Recenzja książki: Ulica Pazurkowa. Na tropie Ogryzka

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Każdy, kto posiada w domu czworonoga, ale także nieco mniejszego pupila, wie, jak wiele zmienia w życiu człowieka zwierzę. I właśnie taki punkt wyjścia obrała Aleksandra Struska-Musiał w książce Ulica Pazurkowa. Na tropie Ogryzka, pierwszej części historii o przygodach mieszkańców wielorodzinnego domu i ich rudego kota-przybłędy.

Dom mieszczący się przy ulicy Pazurkowej zamieszkują różne osoby. Jest Pani Ćwierkalska, śpiewaczka operowa. Obok niej mieszka trębacz, pan Przygrywka. Jest też żartowniś, pan Pękalski, wiecznie narzekający pan Marudko i jego syn, Wojtek. Jest pani Wesołek i jej córka – Marysia. I – wreszcie – są Kociejkowie, do których przybłąkał się w Wigilię, wabiony zapachem karpia z maminej siatki, tytułowy kot, czule nazwany przez najmłodsze dziecko w rodzinie Ogryzkiem. Ogryzek szybko zaprzyjaźnia się z domownikami, ale kilku innym mieszkańcom kamienicy jego obecność bardzo przeszkadza. Pewnego dnia kot znika, a najmłodsi Kociejkowie i inne, zaprzyjaźnione z Ogryzkiem dzieci bardzo przeżywają tę stratę. O tym, jak zakończą się poszukiwania kota i co dobrego przyniosą skłóconym mieszkańcom wielorodzinnego domu, warto przeczytać w pierwszym tomie Ulicy Pazurkowej.

Książka Aleksandry Struskiej-Musiał kierowana jest do młodszych odbiorców – przedszkolaków i dzieci uczęszczających do pierwszych klas szkoły podstawowej. Historia opowiada nie tylko o miłości i szacunku do zwierząt, przywiązaniu do nich czy dbaniu o ich potrzeby, ale także o uczuciach, jakie pojawiają się, gdy w domu pojawia się czworonóg. Oczywiście, z jednej strony posiadanie zwierzęcia wiąże się z nowymi obowiązkami i odpowiedzialnością, o czym nie zapomina w swojej historii autorka. Z drugiej jednak strony Aleksandra Struska-Musiał ukazuje również, że zwierzę ma moc jednania i godzenia ludzi, łączenia ich ponad wszelkimi podziałami i waśniami.

Ulica Pazurkowa. Na tropie Ogryzka to historia przepełniona uczuciami – przede wszystkim tymi dobrymi, ale autorka pisze też o tęsknocie, strachu czy smutku, jakie pojawiają się, gdy ukochany czworonóg się gubi. Autorka z empatią podpowiada, że najlepsze na smutki jest działanie, ważne jest również zaangażowanie do pomocy innych. Przypomina, że czasami przykre wydarzenie może stać się początkiem czegoś nowego, innego, a w ostatecznym rozrachunku – dobrego.

Uwagę w książce przykuwają nazwy własne, w których przewija się sporo słów nawiązujących do kotów (ulica Pazurkowa, Kociejkowie, Las Kocimiętki, Kocia Polanka), a także charakteryzujących mieszkańców wielorodzinnego domu (pani Ćwierkalska czy pan Marudko). Taka zabawa słowem sprawia, że mali odbiorcy łatwiej rozpoznawać będą poszczególne postaci.

Świetnie autorka ukazała także relacje międzyludzkie, a sposób ich prezentacji dostosowała do najmłodszych czytelników. Maluchy bez trudu wskażą narzekającego i niezadowolonego sąsiada, a śmiać się będą z żartów pana Pękalskiego. Ogromnie budujące jest też przywiązanie rodzeństwa Kociejków, wzajemna pomoc i wspieranie się w trudniejszych chwilach. Oczywiście, zdarzają się drobne kłótnie, jak to w rodzeństwie, ale łącząca dzieci więź z pewnością godna jest naśladowania.

Książka Ulica Pazurkowa. Na tropie Ogryzka została pięknie zilustrowana przez Monikę Rejkowską. Duże, kolorowe ilustracje przedstawiają zarówno Ogryzka, jak i mieszkańców wielorodzinnego domu. Kolejne strony wertuje się i przegląda z przyjemnością, rysunki stanowią świetne uzupełnienie opowiadanej historii.

Na tropie Ogryzka to dopiero początek opowieści o mieszkańcach ulicy Pazurkowej. Kolejna historia z serii zatytułowana będzie Nowi lokatorzy.

Tagi: dla dzieci

Kup książkę Ulica Pazurkowa. Na tropie Ogryzka

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Ulica Pazurkowa. Na tropie Ogryzka
Książka
Ulica Pazurkowa. Na tropie Ogryzka
Aleksandra Struska-Musiał
Inne książki autora
W rytmie serca
Aleksandra Struska-Musiał 0
Okładka ksiązki - W rytmie serca

Pięć opowiadań, w których towarzyszymy dzieciom od zerówki do czwartej klasy. Każde z bohaterów napotyka na barierę trudną do przekroczenia, a jednak znajduje...

Kto zgubił kapelusz?
Aleksandra Struska-Musiał0
Okładka ksiązki - Kto zgubił kapelusz?

Pewnego dnia Zając znajduje w pobliżu swojej nory piękny kapelusz w haftowane marchewki. Bezskutecznie szuka właściciela, aż wreszcie dochodzi do wniosku...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy