Czym są swobody obywatelskie? I czy można żyć po nieustanną kontrolą? Odpowiedzi na te pytania od lat próbują odnaleźć czytelnicy prozy George’a Orwella. Teraz przerażający Rok 1984 przeczytać można w formie powieści graficznej.
W graficznej adaptacji książki Orwella ponownie przedstawiona zostaje antyutopijna wizja państwa rządzonego przez despotycznego tyrana – Wielkiego Brata. W totalitarnym państwie każdy ruch i każda myśl obywateli jest śledzona i analizowana przez służby bezpieczeństwa. Odejście od normy czy zachowanie niezgodne z myślą przewodnią partii uznane zostaje za bunt i grozi poważymi konsekwencjami.
W kraju strachu i terroru żyje Winston Smith. Nieszczęśliwy urzędnik Ministerstwa Prawdy, który coraz częściej zauważa rysy na wizerunku idealnego państwa rządzonego przez Wielkiego Brata. Jednocześnie Smith nie ma odwagi, by się sprzeciwić. Zamiast tego z coraz bardziej widoczną niechęcią podporządkowuje nakazom władz.
Wszystko zmienia się, kiedy na drodze Winstona staje Julia. Należąca do ligi antyseksualnej kobieta z jednej strony intryguje, ale jednocześnie przeraża bohatera. Może stać się przepustką do życia, którego Winston Smith pragnie, lecz również prostą drogą zawieść go do piekła. To od naszego bohatera zależeć będzie, czy kochając, zbuntuje się przeciwko systemowi.
Rok 1984 to już klasyka literatury. Orwell w swej książce bezkompromisowo demaskuje działanie systemów opartych na władzy totalitarnej. Komiksowa adaptacja sprawia, że historia Orwella jeszcze mocniej przeraża.
Powieść graficzna stworzona przez rysownika Fido Nestiego to niezwykle wierna Orwellowemu oryginałowi historia. Dla czytelników, którzy nie znają oryginału, z całą pewnością stanowi to spory atut. Trzeba jednak przy tym zaznaczyć, że jak na powieść graficzną na kolejnych stronach znajdujemy naprawdę sporo tekstu.
Przekaz powieści graficznej, podobnie jak to było w przypadku prozy Orwella, jest bardzo przygnębiający. Orwell w swojej powieści tworzy świat pełen manipulacji. Odbiór komiksu stworzonego na podstawie książki jest równie intensywny.
Dużą rolę odgrywa tu, oczywiście, strona graficzna, która wydaje się idealnie oddawać atmosferę Roku 1984. Kreska Fido Nestiego jest wyraźna, jednocześnie dość mroczna, miejscami – odrobinę psychodeliczna. W tej nowej, świeżej formie Orwell oraz Fido Nesti skłaniają do refleksji nad kondycją świata, państwa i jednostki. Ta forma właśnie ma szansę przyciągnąć do lektury spore grono całkiem nowych, młodych odbiorców i jeśli tak się stanie, będzie to spory sukces. Oczywiście, adaptacja Fido Nestiego nie może całkowicie zastąpić oryginalnej powieści, jednak z całą pewnością stanowi jej ciekawe uzupełnienie.
Rok 1984 w postaci powieści graficznej zatem swoisty eksperyment. Eksperyment bardzo udany – dodajmy. Po książkę tę z powodzeniem sięgnąć mogą zarówno miłośnicy komiksów, powieści graficznej, jak i klasycznej prozy.
At the distance of a half-century, this satiric social fiction is both a treasure and a disappointment. Orwell's wit is priceless--and ruthless--as he...
Hidden away in the Record Department of the sprawling Ministry of Truth, Winston Smith skilfully rewrites the past to suit the needs of the Party. Yet...