Recenzja książki: Tradycyjne karate kyokushin

Recenzuje: Heautoskop

Historia karate kyokushin w Polsce to już przeszło 40 lat. W tym czasie polscy karatecy osiągneli spore sukcesy sportowe na arenie międzynarodowej. Równolegle rośnie popularność tej dyscypliny jako sztuki samej w sobie a nie tylko dyscypliny sportowej. Mimo to dotychczas nie było na polskim rynku wydawniczym dobrej ksiązki poświęconej treningowi karate. Owszem, zdarzają się w wcale nie małej ilości książki opisujące techniki, postawy, uderzenia i ich serie stosowane w karate, jednak na tym zwykle kończy się ich rola. A przecież karate to coś więcej, znacznie więcej.

Sam opis zawartości książki Piotra Szeligowskiego wyczerpałby objętość tekstu przewidzianego na recenzję. Nie ma jednak potrzeby szczegółowo omawiać czy nawet wynotowywać wszystkich dziedzin i aspektów, którym autor poświęca uwagę. Wystarczy wymienić tylko te najważniejsze, główne zagadnienia. Podręcznik ten (bo książkę śmiało można nazywac podręcznikiem) zawiera opis podstawowych technik i ich kombinacji oraz analizę systemu kata (tj. pewnego układu ruchów i technik, które wykonuje karateka w ściśle określonej kolejności) kyokushinkai. W tym miejscu praca nie jest pionierska, choć jej atutem jest z pewnością bogaty materiał ilustracyjny. Warto też odnotować, że obok klasycznych ciosów karate, autor zamieszcza także krótkie omówienie wybranych technik samoobrony.

Dużo ważniejsza jest druga część książki, poświęcona karate kyokushin jako dyscyplinie sportowej. Przenosi wcześniej omówione techniki na teren zmagań sportowych, nakreśla podstawowe taktyki, jakie przyjmuje się w walce. Poza tym objaśnia sposób, cel i sens układania rozmaitych programów treningowych, tak by zoptymalizować osiągnięcia. Ta część (będąca przeredagowaną pracą dyplomową Piotra Szeligowskiego na poznańskim AWFie) to całkowicie unikalne, pełne erudycji studium treningów karate kyokushin z perspektywy wykwalifikowanego trenera, niezwykle cenne dla wszystkich adeptów nie tylko tej, ale pewnie i każdej innej sztuki walki. Wreszcie domykająca to obszerne dzieło część trzecia stanowi najbardziej osobiste przemyślenia i refleksje autora dotyczące karate kyokushin.

Lao Tse powiedział kiedyś, że gram praktyki cenniejszy jest nad tony teorii. Zasada ta sprawdza się w sztukach walki doskonale. A jednak nie znaczy to, by z teorii zupełnie zrezygnować. Odpowiednie przygotowanie teoretyczne pomaga uniknąć powtarzanych często na początku błędów, których oduczenie się bywa czasem trudne. Z drugiej strony dobre zaplecze teoretyczne pomaga w optymalizacji treningu, tak, by wykonywany w tym samym czasie przynosił maksimum efektów. Ale praktyka jest zawsze celem, a także dowodem poprawności teorii. I pod tym względem podręcznik "Tradycyjne karate kyokushin" wypada także pozytywnie. Jego autor, Piotr Szeligowski, to zawodnik utytułowany, wielokrotny mistrz Polski, mistrz europy, międzynarodowy sędzia. Poza podziwu godną karierą posiada także wszechstronną wiedzę i wykształcenie. Elementy kulturystyki, psychologii, dietetyki, filozofii i różnych innych dziedzin wiedzy sprawiają, że książka ta przekazuje nie tylko kompletny program treningowy karate kyokushin ale jednocześnie odsłania tę dyscyplinę jako ścieżkę totalną, ogarniającą całość istnienia, nie zawężoną jedynie do czterech ścian dojo. Bowiem, jak pisze autor we wstępie, "karate to metoda kształtowania charakteru, która niesie ze sobą wartości etyczne; to świadomość głębokiej duchowej tradycji połączonej z kultem męstwa i siły. Jest to również szkoła wrażliwości i odczuwania piękna; droga do osiągnięcia emocjonalnej, umysłowej i duchowej harmonii".

Kup książkę Tradycyjne karate kyokushin

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Tradycyjne karate kyokushin
Książka
Tradycyjne karate kyokushin
Piotr Szeligowski
Recenzje miesiąca
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy