Recenzja książki: Przystanek na horyzoncie

Recenzuje: Anna Gut

Bohaterem powieści Remarque'a jest młody Niemiec, Kai, kierowca rajdowy. Kai jest niespokojnym duchem, nie potrafi usiedzieć długo w miejscu i sam nie wie, czego od życia pragnie. Jego pasją są szybkie samochody i wyścigi, a także bywanie w kasynach, gra w ruletę -  co wiąże się z ciągłym zmienianiem miejsca pobytu i poznawaniem wciąż nowych osób, w tym pięknych kobiet, które chętnie zawierają  nowe znajomości i nie unikają romansów.


Coś jednak mu mówi, że powinien zmienić swoje życie, ustabilizować się i osiąść wreszcie na stałe w swej posiadłości, a także ożenić się z młodą sąsiadką - Barbarą, która pociąga go swą urod i młodością. Nie wiedzieć czemu jednak ostatecznie poznaje Barbarę ze swym przyjacielem, sam zaś wraca do świata, w którym czeka go przygoda z nowo poznaną Amerykanką, Maud Philby. Wraca do tego świata, który go przyciąga intensywnością przeżyć, w którym pełno jest "barwnych ptaków", żyjących dniem dzisiejszym, bywalców kasyn, przyjęć towarzyskich, gdzie prowadzi się ciekawe konwersacje, chociaż w zasadzie niczego istotnego one nie dotyczą. Wraca do świata miłośników wyścigów samochodowych, wędrujących od Monte Carlo po Palermo.

Jedyną żywą istotą, do której ten intensywnie żyjący, świetnie konwersujący, a przy tym lekko zblazowany mężczyzna jest przywiązany i którą  otacza szczególną miłością i troską, jest dożyca, Frute.

Za sprawą powieści poznajemy dekadencki klimat lat dwudziestych minionego wieku, klimat kurortów południa Europy. To okres, gdy Europa jeszcze dochodzi do siebie po pierwszej wojnie światowej, ale w tak zwanym "wielkim świecie", na Riwierze czy w Monaco, gdzie żyją lub tylko bywają ludzie utytułowani, zamożni, czas upływa na rozrywkach, flirtach i grze w kasynach. Ten świat, mimo pewnie już pierwszych symptomów nadchodzącego Wielkiego Kryzysu,  jest pełen ruchu, barw, fantastycznych widoków i nie kończących się, lekkich i inteligentnych konwersacji. W tej scenerii odbywają się podniecające, wzbudzające ogromne emocje wyścigi samochodowe, w których biorą udział kierowcy z Europy i Ameryki.

Remarque, sam podobno zakochany w automobilizmie, niezwykle plastycznie i wiernie oddał w swej powieści nie tylko atmosferę wyścigów czy całą ich otoczkę, ale również dramaturgię ich przebiegu na trasie, co sprawia, że książka intryguje i niezwykle wciąga. Ponadto mamy w książce galerię interesujących postaci męskich i kobiecych, między którymi nawiązują się sympatie i antypatie, a które wciąż prowadzą między sobą kolejne gry. Cały czas trwa również pewnego rodzaju wyścig o to, komu przypadnie wygrana.

Remarque to mistrz słowa i nastroju. I to w Przystanku na horyzoncie udowodnił po raz kolejny.

Kup książkę Przystanek na horyzoncie

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Przystanek na horyzoncie
Książka
Przystanek na horyzoncie
Erich Maria Remarque
Inne książki autora
Na Zachodzie bez zmian
Erich Maria Remarque0
Okładka ksiązki - Na Zachodzie bez zmian

Osiemnasto-, dziewiętnastolatkowie trafiają na front niemal ze szkolnej ławy, namawiani przez nauczycieli do spełnienia obowiązku wobec ojczyzny. Czymże...

Iskra życia
Erich Maria Remarque0
Okładka ksiązki - Iskra życia

Wiosną 1945 roku więźniowie obozu koncentracyjnego w Mellern doczekali się wyzwolenia. Wśród ocalałych znaleźli się Bucher i jego ukochana Ruth Holland...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy