolnić się również z przekonań narzuconych jej przez środowisko, w którym dorastała. Co ważne, nie jest ona przedstawicielką żadnej z warstw uprzywilejowanych. Bo przecież wykształcenie czy status materialny nie decyduje o naszym temperamencie czy poziomie libido. Bohaterka powieści Wysockiego ma świadomość własnych potrzeb i odwagę, by próbować je zaspokoić.

Więzy to powieść, która ma czytelnika skłonić do zastanowienia się nad tym, czy czuje się spełniony – w życiu, pracy, związku lub… w łóżku. I – co ważniejsze – do zadania samemu sobie pytania, czy równie spełniony jest jego/jej partner lub partnerka. To opowieść o współczesnych ludziach i dzisiejszych związkach. A że nikt nie jest samotną wyspą, Więzy to po prostu lektura dla każdego.

Tagi: Romans erotyczny

Kup książkę Więzy

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Więzy
Książka
Więzy
Marcin Michał Wysocki
Inne książki autora
Baku, Moskwa, Warszawa
Marcin Michał Wysocki0
Okładka ksiązki - Baku, Moskwa, Warszawa

Powieść obyczajowa; historia życia młodego Azera, artysty plastyka, który kierując się w życiu dwiema najważniejszymi dla siebie wartościami: potrzebą...

#Portal randkowy
Marcin Michał Wysocki 0
Okładka ksiązki - #Portal randkowy

Ludzie poszukują w internecie szczęścia. Jednym chodzi o pieniądze i władzę, innym o sławę, a jeszcze innym o rozrywkę czy seks. Miliony pragną jednak...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy