Recenzja książki: Syrena

Recenzuje: Katarzyna Denis

Letni wyjazd do domku nad jeziorem w prowincjonalnej miejscowości Winter Harbor miał być dla Vanessy Sands i jej starszej siostry okazją do błogiego lenistwa i beztroskiej zabawy z przyjaciółmi. Wymarzone wakacje jednak szybko zamieniają się w koszmar, gdy martwe ciało Justine zostaje wyłowione z morza. Wszystko wskazuje na to, że nastolatka po wykonaniu skoku z urwiska nie była wstanie poradzić sobie z silnymi prądami morskimi i w rezultacie utonęła. Pogrążona w smutku Vanessa nie wierzy w oficjalną przyczynę śmierci siostry i postanawia na własną rękę odnaleźć prawdziwą przyczynę zgonu Justine. Z pomocą przychodzi jej dwójka chłopców z sąsiedztwa – Simon i Caleb. Bohaterowie odkrywają, że Winter Harbor wcale nie jest bezpieczny miejscem, a Justine to nie jedyna ofiara, która tego lata straciła życie w kurorcie.
 
Z pewnością na dźwięk słowa "syrena" większości współczesnych nastolatków przychodzi na myśl znana wszystkim bohaterka disneyowskich bajek, Ariel. Pływająca wśród raf radosna postać pozostawiła pozytywny wizerunek morskich nimf. Tricia Rayburn, pisząc swoją debiutancką powieść, posłużyła się wyobrażeniem syren znanym z mitologii. Stworzenia przybierają w jej książce postać atrakcyjnych i podstępnych uwodzicielek, które wiodą mężczyzn do nieuchronnej zguby. Za doskonały przykład może posłużyć Zara, która jawnie posługuje się swoją urodą dla osiągnięcia zamierzonych celów.
 
Syrena to jedna z niewielu powieści z gatunku literatury młodzieżowej, która ma tak znakomicie rozwinięty wątek kryminalny. Pisarka fantastycznie sposób poradziła sobie z opisaniem poszukiwań i dochodzenia, prowadzonego przez głównych bohaterów. Co więcej, połączenie motywów baśniowych, mitologicznych i kryminalnych wypada naprawdę interesująco. Z całą pewnością książka Tricii Rayburn nie należy do przeciętnych powieści paranormal romance, które w ostatnim czasie zalewają polski rynek wydawniczy.
 
W książce brak jednak jasnego opisu życia syren. Z fabuły można wywnioskować, że morskie nimfy mogą przebywać zarówno w wodzie, jak i na lądzie, gdzie do przetrwania potrzebna jest im tylko słona woda. Autorka nie wyjaśniła natomiast, czy kobiety, przebywając w głębinach, zmieniają swoją postać. Sprawa występowania u syren rybiego ogona, budowy ich ciała czy życia codziennego jest niezmiernie interesująca, tu zaś została potraktowana niejako "po macoszemu".
 
Wspomnieć należy też o głosie starszej siostry, który główna bohaterka często słyszy w swoich myślach. Nie wiadomo, czy jest on tylko wynikiem wybujałej wyobraźni dziewczyny, czy też próbą kontaktu zmarłej Justine z żyjącą rodziną. Vanessa zresztą na kartach książki przechodzi znaczną metamorfozę. Pierwsze strony przedstawiają nastolatkę jako bojaźliwą, nieśmiałą i tchórzliwą, natomiast wraz z rozwojem akcji jej charakter ulega zmianie.
 
Tricii Rayburn udaje się stworzyć w swojej powieści naprawdę mroczną atmosferę. Oryginalny pomysł i lekkie pióro autorki skłaniają do sięgnięcia po tę powieść. Pierwsza część trylogii o syrenach, choć nie jest wymagającą lekturą, z pewnością usatysfakcjonuje każdego miłośnika historii z dreszczykiem.
 
www.public-reading.blogspot.com

Kup książkę Syrena

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Syrena
Książka
Syrena
Tricia Rayburn
Inne książki autora
Mroczna Toń
Tricia Rayburn0
Okładka ksiązki - Mroczna Toń

Vanessa nie wie, jak przetrwać jako syrena. Kiedy wraca do nadmorskiego miasteczka na letnie wakacje, wszystko dookoła przypomina jej o byłym chłopaku...

Głębia
Tricia Rayburn0
Okładka ksiązki - Głębia

Po nagłej śmierci starszej siostry siedemnastoletnia Vanessa powraca do rodzinnego Bostonu, by skończyć ostatnią klasę szkoły średniej. Dziewczyna usiłuje...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy