Pszczółka Maja sobie lata, zbiera nektar gdzieś na kwiatach... – dlaczego ogromnego znaczenia, zwłaszcza w czasach coraz bardziej niszczonego środowiska naturalnego, nabierają słowa piosenki, którą śpiewa Zenon Martyniuk? Sekretne życie pszczół to skarbnica wiedzy dla każdego, komu zależy na godziwych warunkach życia przyszłych pokoleń.
W miodowym ulu mieszka miodna pszczółka Brzęczółka. To właśnie ona – zapraszając czytelnika w podróż na łąkę – wraz z nim przelatuje przez kolejne kartki książki, aż do ostatniej strony. A nawet jeszcze dalej, bo i okładka prezentuje „pszczele” treści. Powołując się na królową, pszczółka Brzęczółka opowiada o swoich narodzinach, kolejnych etapach rozwoju oraz roli pełnionej w ulu. Wreszcie – może wylecieć na zewnątrz i zbierać słodki nektar oraz żółty pyłek. A tam…
Etap wylotu Brzęczółki nie kończy jej opowieści: wnętrze ula i jego mieszkańcy, budowa ciała pszczoły, wielość gatunków, ilość wypraw (7-15 dziennie) i odwiedzanych kwiatów (około 100), szczegóły dotyczące lotu nad łąką, przekazywanie wiadomości tańcem, odżywianie, rojenie i poszukiwanie nowego schronienia, budowa plastra, pasieka, złodzieje miodu oraz złodziejscy przewodnicy, kryjówki trzmieli i pszczołowatych (samotnice, murarki, pszczolinki, zadrzechnie), pszczoły miastowe, rola pszczelarzy, a także zimowe przytulanki (jak pomóc owadom przetrwać zimę?), to wiadomości, których poznanie nie tylko pogłębi wiedzę czytelnika, ale również pomoże mu zrozumieć, jak bardzo nagląca jest potrzeba ochrony środowiska.
Urozmaicone sposoby zaprezentowania interesującej treści ułatwiają jej przyswojenie oraz zapamiętanie. Rzuca się w oczy ogrom wplecionych w tekst grafik (w tym widzianych z różnej perspektywy), powiększenia (rysunki przedstawiające np. budowę ciała pszczoły oglądane są jakby przez lupę), odniesienia do innych stron, pytania, porównania, praktyczne rady, szczegółowe wyjaśnienia, pomysły, ramki, strzałki, różnorodna czcionka. Piękne ilustracje autorstwa Vivian Mineker uzupełniają treść. Jest i skierowana do człowieka osobista prośba Brzęczółki, martwiącej się coraz cięższym życiem pszczół, o działania dające szanse Ziemi, by przyszłość okazała się przychylna dla następnych pokoleń. Twarda okładka wzbogacona złotymi – jak miód – elementami, sztywne kartki oraz duży format książki to jej dodatkowe atuty.
Publikacja Wydawnictwa Jedność uczy i bawi. Do przyswojenia treści w znacznym stopniu przyczyniają się polecenia praktyczne: czytelnik, korzystając z podpowiedzi pszczółki Brzęczółki, szuka, gdzie ukryła się biedronka Kropka i jej siostry, kotka pszczelarza Kokosanka, królik łakomczuch, mała jaszczurka oraz głodny kos, szukający owadów. Odbiorca próbuje wypatrzyć gąsienicę wśród owiec, odnaleźć trzy zmarznięte ptaszki i sześć uli. Zależy mu również na odnalezieniu węża ukrytego w zaroślach oraz rozpoznaniu trutnia, który jest większy od robotnic i nie ma żądła. A gdzie przycupnęła małpka? W którą stronę poleciał motyl, również żywiący się nektarem? Wszystkie odpowiedzi znaleźć można w lekturze.
Ponieważ malejąca populacja wielu gatunków owadów zapylających – przede wszystkim pszczół – jest kluczowym problemem dla bioróżnorodności, treść Sekretnego życia pszczół podaje rozwiązania do natychmiastowego wcielenia w życie.
Ta kolorowa jak pióra książka, poprzez barwny tekst i zachwycające ilustracje, odsłania przed nami sekretne życie ptaków. W oryginalny sposób przedstawia...
Ta zielona jak liście książka, poprzez barwny tekst i zachwycające ilustracje, odsłania przed nami sekretne życie drzew. W oryginalny sposób przedstawia...