Maria Skłodowska-Curie była wybitną osobowością: jako pierwsza przedstawicielka płci pięknej w 1893 roku uzyskała licencjat nauk fizycznych i matematycznych na Sorbonie, była pierwszą kobietą-profesorem Sorbony, pierwszą kobietą i jedną z czterech osób, której przyznano dwukrotnie Nagrodę Nobla. Nasza rodaczka jest też pierwszą i jedyną kobietą, spoczywającą w paryskim Panteonie i jednocześnie pierwszą osobą tam pochowaną, o innej niż francuska narodowości.
Publikacja Iwony Kienzler opowiada o Skłodowskiej nie tylko jako o wybitnej uczonej i jej odkryciach, ale o kobiecie, kochającej i odtrąconej przez ukochanego, której przyszło przełamywać kłamliwe stereotypy, która kochała i dla miłości gotowa była wiele poświęcić. Autorka przedstawia Skłodowską także jako żonę i samotną matkę, bardziej lub mniej udanie łączącą obowiązki wychowawcze z pracą naukową, wiele miejsca poświęcając jej skomplikowanym relacjom z córkami.
Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 2016-01-28
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN:
Liczba stron: 300
Na rynku mamy calkiem sporo pozycji dotyczacych życia i pracy Marii Curie. Na pozycja skupiona bardziej na życiu prywarnym relacjach z siostrami i na postrzeganiu społecznym noblistki z pewnością jest pewnym uzupelnieniem jej obrazu. Czyta się lekko i szybko. Lektura na jeden wieczór, ale zostaje po niej jakiś niedosyt, że to już koniec, że tylko tyle!
Testy są najbardziej uniwersalnym sprawdzianem wiedzy, przydatnym do powtórek, w przygotowaniach do egzaminów i olimpiad językowych. W tej książce zostały...
I wojna światowa ostatecznie zburzyła porządek polityczny i terytorialny, ukształtowany po wojnach napoleońskich w początkach XIX wieku. Rywalizacja wielkich...
Przeczytane:2016-03-02, Ocena: 5, Przeczytałam,