Recenzja książki: Trzej muszkieterowie

Recenzuje: Danuta Szelejewska

W muszkiety, czyli ładowaną od wylotu lufy długą broń palną kalibru 13-25 milimetrów, zaopatrywane były formacje wojskowe piechoty, które w XVI-XVII wieku dzielnie walczyły na polach bitew w niemal wszystkich armiach europejskich. Jednak w przypadku Trzech muszkieterów Aleksandra Dumasa, mianem „muszkieterów” określono żołnierzy elitarnej kawalerii, pełniącej od czasów Ludwika XIII funkcję przybocznej gwardii królewskiej, do której zaciągano szlachetnie urodzonych mężczyzn. I to właśnie przedstawiciele muszkieterów gwardii stali się bohaterami publikacji wydawnictwa Jedność – kolejnej pięknie wydanej książki historycznej dla dzieci.


By dziecko było w stanie przyswoić bogaty i osobliwy świat dawnych wydarzeń, Tony Wolf w sposób ciekawy i dostosowany do możliwości młodego czytelnika przedstawia historię muszkieterów chroniących króla. Za jego sprawą młody czytelnik udaje się do Francji roku 1625, kiedy osiemnastoletni Gaskończyk D'Artagnan opuścił dom rodzinny, by zaciągnąć się do elitarnej formacji muszkieterów królewskich. Na pożegnanie otrzymał przepis na maść leczącą wszystkie rany oraz szpadę, list polecający i misję, by pojedynkować się z każdym, kto go obrazi. Jak potoczyły się losy D'Artagnana? W obronie jakich idei przyszło mu stanąć? Co zyskał i czego udało mu się nie stracić? Wyczerpujące odpowiedzi na wszystkie pytania czytelnik odnajdzie w lekturze.


W dziesięciu rozdziałach zmieściła się historia królewskich muszkieterów. Nieważne, że została ogołocona ze szczegółów, bowiem to, co zostało przedstawione, w zupełności wystarczy, by nie zafałszować prawdy. Publikacja bawi i uczy, dzięki niej bowiem młody czytelnik w prosty sposób zaspokoi swoją ciekawość. Dowie się, jak doszło do utrwalenia przyjaźni pomiędzy D'Artagnan ҆em a Atosem, Portosem i Aramisem; pozna przyczyny wściekłości kardynała Richelieu; wraz z bohaterami zrobi wszystko, by poznać sekret perfidnej Milady, zdobyć niebezpieczny list oraz obronić honor królowej; wreszcie - z dumą zapatrzy się w okazały mundur muszkietera, jaki będzie miał okazję przywdziać świeżo mianowany porucznik D'Artagnan.


W roli muszkieterów wystąpiły psiaki o sympatycznych pyskach, natomiast wśród ich towarzyszy znalazły się lew, kot, dzik, żaba i wiele innych zwierząt znanych dzieciom z codziennego życia. W przesłaniu wiernie oddano stosunki panujące na dworze królewskim, rywalizację o wpływy i władzę, wrogość pomiędzy nieprzyjaciółmi oraz mile widzianą lojalność i gotowość do poświęcenia się dla ideałów. W lekturze nie brak zwrotów charakterystycznych dla przełomu renesansu i baroku. Wszystkie te wartości nie pozwolą oderwać się od lektury, dzięki której to, co wydarzyło się dawno, dawno temu, zostanie opowiedziane, przypomniane, odnowione i zapamiętane.


Trzej muszkieterowie zasługują na bezwzględne uznanie. Wiedza czytelnika zostaje wzbogacona wszechstronnie: obok szeregu nowych informacji znalazły się kolorowe, duże i wyraźne ilustracje autorstwa Tony'ego Wolfa, znakomicie uzupełniające treści. Twarda i dodatkowo wzmocniona okładka z mnóstwem zdobień w złotym kolorze przyciąga oko. Skondensowany sposób przedstawienia wydarzeń historycznych nie nuży dziecka, skupiającego uwagę na tekście. Całość jest przejrzysta i czytelna.


Publikacja wydawnictwa Jedność bez wątpienia zaciekawi dzieci, młodzież i dorosłych. Najmłodsi poznają, nieco starsi - przypomną sobie, a najstarsi - utrwalą wydarzenia sprzed lat, dzięki czemu lektura zostanie przyjęta z entuzjazmem.

Kup książkę Trzej muszkieterowie

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Trzej muszkieterowie
Książka
Trzej muszkieterowie
Alexander Dumas Tony Wolf
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy