Joanna Jax – autorka znanych i lubianych serii z historią w tle, stworzyła świat, który zawiera w sobie całą mieszankę piękna i różnorodności polskich Kresów. W Sadze wołyńskiej odmalowała rzeczywistość, będącą barwnym kolażem relacji sąsiedzkich, politycznych i obyczajowych ludzi zamieszkujących Ukrainę na wschód od Lwowa. I, jak zawsze, uczyniła to perfekcyjnie.
Opisując dramatyczny czas przymusowej kolektywizacji i hołodomoru, czyli sztucznie wywołanego przez władze sowieckie głodu na terenie Ukrainy, autorka stworzyła tło opowieści o niemożliwej do realizacji miłości, przekraczającej bariery powieściowego świata.
Nastoletnia Nadia, oddająca się z głodu lokalnemu watażce, dzieląca się swoimi głodowymi porcjami żywności z ukochanym Wissarionem, postanowiła uciec z chłopakiem z koszmarnego świata wiecznej nędzy do Polski. Zanim jednak przekroczyli granice swojej rodzinnej wioski, Wisza postanowił, że za wszystkie doznane krzywdy musi wymierzyć sprawiedliwość. Do nędzy i głodu dołączyło się jeszcze jedno oblicze zła, które zaważyło na przyszłości młodych.
Marcel Lemański, odsiadujący wyrok za napad z bronią w ręku, czeka na chwilę, gdy znów zobaczy ukochaną Martę. Dziewczyna, aby uchronić się przed poniżeniem i pogardą bliskich, wychodzi za mąż za zamożnego sąsiada. Liczy na to, że zapewni tym sobie bezpieczne życie, zwłaszcza że oczekuje dziecka Marcela.
Tymczasem wybucha II wojna światowa i nikt już nie jest bezpieczny. Wczorajsi przestępcy zyskują władzę, ci, co byli zamożni – wyjeżdżają jako skazańcy na Syberię. Marta wie, że popełniła błąd, że małżeństwo z bogatym Witoldem okazało się koszmarną pomyłką. Także uczucie pomiędzy Nadią i Wissarionem płonie coraz mocniej, choć Wisza rozumie, że nie może niczego Nadii zaoferować. Płomienne uczucia przeplatają się z nienawiścią, każdy krok może doprowadzić do upadku, a przeszłość zaciska szpony na sercach bohaterów.
Joanna Jax opisuje znikający świat dawnej międzywojennej Polski. Kontrastuje go z rodzącą się niezależnością Ukrainy, która szuka aliansów, mogących zapewnić młodemu państwu niezależność. Popełniane przez wszystkich błędy mszczą się na bohaterach po wielokroć. W tej barwnej mozaice nikt nie jest szczęśliwy, każdy płaci za popełnione grzechy i za marzenia, których nigdy nie uda się spełnić.
Autorka w barwny sposób łączy ludzi, stawiając ich przed wyborami, z których żaden nie jest właściwy. Szukając osobistego szczęścia w czasach koszmaru głodu i wojny, muszą podejmować decyzje, których konsekwencje zawsze przynoszą ból i cierpienie. Szukając miłości, znajdują nienawiść, szukając spokoju, odnajdują piekło.
Joanna Jax zadebiutowała w 2014 roku powieścią Dziedzictwo von Becków, która od razu zyskała wielkie grono zwolenników. Kolejne powieści i sagi powstają w podobny sposób. W tle wydarzeń jest wielka historia, a jej oblicza determinują losy bohaterów, którzy (zawsze nietuzinkowi) szukają szczęścia i miłości, często wbrew społecznym i obyczajowym zasadom. Czterdzieści jeden powieści, które Joanna Jax napisała i opublikowała w ciągu ostatnich ośmiu lat potwierdzają niezwykłą poczytność jej prozy. Nieustająco zajmuje najwyższe notowania w rankingach sprzedaży domów wydawniczych. Popularność tej literatury można przyrównać do twórczości międzywojennej pisarki Marii Rodziewiczówny, której powieści także często były osadzone na terenach Kresów, obejmowały trudne relacje pomiędzy ludnością polską i lokalną, a także dostarczały wielu cennych opisów obyczajów i historii opisywanych obszarów.
Przekazany czytelnikom tom drugi – Saga wołyńska. Wojna – nie kończy opowieści o losach Marty, Nadii, Wissariona i Andrzeja. Zagubieni w wojennej zawierusze bohaterowie szukają wolności, która powinna dać im wreszcie upragnioną nadzieję na szczęście. Czy im się to uda?
Bardzo polecam.
Julia Kunis, prawnuczka Wernera von Becka, postanawia prześledzić dzieje rodu von Becków. W trakcie swoich wędrówek poznaje historyczkę Martę...
Młodość Soni Rusłanowny Gawriłowej, córki oddanego władzy naukowca z moskiewskiego uniwersytetu, przypada na najczarniejszy okres rządów Stalina. Dziewczyna...