Azjatycka literatura w ostatnim czasie szturmem opanowuje półki polskich księgarń. Na rynku pojawia się coraz więcej takich publikacji. Jedną z nich jest Rozkład północy Bory Chung. Autorka wątki paranormalne łączy z tematami istotnymi społecznie.
Rozkład północy to zbiór siedmiu opowiadań. Łączy je tajemniczy Instytut badawczy. W tym miejscu przechowywane są przedmioty o zagadkowych właściwościach. Wchodząc w ich posiadanie, człowiek przyjmuje na siebie pewną klątwę. Dodatkowo pracownicy skarżą się na pewne niewyjaśnione zjawiska oraz tajemnicze postaci, które nawiedzają ich podczas codziennych obchodów Instytutu.
Opowiadania są ze sobą pozornie niezwiązane. Jednak niektóre z misternie utkanych historii łączą się niczym puzzle. Poszczególne przedmioty, ważne w jednej opowieści, pojawiają się w innej, tworząc niecodzienną układankę. Charakteryzują się one hipnotyzującym stylem i wciągającą fabułą. Świat przedstawiony jest fascynujący, a tworzony w tej historii nastrój niepokoju sprawia, że książki nie da się odłożyć przed ukończeniem lektury.
Równocześnie Bora Chung umiejętnie łączy wciągające historie z pogranicza realizmu magicznego i horroru ze społecznie istotnymi tematami. W opowiadaniach pojawiają się wątki dotyczące mniejszości seksualnych, problemów psychicznych, wyzysku pracowników, sytuacji osób starszych czy nierównego traktowania kobiet. Nie brakuje również motywów dotyczących zwierząt i tego, w jaki sposób są one wykorzystywane w laboratoriach.
W opowiadaniach miesza się pojęcie fikcji i rzeczywistości. Bohaterowie muszą sobie radzić z niecodziennymi wydarzeniami, zanikami pamięci, opętaniami... Często nie wiedzą, co się z nimi dzieje. Autorka nie ułatwia również sytuacji czytelnikom. Podczas lektury także miesza porządki, a prawda wcale nie jest łatwa do wyłuskania. Razem z bohaterami czytelnik próbuje więc odkryć, co naprawdę się dzieje.
W zbiorze Rozkład północy każdy z czytelników znajdzie historie, które przypadną mu do gustu. Ta lektura może okazać się pasjonującym doświadczeniem, a odkrywanie sekretów tajemniczego Instytutu jest naprawdę satysfakcjonujące.
Tae-gyeong dowiaduje się, że jego kolega z liceum zginął w wypadku samochodowym. Problem w tym, że bohater otrzymuje tę wiadomość od samego denata, który...
Oto historia, którą kiedyś usłyszałam – mówi południowokoreańska pisarka Bora Chung, po czym zabiera nas w podróżach po swoich opowieściach. O głowie...