Rozkład północy

W pewnym instytucie badawczym prowadzone są eksperymenty nad przedmiotami o nieznanej proweniencji i zagadkowych właściwościach. Nie bardzo, co prawda, wiadomo, jakie konkretnie badania prowadzi instytut, ale jego rozległe zbiory wymagają szczególnej opieki w godzinach nocnych. Ze względu na to dozorczynie i dozorcy zobowiązani są stosować specjalny protokół bezpieczeństwa. Pewnego wieczoru przez nieuwagę na korytarzach tajemniczej placówki dochodzi do serii niezwykłych zdarzeń.Rozkład północy to zbiór siedmiu opowiadań z pogranicza science fiction, fantasy i horroru. Bora Chung w swoim sztandarowym stylu przeplata wątki paranormalne z osnową walki o sprawiedliwość dla robotników, mniejszości seksualnych oraz przedstawicieli grup defaworyzowanych.

Informacje dodatkowe o Rozkład północy:

Opinie o książce - Rozkład północy

Avatar użytkownika - pobarski
pobarski
Przeczytane:,
Azjatycka literatura w ostatnim czasie szturmem przejmuje półki polskich księgarń. Na rynku pojawia się coraz więcej wschodnich publikacji. Jedną z nich jest „Rozkład północy” Bory Chung. Autorka przeplata wątki paranormalne i łączy je z naprawdę istotnymi społecznie tematami.  ”Rozkład północy” to zbiór siedmiu opowiadań. Łączy je tajemniczy Instytut badawczy. W tym miejscu przechowywane są przedmioty o zagadkowych właściwościach. Wchodząc w ich posiadanie, człowiek przyjmuje na siebie pewną klątwę. Dodatkowo pracownicy skarżą się na pewne niewyjaśnione zjawiska oraz tajemnicze postaci, które nawiedzają ich podczas codziennych obchodów Instytutu. Opowiadania są ze sobą pozornie niezwiązane. Jednak niektóre z misternie utkanych historii łączą się niczym puzzle. Poszczególne przedmioty ważne w jednej opowieści, pojawiają się w innej, tworząc niecodzienną układankę. Charakteryzują się one hipnotyzującym stylem i wciągającą fabułą. Świat przedstawiony jest fascynujący, a poczucie ciągle czającego się w zakamarkach niepokoju sprawia, że książki nie da się odłożyć na bok.  Równocześnie autorka umiejętnie łączy wciągające historie z pogranicza realizmu magicznego i horroru wraz ze społecznie istotnymi tematami. W opowiadaniach pojawiają się wątki dotyczące mniejszości seksualnych, problemów psychicznych, wyzysku pracowników, sytuacji osób starszych, czy nierównego traktowania kobiet. Nie brakuje również motywów

Siedem opowiadań w klimatach fantasy, horroru i science fiction.

Siedem opowiadań o duchach, niezwykłych i tajemniczych przedmiotach i skrzywdzonych stworzeniach. Siedem fantastycznych utworów, w które autorka, bawiąc się formą i treścią, wpłata tak powszechne tematy i problemy egzystencjalne jak: homoseksualizm i jego nie akceptacja przez niektóre osoby (nie akceptacja, która wrażliwe, potrzebujące zrozumienia osoby może doprowadzić do prób samobójczych), faworyzowanie dzieci, którego skutkiem bywają tragedie rodzinne; wykorzystywanie zwierząt do badań laboratoryjnych, czy też wyrachowane morderstwa. Mściwość, nietolerancja, poczucie wyższości — znamy to wszyscy, niezależnie od tego, w jakim zakątku ziemi mamy swoje miejsce.

„[...] tłem wydarzeń każdej opowieści jest instytut badawczy [...]".

Instytut, w którym prowadzone są badania nad niezwykłymi przedmiotami i stworzeniami, które tam trafiły. Narratorami opowieści są natomiast pracownicy tajemniczej placówki.

Opowiadania Bory Chung mają to do siebie, że każdy Czytelnik może interpretować je na własny sposób. Sposób uwarunkowany własnymi doświadczeniami i spostrzeżeniami, a nawet filozofią życia. I to jest atut takich dzieł — wszechstronność utworu. Dla jednej osoby tajemnicze owce, które pojawiają się w utworach: „Milczenie owiec” oraz „Przeklęta owca”, będą zwierzętami, na których przeprowadza się badania laboratoryjne, dla innego odbiorcy opowiadania, będą symbolem ludzi, którzy cierpią bezustannie, a jedyne czego pragną to „[...] tylko uciec od bólu. Jedynym życzeniem owiec było wyswobodzenie się z błędnego koła katuszy i rozpoczęcie życia, w którym mogłyby zwyczajnie paść się na trawie i bezmyślnie przeżywać źdźbła".

Opowieści przeplatają się ze sobą. Z opowiadania „Milczenie owiec” dowiemy się, w jaki sposób w instytucie badawczym znalazła się tenisówka z owczej wełny, bohaterka opowiadania „Przeklęta owca". W utworze „Niebieski ptak” znajdziemy informacje na temat jedwabnej chusteczki z opowiadania „Chusteczka".

Ciekawym dodatkiem jest posłowie, w którym znajdziemy odpowiedzi na pytania: co było inspiracją dla autorki i co chciała przekazać, pisząc swoje opowiadania. Poza tym w książce znajdziemy bardzo interesującą analizę utworów pisarki, przedstawioną przez krytyczkę literacką, Park Hye-jin.

Trudno mi ocenić jednoznacznie te utwory. Nie czułam napięcia, kiedy czytałam opowiadania. Czytałam je jednak z ciekawością. Jedyny utwór, który wywołał we mnie lekkie poczucie strachu to „Kotek” - opowieść o duchu zamordowanej kochanki i jej kota. Jednak styl autorki i lekkość pióra uprzyjemniał mi lekturę, a tematy poruszane w poszczególnych utworach uważam za warte zauważenia.

„W ciągu dnia skryte w murach instytutu historie śpią, kiedy zaś nadchodzi noc, ponownie budzą się do życia. Niewidzialne postacie i ludzie doświadczający niewyobrażalnego cierpienia nie pozostawiają śladu w żadnej oficjalnej dokumentacji, tylko zapisują się w pamięci. Stają się wspomnieniami, nawet jeśli staramy się ich nie dostrzegać, udajemy, że ich nie widzimy. Czytając tę książkę, będziemy czuć przerażenie podsycające nasze wewnętrzne lęki, ale gdy zmierzymy się z wykraczającą ponad strach prawdą, możemy zrozumieć, że da się z niej wyciągnąć znacznie więcej".

Polecam tę książkę miłośnikom opowiadań nietypowych z pogranicza fantastyki i utworów o duchach, które mimo swojej całej „dziwności”, podejmują istotne życiowe tematy.

Książka w ramach akcji recenzenckiej serwisu lubimyczytac.pl

Dziękuję wydawnictwu Kwiaty Orientu za egzemplarz recenzencki.

Sny umarłych
Bora Chung0
Okładka ksiązki - Sny umarłych

Tae-gyeong dowiaduje się, że jego kolega z liceum zginął w wypadku samochodowym. Problem w tym, że bohater otrzymuje tę wiadomość od samego denata, który...

Przeklęty królik
Bora Chung0
Okładka ksiązki - Przeklęty królik

Oto historia, którą kiedyś usłyszałam – mówi południowokoreańska pisarka Bora Chung, po czym zabiera nas w podróżach po swoich opowieściach. O głowie...

Jak ograłem PRL. Na rowerze
Witek Łukaszewski