Recenzja książki: Samotność w sieci

Recenzuje: kalina


"S@motność w sieci- tryptyk" to historia dwójki ludzi, którzy poznają się dzięki Internetowi ( a ściślej komunikatorowi ICQ). Na kartkach książki występują jako On i Ona (w końcu globalna sieć zapewnia anonimowość). On ma na imię Jakub, Jej imienia nie znamy. Oboje są rozpaczliwie samotni. Jakub jest naukowcem (pracuje w Instytucie Genetyki) i ma za sobą tragiczną śmierć ukochanej kobiety- Natalii. Jego rodzice już nie żyją, więc urodziny spędza samotnie przed komputerem, wiedząc, że nikt się nim w tym szczególnym dniu i tak nie zainteresuje. Ona z kolei ma męża. Nie jest jednak szczęśliwa. W jej małżeństwie nie ma patologii typu regularne bicie czy alkohol, ale wkradła się zabójcza dla miłości obojętność. Nic dziwnego, że szuka odskoczni w wirtualnym świecie. Zaczyna korespondować elektronicznie z Jakubem. Powoli zakochują się w sobie. W końcu spotykają się w Paryżu. Akcja rozwijała się do tej pory jak we łzawych czytadłach, przewidywalnych do bólu. Czytelnik spodziewa się finału typu: Ona rozstała się z mężem i rzuciła się stęskniona w ramiona już nie wirtualnego kochanka. A może jednak finał będzie nieco inny? Może jednak autor nas czymś zaskoczy? Zakończenia nie zdradzę.


Całość uzupełniona jest wyborem maili napisanych przez czytelników wraz z komentarzem autora oraz postepilogiem.


Lektura budzi mieszane uczucia. Jest niesamowicie nierówna. Wstawki naukowe (na temat genomu, działania różnych substancji, w tym narkotyków, na organizm i inne) są napisane rewelacyjnym językiem, natomiast przy opisie uczuć książka momentami ociera się o kicz. Jest przeładowana silnymi emocjami i wzruszeniami. Wydaje się nadmiernie łzawa (czytelnicy piszą zresztą wiele o smutku) i sentymentalna. Jakub jest ukazany jako człowiek pełen sprzeczności. Wielki romantyk, piszący tak wzruszająco o śmierci ukochanej kobiety, ale i chłodny naukowiec, który opisane przez Nią poświęcenie psa (ginie, żeby ratować dziecko swego pana) uznaje za dowód jedynie poczucia obowiązku i nie dopatruje się w działaniu zwierzęcia uczuć wyższych. W pewnym okresie ulega narkotykom, ale wtedy też ratuje życie dziecku przyjaciela. Ze słabego "ćpuna" staje się mocarzem i bohaterem. Ogólnie jest on tak niesamowicie emocjonalny, że czasami aż trudno uwierzyć w jego prawdziwość. Miał wyjść mężczyzna idealny, wyszedł papierowy.


Książka razi więc nadmierną łzawością. Jednak w niesentymentalnych fragmentach zdarzają się prawdziwe perełki. Mi osobiście w pamięci najbardziej utkwiło zdanie: "Panie, pomóż mi być takim człowiekiem, za jakiego bierze mnie mój pies".


Jednego można być pewnym- książka ta nie zostawia czytelnika obojętnym. Budzi głównie skrajne emocje- zachwyt i wzruszenie "do łzy ostatniej" lub wielką irytację na wspomnianą wyżej łzawość i sentymentalizm. Ta zdolność wywoływania silnych uczuć ratuje powieść przed złą oceną. Najgorsze są według mnie książki, po których przeczytaniu czujemy obojętność. Nic nas nie poruszyło ani nie zezłościło. Parę chwil później zapominamy o ich istnieniu. Są zupełnie letnie- ani zimne, ani gorące. "S@motność w sieci" na pewno taka nie jest. Mimo różnych wad oceniam ją więc dość pozytywnie. Enter.

 

Kalina Beluch

 

Kup książkę Samotność w sieci

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Samotność w sieci
Książka
Samotność w sieci
Janusz Leon Wiśniewski
Inne książki autora
Udręka braku pożądania
Janusz Leon Wiśniewski0
Okładka ksiązki - Udręka braku pożądania

Najnowsze opowieści  Janusza Leona Wiśniewskiego pomagają  lepiej zrozumieć siebie, a także nasz coraz bardziej oszalały świat!   Autor...

Gate
Janusz Leon Wiśniewski0
Okładka ksiązki - Gate

Miłość, która spada na człowieka w niewłaściwym momencie życia. I nowy początek, który pojawia się, gdy wszystko wydawało się już skończone. Sopocki...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy