Polska Amanda Quick
„Miłość jest łaską, oferowaną ludziom dobrym i szlachetnym” - czy zatem można pokochać kogoś, kogo się nie zna? Kogoś, kto według krążących w państwie opinii, jest niesprawiedliwym i mściwym brutalem?
Przed tym dylematem stoi Odylia, córka wodza Tabynu, jedna z najpiękniejszych i najlepiej wykształconych kobiet w okolicy, której dobroć i prawość znają wszyscy Kunicjanie. Losy trudnej miłości i wymuszonego związku opisuje w przejmujący sposób Aneta Rzepka, a jej „Tohańska branka” to pełen zagadek i przygód romans godny samej Amandy Quick.
Wiedza, którą Odylia posiada, można by obdarzyć kilka dziewcząt i niejednego mężczyznę, cóż jednak, jeśli nie dane jej będzie z niej skorzystać. Za poleceniem brata ma bowiem poślubić przyszłego władcę Tohany – Galbiana, który, podobnie jak ojciec, słynie z okrucieństwa i podmiotowego traktowania kobiet. Nic więc dziwnego, że dziewczęce serce Odylii buntuje się przeciw tej niesprawiedliwości, całą złość skupiając na bratu. Zdeterminowana dziewczyna woli zginąć w leśnych odstępach niż oddać rękę nieznajomemu, a kiedy ucieczka się nie udaje, rodzi się kolejny pomysł. Nasza bohaterka wyrusza do nudyjskiej świątyni, by - oddając się w opiekę Boga Jasności - służyć mu jako kapłanka i tym samym uniknąć niepewnego losu w dalekiej krainie.
Odylia nie wie jednak, że nie może uniknąć przeznaczenia, a sprzeciwienie się decyzji o zamążpójściu mogłoby ściągnąć karę na jej plemię. Przeszłość skrywa bowiem straszny sekret – dziewczyna nie jest panią swojego losu, ale niewolnicą, na którą został wystawiony weksel. Karciana namiętność ojca sprawiła, że piękne dziewczę posłużyło jako zastaw i teraz król Gidar dopomina się o swoją własność. Nie pozostaje zatem nic innego, jak w trosce o losy państwa poświęcić się, licząc po cichu, że może książę Galbian sam zmieni zdanie. Przyjdzie jej jednak w stanie przedmałżeńskim przełknąć niejedną zniewagę - łącznie z tym, że przyszły pan i władca przysyła do niej nauczyciela, by uzupełnić rzekome braki w jej edukacji. W kraju, gdzie panuje równouprawnienie, takie zachowanie urąga godności i nie wróży dobrze dla przyszłej pani Galabianowej. Na dodatek nauczyciel, Natanel, jest butnym i pyskatym sługą, nie zawsze okazującym Odylii należny szacunek. Cóż jednak, kiedy to właśnie on sprawia, że serce dziewczyny bije szybciej, a noce wypełnione są tylko snami o nauczycielu. I jak w takiej sytuacji wyruszać w podróż ku przeznaczeniu, na końcu której jest tylko smutny los kobiety jako dodatku do króla?
Aneta Rzepka igra jednak przewrotnie z losem i swojej bohaterce (a nam przy okazji) zgotuje niejedną niespodziankę. Już sama wyprawa do Tohany obfitować będzie w niebezpieczne przygody, całe szczęście jednak, że nad Odylią czuwa pewien tajemniczy rycerz. „Tohańska branka” to zaskakujący romans, doprawiony zmysłowością, przebiegłością i mocnym, kobiecym głosem. Myślę, że Rzepka zasługuje na porównanie z mistrzynią gatunku, Amandą Quick. A nawet więcej: to bowiem rodzima królowa romansu.
Renis nigdy nie poznał swoich rodziców. Wychował się wśród wilków, pod troskliwą opieką przybranej matki. Miał szczęśliwe dzieciństwo, ale od zawsze był...
Filiżanki najlepiej zapełnić kawą, serca – miłością… W deszczu, we mgle, w słońcu, na autobusowych przystankach i zakorkowanych ulicach...