Recenzja książki: Rzym, moje miasto. Najpiękniejszy przewodnik

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Rzym, sięgając swymi początkami epoki żelaza, uznawany jest za metropolię o znaczeniu globalnym. Mnogość miejsc wartych obejrzenia sprawia, że nie da się go zwiedzać bez wcześniejszego przygotowania. Rzym, moje miasto nie jest zwyczajnym przewodnikiem, jakich wiele zalega na półkach księgarskich. To Najpiękniejszy przewodnik po Wiecznym Mieście, mieście kryjącym w swych murach bogatą historię i niezwykły urok.

Zajmujący się teologią piękna ksiądz Witold Kawecki w swojej opowieści o Rzymie przeplata artyzm duchowością (pięcioletni pobyt w Rzymie sprawił, że potrafi on dostrzec nie tylko tłumnie oglądane piękne zabytki, ale i urocze zakątki). Pisząc o Rzymie jako o wielkim muzeum pod gołym niebem, o kolebce cywilizacji i zarazem mieście chrześcijańskim z licznymi pamiątkami pierwotnego Kościoła, pokazuje Rzym żyjący historią, a ta widoczna jest w nieskończonej ilości ruin, budowli oraz zabytków. Rozpoczynając od krótkiej historii imperium (założenie Rzymu, podboje, ważne postaci, Cesarstwo Rzymskie), autor kieruje wzrok i myśli czytelnika w serce starożytnego Rzymu, pozwalając mu w ten sposób poznać Kapitol, Muzea Kapitolińskie, Forum Romanum, Więzienie Mamertyńskie, Koloseum i liczne kościoły.

Ponieważ Wieczne Miasto wymaga spojrzenia całościowego, z centrum antycznego Rzymu ksiądz Kawecki przenosi czytelnika na obrzeża miasta, prowadząc go najstarszą drogą rzymską Via Appia Antica (przebyć tę drogę to jakby przestudiować ponad dwa tysiące lat historii), przy której dumnie wznosi się Castel Gandolfo (letnia rezydencja papieży), Ostia Antica (letnia rezydencja Rzymian), niezwykłe Tivoli z ruinami antycznych posiadłości, grobowce i katakumby, miasto Etrusków Cerveter oraz kolebka cywilizacji europejskiej Subiaco. Opowiadając o największym bogactwie Rzymu, jakim jest woda (żadna stolica europejska nie może się poszczyć tak doskonałą jakością wody), kieruje uwagę czytelnika na rzekę Tyber, mosty, akwedukty, fontanny i łaźnie. Pozwala też poznać Pole Marsowe, odkrywa tajemnice Rzymu wczesnochrześcijańskiego. Przedstawiając Wieczne Miasto oczami Michała Anioła, Rafaela, Caravaggia oraz Berniniego, wylicza ich dzieła i obszernie je omawia. Na koniec prowadzi do Muzeów Watykańskich (dziedzińce, ogrody z mieszkającym w samym ich środku papieżem emerytem Benedyktem XVI, Kaplica Sykstyńska, Biblioteka Watykańska, Zamek Świętego Anioła).

Publikacja Wydawnictwa Jedność jest obszerna i obfitująca w szczegóły. Bogactwo przekazanej czytelnikowi wiedzy zostało oparte na badaniach naukowych historyków i historyków sztuki, biblistów, archeologów, architektów, geografów, socjologów oraz badaczy starożytnych kultur. Są nazwiska, daty, cechy charakterystyczne poszczególnych dzieł, zabytki. Niektóre zwroty zapisano wytłuszczoną czcionką, inne – kursywą. Przetłumaczono wyrażenia pochodzące z języka włoskiego. Pomocą służą dobrze opisane, a pochodzące z wielu źródeł zdjęcia (ich wykaz zamieszczono na początku książki) oraz polsko- i obcojęzyczna bibliografia. Publikacja posiada duży format, kredowe kartki, twardą okładkę z dodatkową obwolutą.

Rzym moje miasto w pełni zasługuje na miano Najpiękniejszego przewodnika. Nie tylko pokazuje urok godnych obejrzenia miejsc Wiecznego Miasta, ale przede wszystkim pobudza do refleksji. Po lekturze czytelnik będzie przekonany, że warto wybrać się do Rzymu.

Tagi: bóg

Kup książkę Rzym, moje miasto. Najpiękniejszy przewodnik

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Rzym, moje miasto. Najpiękniejszy przewodnik
Inne książki autora
Toskania jakiej nie znacie. Przewodnik artystyczny
ks. Witold Kawecki0
Okładka ksiązki - Toskania jakiej nie znacie. Przewodnik artystyczny

Opowieść o Toskanii. Rodzaj osobistego przewodnika po owej krainie piękna – dawnej i współczesnej. Wszak tam tworzyli znakomici artyści: Giotto...

Podróże po Włoszech z Artemizją Gentileschi
ks. Witold Kawecki0
Okładka ksiązki - Podróże po Włoszech z Artemizją Gentileschi

Ksiądz Witold Kawecki po raz kolejny zabiera swoich czytelników do Włoch. Tym razem chce im przybliżyć dorobek kobiet - twórczyń piękna, a zwłaszcza jednej...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Zły Samarytanin
Jarosław Dobrowolski ;
Zły Samarytanin
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Skazana na niepamięć
B. M. W. Sobol ;
Skazana na niepamięć
Nóż
Salman Rushdie
Nóż
Apaszka w kwiaty jabłoni
Anna Wojtkowska-Witala
Apaszka w kwiaty jabłoni
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy