Czy bycie członkiem rodziny królewskiej oznacza życie jak z bajki? A może przynosi równie wiele rozczarowań, co codzienność zwykłego zjadacza chleba? W swojej najnowszej książce Skandale we współczesnych rodach królewskich Iwona Kienzler nie opisuje scen z oficjalnych uroczystości i spotkań, lecz pikantne szczegóły z życia szlachetnie urodzonych.
W nowej książce Iwona Kienzler – popularyzatorka historii, która na swoim koncie ma także m.in. biografię księżnej Diany – skupia się na przedstawieniu sześciu rodzin królewskich. Czytelnik ma więc szansę poznać historię księżnej Grace oraz rodu Grimaldich, czyli rodziny panującej w Księstwie Monako. Poznajemy także dzieje Królestwa Hiszpanii, gdzie po śmierci generała Franco rządy objęli ostatni członkowie z dynastii Burbonów.
Miejsce w książce Kienzler znajduje się też dla panujących w Belgii Koburgów oraz dynastii skandynawskich: całkiem „zwyczajnych” norweskich Glücksburgów oraz szwedzkiej rodziny Bernadotte. Na koniec pojawią się z kolei znani na całym świecie Windsorowie, a właściwie przedstawiciele dynastii Elżbiety II: książę Andrzej oraz książę Harry.
W najnowszej książce Iwony Kiezler znajdziemy dokładnie to, co zapowiada nam tytuł. Autorka nie tworzy rozbudowanych biografii poszczególnych królów, królowych oraz ich dzieci, zamiast tego przybliża najważniejsze informacje na tematach kraju, którym władają oraz najciekawsze „kąski" z ich życia.
W publikacji Skandale we współczesnych rodach królewskich na próżno więc szukać biografii omawiających losy monarchów w sposób bardzo szczegółowy. Zamiast tego autorka prezentuje czytelnikom największe „smaczki”, interesujące ciekawostki z życia rodzin królewskich z całego świata.
Publikacja Iwony Kienzler pokazuje, że Wielka Brytania nie jest jedyną monarchią, która może poszczycić się nie tylko dostojnymi, ale czasem i wywołującymi najrozmaitsze kontrowersje członkami rodziny królewskiej. Co więcej, wydaje się, że to właśnie opowieści o losach dynastii z Hiszpanii, Belgii, Szwecji czy Norwegii mogą najbardziej zaintrygować czytelników, bo i o tych rodzinach królewskich najczęściej wiemy najmniej.
Z jednej strony Iwona Kienzler podchodzi do wiedzy o „royalsach” z bardzo rozrywkowej, nastawionej na sensację strony. Z drugiej strony – autorka doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że sprawki miłosne często nie są jedynymi problemami spędzającymi sen z powiek monarchów. Dlatego też nawet w tej krótkiej, popularyzatorskiej publikacji zarysowuje nieco tło historyczne, przedstawiając podstawy ustrojów oraz losy poszczególnych monarchii.
Za sprawą Skandali we współczesnych rodach królewskich autorka stara się obalić mit o „błękitnej krwi” i specjalnym bożym posłannictwie królów i królowych. Zamiast tego Iwona Kienzler pokazuje, że członkowie współczesnych rodów królewskich bardzo często zmagają się z niezwykle przyziemnymi sprawami: problemami natury finansowej, nieszczęśliwymi małżeństwami i niezgodą pomiędzy przedstawicielami poszczególnych pokoleń.
Skandale we współczesnych rodach królewskich to publikacja przeznaczona zwłaszcza dla tych czytelników, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z biografiami monarchów i współczesnych rodzin królewskich. Napisana w przystępny i interesujący sposób lektura nie tylko dostarczy podstawą wiedzę, ale i przyniesie mnóstwo przyjemności z lektury.
Polscy królowie z wywodzącej się ze Szwecji dynastii Wazów należą bez wątpienia do najbardziej kontrowersyjnych monarchów w historii...
Skąd się wzięli Windsorowie? Dla kogo Edward VIII zrezygnował z korony? Czy Harry i Meghan to idealna para, przykładni rodzice czy może jednak celebryckie...