Recenzja książki: Warszawa w rozmowach

Recenzuje: Dorota Józefiak

Warszawa w rozmowach Justyny Krajewskiej to książka, obok której nie przejdzie obojętnie żaden warszawiak. Nie przejdzie też obojętnie ten, kto lubi odwiedzać stolicę, kto interesuje się historią, sztuką i chętnie sięga po wywiady, wspomnienia i biografie. Tak naprawdę to książka, w której każdy może znaleźć coś dla siebie.

Stanowi ona zbiór wywiadów z tymi, dla których Warszawa jest domem, którzy oddali stolicy serce i duszę. Niesamowite zestawienie wyjątkowych osób - każda z inną historią, z innymi wspomnieniami i z inną profesją, spotkanie ludzi, których łączą cieplejsze uczucia do miasta. Podczas rozmów została pokazana Warszawa przedwojenna, ta z czasów Powstania, z lat późniejszych, aż po współczesne, tętniące życiem miasto. Autorka przeprowadziła ciekawe, pełne nostalgii wywiady zarówno z generałem brygady Wojska Polskiego Stefanem Klemensem Bałukiem, jak i z aktorami - Emilianem Kamińskim, Aliną Janowską, z prawnukiem znanego piosenkarza Mieczysława Fogga, właścicielem jednej z najbardziej znanych cukierni warszawskich - Andrzejem Bliklem i z wieloma innymi ważnymi dla polskiej historii i sztuki postaciami.

W trakcie lektury zdumiewa lekkość, z jaką autorka poprowadziła rozmowy - nie są one sztuczne, nie są wymuszone, nie sprawiają wrażenia ustawionych - są to po prostu ciepłe, sympatyczne wymiany zdań, z których można dowiedzieć się naprawdę wiele. Uderza spokój w rozmowie z panią Aliną Janowską, która w magiczny sposób wypowiada się o swojej rodzinie, o ojczyźnie, o miłości i o pasjach. Duże wrażenie na czytelniku robią wspomnienia Jana Englerta, który opowiada o rodzicach, zwłaszcza o ojcu, którego historia i życie nawet dla syna stanowią tajemnicę. W wielu wywiadach autorka porusza temat Powstania Warszawskiego, pyta, czy miało sens i czy było potrzebne. Emilian Kamiński opowiada o swoim "bardzo warszawskim" teatrze, Michał Fogg o utrwalaniu dorobku pradziadka, a Danuta Szaflarska o swoim przyjeździe do stolicy i o tym, jak zapałała do miasta miłością od pierwszego wejrzenia.

Każda rozmowa jest wyjątkowa, czuć na każdym kroku, że goście autorki doskonale odnaleźli się w rozmowach z nią, że te rozmowy sprawiły im dużo przyjemności. Miłość do stolicy, duma ze swojego miasta, piękne wspomnienia z lat młodości, z rozwoju kariery, tęsknoty, wyjazdy i powroty - to tylko niektóre tematy, jakie poruszone zostają na stronicach książki. Całość stanowi cudowną podróż przez najważniejsze warszawskie dzielnice, ulice, zabytkowe kamienice i inne miejsca, które wręcz muszą oczarować czytelnika swoim pięknem i są niemymi świadkami rozgrywających się przez wiele pokoleń wydarzeń.

 

I po przeczytaniu rozmów o stolicy można być pewnym, że to, co śpiewał Adolf Dymsza wiele lat temu, do dziś jest jak najbardziej aktualne:


Warszawa da się lubić,
Warszawa da się lubić,
Tu szczęście można znaleźć,
Tutaj serce można zgubić.
Wiadoma rzecz - stolica,
I każde słowo zbędnem,
W ogóle i w szczególe,
I pod każdem innem względem.

Kup książkę Warszawa w rozmowach

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Warszawa w rozmowach
Książka
Warszawa w rozmowach
Justyna Krajewska
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy