Recenzja książki: Twój głos w mojej głowie

Recenzuje: Justyna Gul

Całe moje dziwne życie

Być może mało kto znałby niejaką Emmę Forrest, brytyjską pisarkę i dziennikarkę, współpracującą m.in. z "Guardianem", gdyby nie pewien mężczyzna, uznawany za największego podrywacza w Hollywood. Historia ich romansu stanowi kanwę książki Twój głos w mojej głowie, okrzykniętej bestsellerem "New York Timesa" i długo wyczekiwanej również w Polsce. Dlaczego? Otóż tajemnicą poliszynela jest to, że jeden z bohaterów Forrest, nazywany tu jej „cygańskim mężem” - CM, to nikt inny, jak irlandzki aktor Colin Farrell.

 

Autorka opisuje początek romansu CM i dziewczyny, o której mówi aktorka ze smukłym ciałem koloru dojrzałych trufli, która ponoć uwiodła mężczyznę żartobliwą deklaracją (a raczej - obietnicą), że jest gotowa go przelecieć. Wtajemniczeni mogą domyślać się, że ową rywalką Forrest i dziewczyną, dla której aktor się z nią rozstał, jest nasza rodzima gwiazdeczka, Alicja Bachleda-Curuś. To drugie dno książki zdążyły już zauważyć wszystkie portale plotkarskie, co zdecydowane może wpłynąć na jej sprzedaż - uwielbiamy wszak śledzić bohaterów szklanego ekranu i ich życie prywatne, zaś w przypadku Twój głos w mojej głowie otrzymujemy relację niejako "z pierwszej ręki".

 

Zanim jednak bohaterka spotka cygańskiego męża, przyjdzie jej stoczyć bój ze swoimi lękami i słabościami, wykraczającymi daleko poza granicę zdrowia psychicznego. Wydawać by się mogło, że młoda dziennikarka, która przeniosła się na Manhattan z Anglii tuż przed wydaniem swojej powieści i z kontraktem z „Guardianem” w kieszeni, nie powinna myśleć o niczym innym, jak tylko o sukcesie, który już odniosła. Tymczasem obserwujemy dramat kobiety, która od lat regularnie okaleczała swoje ciało żyletkami, a cięcie ramion, ud czy szyi dawało jej chwilowe poczucie władzy nad sobą i swoim życiem, zaś ból wyrywał ją z odmętów depresji. Kiedy do samookaleczenia się dołączyła również bulimia, Forrest zdaje sobie sprawę z tego, że sama nie jest w stanie sobie pomóc. Po nieudanej próbie samobójczej trafia do angielskiego szpitala Prioty, skąd wychodzi tak samo chora, tyle, że z rozpoznaniem depresji maniakalnej o częstej zmianie faz. Dopiero w Stanach spotyka psychiatrę, doktora R., który wyrywa ją ze szponów szaleństwa i toksycznych związków.

 

Wydaje się, że to koniec jej kłopotów. Emma odzyskuje wewnętrzny spokój, coraz więcej pisze, a nawet po raz pierwszy jest prawdziwie zakochana w gwieździe kina. Nie odstrasza jej nawet jego deklaracja: kiedy wrócę z tych zdjęć, zróbmy sobie miniaturowego człowieka. Który będzie rósł, a CM uwielbiają nawet jej rodzice. Cóż z tego, kiedy w najmniej oczekiwanym momencie aktor oznajmia, że potrzebuje przestrzeni. Zerwanie z osobą balansującą na skraju depresji jest dość ryzykowne - szczególnie, że cygański mąż jest w pełni świadomy choroby Emmy. Co zatem może zrobić porzucona dziennikarka? Zrobić awanturę na środku czerwonego dywanu? Uprzykrzyć życie jego nowej partnerce (która na dodatek jest w ciąży)? A może... zabić się?

 

Kochał mnie, a teraz nie kocha - rozpacza Emma - Byłam dla niego wszystkim, a teraz jestem niczym. Zamykam się w swojej muszli. Jej ból po stracie pogłębia fakt, iż nie jest to jedyny mężczyzna, który zniknął z jej życia. Po długich zmaganiach z chorobą umiera także doktor R., jedyny człowiek, który był w stanie ją zrozumieć. Czy teraz Emma poradzi sobie ze swoją chorobą samodzielnie?

 

Twój głos w mojej głowie dowodzi, że panna Forrest poradziła sobie w życiu - i to znakomicie. Klimat, który stworzyła autorka w książce jest znakomitym odzwierciedleniem napadów maniakalno-depresyjnych, a napięcie i tragedia są tu niemal wyczuwalne. Jej historia porusza, chwilami rozśmiesza, chwilami - przeraża, sprawiając, że od lektury nie można się oderwać. Pomimo tego, nie można oprzeć się wrażeniu, że wykorzystanie motywów ze swojego życia w takiej właśnie formie jest formą zemsty za rozstanie, a sama książka jest przede wszystkim krzykiem porzuconej kobiety.

Kup książkę Twój głos w mojej głowie

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Twój głos w mojej głowie
Autor
Książka
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy