Sława rzadko idzie w parze z rodziną. Celebryci i gwiazdy telewizji czy dużego ekranu, znani sportowcy bądź naukowcy często rezygnować muszą ze swojej prywatności na rzecz całkowitego oddania się wykonywanej pracy. Podobnie wygląda sytuacja taty Jamiego – Dana Drake’a – który jest astronautą. O tęsknocie, rozstaniach i rozterkach, a także o marzeniach i międzygwiezdnych podróżach opowiada książka Christphera Egde’a Równanie Jamiego Drake’a.
Jamie to nastolatek uczęszczający do szóstej klasy szkoły podstawowej. W zasadzie niczym nie wyróżnia się spośród grupy swoich rówieśników. Poza jednym faktem – jego tatę zna cały świat, a to za sprawą przełomowej misji, którą prowadzi ojciec Jamiego – wkrótce wysłać ma z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej Rój Świetlny, maleńkie stateczki kosmiczne, które z prędkością bliską prędkości światła dotrzeć mają do jednej z gwiazd Drogi Mlecznej, by zbadać jej okolice i - prawdopodobnie - odkryć tam życie. O misji komandora Drake’a mówi cały świat. Relacje z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej pojawiają się każdego dnia w mediach, a rodzina Drake’ów na własne oczy śledzić może zmagania komandora z poziomu… telewizora. Jamie, jego mała siostra, Charlie, oraz mama oczywiście kontaktują się z Danem za pośrednictwem telefonu i wideorozmów, ale brak fizycznej obecności ojca w domu tylko powiększa przepaść między jej członkami.
Równanie Jamiego Drake’a to opowieść o dojrzewaniu i rozumieniu spraw, które dla większości młodszych i starszych dzieci są niepojęte i trudne do zaakceptowania. Chłopak, choć bardzo słaby z matematyki, tworzy w swojej głowie równanie opisujące jego rodzinę. Po lewej stronie znajdują się rodzice, a po prawej stronie znaku równości – on wraz z siostrą. Chłopiec nie wyobraża sobie innej konfiguracji tego równania, nie uważa też, by któryś z jego elementów mógł zniknąć. Czy jednak szczęście rodzinne ma tylko jeden wzór? Czy jego modyfikacja musi wiązać się z utratą radości i miłości? A może rodzinne równanie może przyjmować różne kształty, nie niszcząc przy tym szczęścia?
Opowieść Christophera Edge’a to wzruszający portret rodziny, która na co dzień zmagać się musi z rozdzierającą tęsknotą za ojcem, ciągłym stresem i poczuciem, że w każdej chwili tacie grozić może poważne niebezpieczeństwo. I chociaż koledzy zazdroszczą Jamiemu sławnego niczym superbohater taty, to tak naprawdę chłopiec wolałby mieć zwyczajnego, wracającego każdego dnia z pracy ojca, który znajdzie czas na wspólną rozmowę, odrabianie lekcji i wznoszenie wiecznie niedokończonych budowli z klocków Lego.
Narratorem książki jest Jamie, zatem wszystkie wydarzenia poznajemy z relacji „z pierwszej ręki". Czytelnik poznaje także wszystkie uczucia i emocje, jakie targają chłopcem, jego siostrą i mamą. I chociaż Jamie próbuje grać twardziela, nie chce pokazywać łez, tak naprawdę w środku skrywa rozdarte i stęsknione za ojcem dziecko.
W książce pojawia się też sympatyczny, dowcipny wątek science-fiction, który przypadnie do gustu miłośnikom zaawansowanych technologii oraz wszystkim, którzy wierzą w istnienie życia pozaziemskiego. I chociaż wątek ten ma istotne znaczenie w przebiegu fabuły książki, to zupełnie nie przyćmiewa on poruszającego obrazu rodziny, która znalazła się na krawędzi i która podjąć musi decyzje dotyczące tego, jak dalej powinna żyć.
Równanie Jamiego Drake’a to kierowana do starszych dzieci opowieść o tym, że nawet najtrudniejsze wydarzenia mogą mieć szczęśliwe zakończenie. Wystarczy tylko usilnie wierzyć w to, że wszystko dobrze się ułoży. Napisana prostym i przystępnym językiem książka wciąga od pierwszej strony, na przemian wzrusza i wywołuje salwy śmiechu, a świetnie zarysowani bohaterowie od razu staną się bliscy czytelnikowi.
Escape Room, najnowsza powieść nagradzanego pisarza Christophera Edge'a, to ekscytująca przygoda, która zmusza czytelników do zastanowienia się nad tym...
Maisie Day jest małym geniuszem i marzy o tym, by dostać na swoje dziesiąte urodziny części do budowy własnego reaktora jądrowego. Dziewczynka budzi się...