Recenzja książki: W cudzym domu

Recenzuje: Betsy

Autorzy książek coraz częściej w swoich powieściach wracają do minionych lat, minionych kultur i wydarzeń. Widać również, że książki takie cieszą się dużym zainteresowaniem wśród czytelników. Jedną z takich lektur jest powieść Hanny Cygler W cudzym domu. Ta barwna opowieść stanowi interesujące połączenie wielu gatunków literackich i wątków, które tworzą intrygującą i bardzo wciągającą historię. To także kolejny dowód na to, że nie trzeba być zagranicznym autorem, by stworzyć niebanalną, a - co ważniejsze - bardzo dobrą powieść, która w Polsce odniesie sukces.
 
Akcja powieści rozgrywa się w wieku XIX. Bohaterowie – Joachim von Eistetten, Louise de Sokolowski, Dmitrij Szuszkin – trafiają do Warszawy, gdzie każde z nich pragnie rozpocząć nowe życie. Los jednak nie sprzyja ich szczęściu, w ich życiu następują kolejne wzloty i upadki, które kończą się bardzo różnie. Joachim przez fałszywe oskarżenie trafia do Cytadeli, może zostać zesłany na Sybir. Jego sprawą zajmuje się radca Szuszkin, który nie darzy sympatią tego, co polskie. Louise zaś, po ucieczce z rodzinnego domu, zmaga się z trudami życia i niespełnioną miłością, co doprowadza ją do nietrafnych i ciężkich decyzji…
 
Książkę Hanny Cygler czyta się z przyjemnością. Sprawnie prowadzona narracja skłania do refleksji i przynosi często barwne porównania. Zdarza się, że nadmiar poetyckich porównań w literaturze stanowić może pewną przesadę, tu jednak jest inaczej. Autorka znakomicie ukazała tło historyczne rozgrywających się wydarzeń, w interesujący sposób kreśli rownież portrety swoich bohaterów. W powieści W cudzym domu mamy niezwykłą grę pozorów, autorka i bohaterowie zwodzą czytelnika, niejednokrotnie solidnie go zaskakując. Z czasem pojawia się szansa, by odkryć prawdziwe zamiary i dostrzec całą żłożoność intryg, które potrafią wciągnąć i zaciekawić. Wątki, na pierwszy rzut oka tak różne i odrębne, w końcu jednak łączą się z sobą i tworzą fascynującą całość. 
 
Powieść Hanny Cygler łączy liczne gatunki literackie. Owszem, to powieść historyczna, wzbogacona jednak o wyraźne wątki obyczajowe i kryminalne. Dzięki temu książka może zatem zaciekawić wielu czytelników, nie tylko zagorzałych miłośników powieści historycznych. To historia interesująca przez swoją różnorodność. 
 
W cudzym domu to świetna powieść z bogatym tłem historycznym. To jednak książka, która przede wszystkim dostarcza czytelnikom znakomitej rozrywki. Podczas lektury czytelnikowi towarzyszą podobne wrażenia, co podczas oglądania interesującego filmu kostiumowego. Być może nieco słabszy jest finał powieści - nieco chaotyczny, zbyt nagle urwany, wada ta jednak nie zmiania jej wysokiej oceny. W cudzym domu to bowiem książka, którą po prostu się pamięta. I chce się, by Hanna Cygler powróciła do losów swoich bohaterów w kolejnej powieści.

Kup książkę W cudzym domu

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce W cudzym domu
Książka
W cudzym domu
Hanna Cygler
Inne książki autora
Tylko kochanka. Audiobook
Hanna Cygler0
Okładka ksiązki - Tylko kochanka. Audiobook

Tylko kochanka, zawsze inna. Historia kobiety, która nigdy się nie poddaje. Wszelkie przyjemności hiszpańskiej riwiery, a potem smętna rzeczywistość...

Za cudze grzechy
Hanna Cygler0
Okładka ksiązki - Za cudze grzechy

Europejska podróż pełna namiętności. Kontynuacja powieści W cudzym domu to prawdziwie europejska, pełna przygód podróż. Los nikogo nie oszczędza. Rozalia...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy