Piki, kiery, kara, trefle oraz jokery. Najbardziej znane postaci żyjące w II Rzeczypospolitej zostały podzielone na takich właśnie pięć kategorii, a każda z nich została naprawdę interesująco opisana w pięknie wydanej, obfitującej w czarno-białe fotografie książce Jerzego Chociłowskiego.
W publikacji przeczytać możemy o 54 znakomitościach. Mamy tu aktorów, polityków, pisarzy, sportowców, a także dwie postaci szczególne – nazwane jokerami. Każdej postaci przeznaczono zaledwie kilka stron, które zostały naprawdę przemyślane. Informacje są ciekawe, jedne rzeczowe, stricte poświęcone działalności z początku XX wieku, inne dotyczą raczej sfery prywatnej, małżeńskiej czy religijnej. Dzięki tak dużej różnorodności książkę czyta się błyskawicznie i wciągnąć ona winna nawet czytelników, którzy na co dzień raczej nie sięgają po literaturę faktu.
Dzięki książce Jerzego Chociłowskiego poznać możemy nie tylko ludzi, których nazwiska kojarzy niemal każdy. Publikacja napisana jest przystępnie, dopracowano ją pod względem edytorskim. Chociłowski potrafi zainteresować czytelnika, a każdy kolejny tekst zawarty w zbiorze nawiązuje do poprzedniego, dzięki czemu całość okazuje się zaskakująco spójna. Anegdoty i poszczególne fakty są w różnym stopniu zaskakujące czy szokujące, jednak zawsze intrygują, skłaniając do dalszej lektury. Publikacja może okazać się świetnym źródłem inspiracji do poszukiwań kolejnych propozycji filmowych i książkowych.
Talia niezwykłych postaci II RP to lekka, przystępna publikacja o charakterze nade wszystko popularyzatorskim. Udowadnia, że historia jest interesująca i zaciekawi nawet tych czytelników, którzy zwykle po tego typu pozycje nie sięgają.
ZAPRASZAMY DO JEDYNEJ W SWOIM RODZAJU, SZCZEREJ DO BÓLU ROZMOWY STALINA Z HITLEREM. Autor bezbłędnie rozlicza dyktatorów i jednocześnie uchyla rąbka...
Mam jak najlepsze wrażenia po lekturze „Zdrady w Czarciborze” Jerzego Chociłowskiego. Cenię pisarzy umiejących opowiadać, tym bardziej...